Na Islandu zahajuje provoz největší zařízení pro odsávání CO2 ze vzduchu
Na Islandu dnes zahajuje provoz největší zařízení na světě, které nasává oxid uhličitý přímo ze vzduchu a ukládá ho pod zem. Oznámily to dnes společnosti Climeworks AG a Carbfix, které stojí za touto nově vznikající ekologickou technologií, informovala agentura Reuters.
Švýcarský start-up Climeworks se specializuje na zachycování oxidu uhličitého přímo ze vzduchu. Za partnera si vybral islandskou firmu Carbfix, která se zaměřuje na uskladňování oxidu uhličitého. Společně vyvinuly zařízení, které ročně odsaje 4000 tun oxidu uhličitého ze vzduchu. To odpovídá ročním emisím zhruba 790 aut.
Celosvětové emise oxidu uhličitého loni podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) činily 31,5 miliardy tun.
Přímé zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu je jednou z několika technologií, které umožňují jeho zachycení z atmosféry. Vědci to považují za nezbytný postup ve snaze omezit globální oteplování, které zřejmě způsobuje větší vlny veder, lesní požáry, záplavy a zvyšování hladiny moří.
Zařízení se nazývá Orca, což je odkaz na islandský výraz pro energii. Skládá se z osmi velkých kontejnerů podobného vzhledu jako ty, jež se používají v lodní dopravě, které obsahují vysoce kvalitní filtry a ventilátory k odsávání oxidu uhličitého. Izolovaný oxid uhličitý se pak smíchá s vodou a je pumpován hluboko pod zem, kde se pomalu mění v horninu. Obě technologie využívají obnovitelnou energii z blízké geotermální elektrárny.
Přímé zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu je stále začínající a nákladnou technologií, vývojáři však doufají, že se jim podaří snížit ceny díky rozšíření zařízení, protože více firem a spotřebitelů se snaží snížit svoji uhlíkovou stopu. Podle IEA je na světě nyní v provozu 15 zařízení na přímé zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu, které ročně zachytí více než 9000 tun.
Americká ropná společnost Occidental v současnosti vyvíjí největší zařízení na přímé zachycování oxidu uhličitého, které má z ovzduší blízko některých jejích ropných polí v Texasu ročně odčerpat jeden milion tun oxidu uhličitého.
Mohlo by vás zajímat:
Ano nekdo musi zkusit i slepe cesty aby mohl rict : Zde cesta nevede :)
A na 1kg odsátého CO2 vyprodukuje 10kg CO2. A to se vyplatí!
Na Islandu možná emise nepřibydou, protože elektřina se tam vyrábí geotermálně nebo z vody, a CO2 dokonce zůstane pod zemí, protože tamní unikátní horninu chemicky pozmění. Možná se pletu, ale takové přírodní podmínky nikde jinde nejsou.
V Texasu je to o něčem jiném, vtláčení CO2 do ropného pole umožňuje jí získat víc, a jestli z tamního podzemí CO2 nakonec neunikne, kdo ví ... se divím, že místo ze vzduchu nevychytávají CO2 ze spalin biomasy, tam je koncentrovanější.
Pochopil jsem to tak, že prostě mechanicky odfiltrovávají CO2 ze vzduchu? Tzn. jesliže je koncentrace CO2 99% aby to procento zachytili? Nebylo by rozumnější to namontovat nad komín nějaké spalovny, kde je koncentrace vyšší? Uniká mi něco?
Máte pravdu, snazší je to vždy u zdroje, ale unikají vám ty další potřebné podmínky.
Primárně je to místo, kam to budete dále sypat. Nejde to udělat u každé fabriky, protože pak byste musel od této fabirky vést dloouhé potrubí někam, kam to CO2 budete sypat.
Pak také v tomto případě je výhoda bezemisní zdroj emergie k provozu. Který vyváží tu sníženou efektivitu při zachytávání přímo ze vzduchu.
Musíte to vidět komplexně je to samozřejmě nesmysl, ale ve výsledku půjde jen o cenu zachycení a cenu povolenky.
Jsem extremista - jediná rozumná cesta zachycení CO2 ze vzduchu je převod na metan/metanol.
Jestli myslíte fotosyntézu a dřevný líh, beru. Došlo by pak i k rychlejší redukci alkoholiků, ale to je daň pokroku.
4000 tun/790 aut = 5.06 tuny CO2 na 1 auto za rok? To jako fakt? Tak teď tu o karkulce.
To by to auto muselo ujet aspoň 25000 km za rok (v ČR se udává průměrně 200 g CO2 / km u benzínového auta).
Chybí mi zde kalkulace potřebné elektrické energie. Jedno, že elektrická energie je vyrobena z termálního zdroje. Možná kdyby se ta elektrická energie využila někde jinde místo nějakého komínu, ušetřilo by to více CO2, které by se nemuselo vůbec uvolnit. Pokud tu informaci někdo máte, prosím o doplnění.
Jinak princip je to zajímavý.
Za elektřinu dostanete tolik, kolik je její cena na trhu.
Za zachycený CO2 dostanete tolik, kolik je vám stát ochotný z kapes ostatních ukradnout. A to bývá za současného CO2 šílenství mnohem více než za tu elektřinu.
Přesně tak. Při koncentraci CO2 v atmosféře 400ppm jsou to 4g CO2 na 10kg vzduchu. To je prostě jen další energetická absurdita!
Když zpracujete 85250 m3 vzduchu (o konc. CO2 400 ppm) a přidáte 8 kg (resp. 6 kg) vodíku, tak dostanete 16 kg methanu nebo 40 l (32 kg) methanolu. Při 100 % výtěžku reakce. A to se jistě vyplatí :-). Pokud se vše okolo drasticky zdraží....
ze vzduchu můžete vyrábět různá paliva, jenže problém je v tom, že energetická účinnost je nízká a v tom je zakopaný pes nízká účinnost = vysoká cena paliva. Jediná relativně levná paliva jsou biopaliva, jejich význam bude časem růst a jednou budou patrně hlavním palivem pro dopravu po elektřině.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se