Evropa potřebuje systémovou změnu, aby splnila Zelenou dohodu

DomůLegislativa EUEvropa potřebuje systémovou změnu, aby splnila Zelenou dohodu

EU dle své předsedkyně Ursuly von der Leyenové potřebuje systematický přístup k úspěšnému splnění ambiciózních cílů daných Zelenou dohodou pro Evropu a vytvoření férové a prosperující společnosti. Informaci uvedl server Euractiv.

Předsedkyně EU tak reagovala na zprávu, kterou zveřejnil v pátek think-tank Římský klub a poradenská společnost SYSTEMIQ. Ty ve své zprávě stanovují vizi, jak by Evropa mohla dosáhnout svého cíle dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a využít k tomu i zotavení ekonomik po koronavirové krizi.

“Evropa má potenciál vyjít ze současné krize a stát se spravedlivější, prosperující, udržitelnou a odolnou společností,” uvedla Ursula von der Leyenová.

Poradce Kurt Vandenberghe, který je v Evropské komisi zodpovědný za aplikaci Zelené dohody, je toho názoru, že tato klimatická dohoda vyžaduje přehodnocení našich postojů k politice, způsobu práce a především našich zvyků a myšlenkového nastavení.

EU jako první z kroků pro implementaci Zelené dohody zavádí “kompas pro změnu systému”, dokument, který identifikuje deset společenských prvků, které je potřeba předefinovat, aby bylo možné účinně stanovené cíle naplňovat.

Římský klub uvádí, že je potřeba přestat debatovat a začít jednat, a identifikuje 8 ekonomických systémů potřebných pro fungující společnost, energetiku, nezávadné potraviny a spotřební zboží.

Autoři jsou si ovšem vědomi, že se jedná o radikální a hluboké změny, které mohou přinést neúspěch a krach mnoha firem, pokud budou implementovány špatně, či jejich načasování bude nevhodné. Dobře si uvědomují, že takového změny nemohou být legislativně vynuceny, ale nejdřív je musí většina společnosti přijmout za své, jinak nikdy nezískají podporu a nebudou dodržovány.

Úvodní fotografie: Ursula von der Leyenová, zdroj: Europarl.europa.eu