Domů
Legislativa EU
Ministři životního prostředí vyjádřili své obavy nad plánem EK rozšířit systém EU ETS o domovní vytápění
Přezkum kapactních mechanismů Evropskou Komisí

Ministři životního prostředí vyjádřili své obavy nad plánem EK rozšířit systém EU ETS o domovní vytápění

Evropští ministři životního prostředí vyjádřili na svém prvním setkání od představení balíčku opatření, který má vést EU ke klimatické neutralitě do poloviny tohoto století pomocí splnění dílčího cíle stanového pro rok 2030, poměrně velké výhrady proti plánům Evropské komise. Především pak k vytvoření druhého systému na obchodování s emisemi, pod který by spadaly sektory silniční dopravy a vytápění.

Evropská komise představila 14. července letošního roku balíček opatření, který má pomoci EU ke splnění klimatických cílů vytyčených pro rok 2030 – snížení emisní skleníkových plynů o 55 % v porovnání s rokem 1990.

Zavedení druhého ETS

Jedním z návrhů je i vytvoření druhého systému na obchodování s emisemi CO2. Pod tento druhý systém by spadal sektor silniční dopravy a domovního vytápění, přičemž s jeho zavedením se počítá od roku 2026. Za monitorování a odvádění příslušného počtu emisních povolenek by byli zodpovědní dodavatelé paliv či tepla, a to na základě uhlíkové náročnosti jednotlivých typů paliv. Náklady na emisní povolenky by se tak s vysokou pravděpodobností promítly v ceně paliv a tepla pro koncové zákazníky.

 „Musíme skoncovat s fosilními palivy, ale zároveň musíme pomoci těm, kteří pocítí nejtvrdší dopady,“ prohlásil při představení balíčku místopředseda EK pro klimatickou politiku Frans Timmermans.

Proto by měla přímo z rozpočtu EU putovat odhadovaná čtvrtina příjmu plynoucího z druhého systému na obchodování s emisemi do nového sociálně-klimatického fondu. Ten bude sloužit mimo jiné k podpoře domácností, pro které by bylo očekávané zvýšení cen ekonomicky neúnosné. Mezi roky 2025-2032 by měl tento fond přinést členským státům celkem 72,2 miliard EUR.

Obavy ministrů členských států EU

„Ohledně návrhu na vytvoření zvláštního systému ETS pro dopravu a budovy bylo vyjádřeno poměrně mnoho výhrad,“ uvedl Andrej Vizjak, slovinský ministr.

Vizjak dále uvedl, že se domnívá, že vytvoření a nastavení nového systému bude poměrně „tvrdý oříšek k rozlousknutí“ a Komise bude muset ze začátku spoustu věcí vysvětlit. Je ale toho názoru, že se nakonec dojde ke kompromisu.

„Rozšířit systém EU ETS o budovy a dopravu je kontraproduktivní. Vysoké ceny by vytvořily zbytečně velké sociální zatížení v zemích EU, kde je kupní síla nižší. Nízké ceny by naopak nezajistily potřebné snížení emisí,“ myslí si Claude Turmes, lucemburský ministr.

Rovněž zástupci Francie vyjádřili k návrhu Komise výhrady s tím, že by plán Komise mohl zasáhnout především ekonomicky slabší domácnosti a malé podniky v důsledku vyšších cen paliv.

Timmermans v reakci uvedl, že právě sociálně-klimatický fond by měl domácnostem pomoci tím, že jim umožní investovat do energeticky méně náročných domácností (resp. renovací na energeticky méně náročnou domácnost), automobilů atd., čímž se jejich účet za energie opět sníží.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Josef
26. červenec 2021, 10:44

No jo, jenže když bude velmi drahá elektřina tak co uděláte - budete se snažit jí nahradit levnější alternativou - zemním plynem , uhlím , topným olejem, zkrátka čímkoli. Takže bez zdražení všeho nemůže ten zelený děs fungovat.... Soudruzi z Bruselu to samozřejmě vědí , nicméně cena povolenek by šla snížit, ale žádná paliva nebo odběry z nich nebyla vyjmuta , tím by ceny nebyly likvidační, ale motivační.... jenže takto mají v Bruselu více peněz k přerozdělování a více moci a o tom to je....

Ondřej
26. červenec 2021, 10:51

Já nevím, zda tito soudruzi vůbec někdy v energetice pracovali. Dopadne to jako s vodou. Bude malá spotřeba, takže vysoké náklady a všichni se budou divit, že nedosahujeme průměru Evropy.

Arimatejský
26. červenec 2021, 13:52

S vodou to dopadlo výborně, tedy až na nesmyslnou privatizaci některých obecních vodáren. Nebýt snížení odběrů, byli by vloni miliony lidí bez vody úplně. Stejně se musí postupovat s teplem, zdražit paliva a teplo tak, aby s ním spotřebitelé víc šetřili a vlastníci budov víc investovali do úspor. Vždyť jen plýtvání teplem ve státních budovách včetně věznic, kasáren atd. je do nebe volající.

Standa
28. červenec 2021, 16:35

Naprostý souhlas. Před 3 roky jsme byli v zimním období v Krnovské nemocnici. Venku moc chladno nebylo, ale přesto radiátory běžely naplno. Personál otevíral okna, ale radiátory přiškrtit nesměl, protože musí protopit určité GJ, aby dosáhly na lepší ceny!

Ondřej
26. červenec 2021, 10:54

Takže vybereme peníze od těch, kteří na to mají a dáme je těm, kteří na to nemají. Objem toku financí ani zdrojová skladba se nezmění, jen si to budeme sami přerozdělovat. Chce se mi zvracet.

energetik
26. červenec 2021, 11:32

Tedy tak jak to dělají už dávno v ČR teplarníci? Prolobovali a vtlačili do řetěze na špinavou práci rozúčtovávače tepla kteří

potrestají ty s malou spotřebou a zvýhodní ty co plýtvají a bez ohledu na to, co skutečně napočítali poměrové měřiče tepla.

Zatím to vidím tak, že v podvodech ČEZko vede (viz i elektroměrový podvod) a EU se marně snaží tyto podvody minimalizovat.

petr
26. červenec 2021, 10:55

Ještě několik obdobných nápadů a EU se rozpadne.

Kdy už ten Timmermans půjde dělat to co vystudoval a přestane se cpát do energetiky.

Dotační fond "sociálně klimatický fond", to by snad nevymyslel ani Milouš Jakeš. Proboha ne ! Zase zdroj peněz pro přerozdělování a tedy rozkrádání...

Josef
26. červenec 2021, 12:40

a to ještě není všechno EU chce zrušit bezdomovectví, takže každý bude mít nárok na bydlení to znamená, že část lidí nebude nemuset platit nájem ani poplatky a bude si pěkně vegetovat na úkor většiny...

PetrV
26. červenec 2021, 11:38

To je tak, když v eu vladnou neschopní populisti.

Jako povodně. Zodpovědně zavřít za vrazdu z nedbalosti....

tagesspiegel de/politik/schwere-vorwuerfe-deutschland-wurde-praezise-gewarnt-die-buerger-aber-nicht/27433034.html#click=https://t.co/RnMC5OOuBY

Milan
26. červenec 2021, 12:07

Socialismus jako vyšitý. Bohužel většina EU tyto zelené soudruhy volí. Je neuvěřitelné, kam až nesmyslný boj o CO2 může dojít. To nemůže dopadnout dobře.

Ivan Novák
26. červenec 2021, 21:45

Divné ... Claude Turmes coby mnohaletý europoslanec byl agilním věrozvěstem zelené a protijaderné revoluce v EU všemi prostředky ... že by nevěřil na akumulaci a dezertoval k uhlovodíkům ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se