Domů
Legislativa EU
Think tanky: Převážná část systému EU ETS zůstane zavedením uhlíkového cla nedotčena
Přezkum kapactních mechanismů Evropskou Komisí

Think tanky: Převážná část systému EU ETS zůstane zavedením uhlíkového cla nedotčena

Více než polovina bezplatně přidělovaných povolenek zůstane dle aktuálního návrhu Komise nedotčena zavedením uhlíkového cla (CBAM – Carbon Border Adjustment Mechanism), jak společně uvádí think tanky E3G a Sandbag ve svém reportu. Report pak dále hodnotí dopady a rizika navrhovaného mechanismu.

Společnosti v emisně náročných odvětvích, které spadají pod systém EU ETS, dostávají přiděleno určité množství bezplatných povolenek, aby byla zajištěna jejich konkurenceschopnost. To jim umožňuje vypouštět emise CO₂ bez toho, aniž by za ně musely platit – resp. nakupovat povolenky EUA. Tento systém je ovšem často kritizován s odůvodněním, že zpomaluje snižování emisí CO₂ v EU, jelikož podniky nejsou dostatečně motivovány k tomu, aby své emise snižovaly.

Dne 14. července letošního roku i proto Komise představila návrh na zavedení uhlíkového cla v rámci balíčku Fit for 55. Mechanismus by zavedl uhlíkové clo na vybrané importované zboží pocházející ze zemí mimo EU, které je emisně vysoce zatíženo a bylo by u něj riziko tzv. úniku uhlíku (přesunutí výroby daného produktu z EU jinam vzhledem k rostoucím nákladům vynakládaným za emisní povolenky).

Podle červencového návrhu by měl být CBAM implementován od roku 2023, přičemž by během „přechodové“ fáze, která bude trvat do konce roku 2025, docházelo k reportování emisí „obsažených“ v dováženém zboží, jako je cement, železo, ocel, hliník, hnojiva a elektřina. V přechodové fázi by se žádné poplatky neplatily. Od roku 2026 by byl mechanismus implementován zcela a dovozci by začali uhlíkové clo platit.

Společnosti v EU spadající do sektorů zařazených pod CBAM by přestaly od roku 2026 až do roku 2035 postupně dostávat bezplatně povolenky (aby bylo clo v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. Dle reportu vybrané sektory pokrývají 47 % bezplatně alokovaných povolenek. Zbytek bezplatně přidělovaných emisních povolenek by zůstal nedotčen.

„Jakmile by byl mechanismus uhlíkového cla plně zaveden, tak, pokud se nic nezmění, zůstane okolo 50 % bezplatně přidělovaných emisních povolenek na svém místě,“ uvedl Domien Vangenechten, legislativní konzultant E3G.

Nejvíce dotčené bude Rusko

Report dále hodnotí geopolitické dopady zavedení CBAM dle návrhu Komise. Přes hlasitý nesouhlas USA a Číny v době před zveřejněním návrhu budou uvalené poplatky na jejich zboží takřka zanedbatelné (dotkne se malého procenta celkového exportu do EU). Rovněž se předpokládá navýšení cen těchto produktů, takže bude dle think tanků na Evropanech, jak budou čelit tomuto navýšení.

Výzkumníci pak zjistili, že nejvíce ovlivněným státem v první fázi CBAM bude Rusko. Podle výkonného ředitele Rosněfti, Igora Sečina, mohou dokonce poplatky způsobit Rusku větší škody než sankce uvalené na zemi v roce 2014 po anexi Krymu.

V Moskvě panují obavy, že by opatření mohly ovlivnit zboží, jako je železná ruda, hliník, elektřina a cement o celkovém objemu 6,5 miliardy EUR a že by se clo mohlo dále rozšířit na ropu, plyn a uhlí. Pro rok 2026 se výše poplatků, které by měly ruské společnosti zaplatit, odhadla na 442 milionů EUR. Komise pak rozšíření CBAM na další sektory může navrhnout během přechodové fáze.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
PetrV
3. září 2021, 06:57

To uvidite v zimě

PetrV
3. září 2021, 17:07

I u helmutů někteří přemýšlí.

braunschweiger-zeitung de/wirtschaft/article233194859/Wir-steuern-auf-eine-Versorgungsluecke-zu.html

luboš
3. září 2021, 13:09

EU páchá nesmyslný, zbytečný a extrémně bolestivý způsob sebevraždy. Horních deset tisíc v EU káže vodu a pije víno. Počínající inflaci brzy nepůjde zastavit.

Jan Stehlik
3. září 2021, 18:23

Já nevím . Ale proč by mělo být postiženo rusko ? Přece cla budou na emise . Rusko bude dodávat stále jen ty suroviny za stejnou cenu a akorát pak zdraží o tu daň . Zaplatí to tedy spotřebitel (evropané) . Je to jak o té oceli co už se vyrábí ve švedsku se zeleným vodíkem . Ta ocel je cenově nekonkurenceschopná . Čína uvádí že tuto technologii nebude používat a zustává u uhlí . Proto budou ty cla na jakékoliv výrobky , aby nám nekonkurovali cenou . Zatímco Trump třeba zaváděl cla proti číně a tedy výrobky se mohli dovézt odkudkoliv , tak my zavádíme cla proti celému světu . Je to v principu obchodní bariéra.

PetrV
4. září 2021, 18:37

Tzn cesta do pekel.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se