Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. V Británii spustili průkopnickou solární farmu, první v zemi bez dotací

Ve Spojeném království došlo k historickému okamžiku pro obnovitelné zdroje energie. Včera byla totiž do provozu uvedena 10MW fotovoltaické elektrárna, které bude provozována bez jakékoliv státní podpory. Provoz elektrárny bez dotací ze strany státu je umožněn unikátními podmínkami v lokalitě Clayhill a kombinací zdroje s bateriovým úložištěm. Zatím tedy stále není možné hovořit o tom, že solární sektor ve Velké Británii začal fungovat čistě na tržní bázi.

Elektrárna Clayhill byla včera slavnostně uvedena do provozu za přítomnosti náměstkyně ministra pro oblast klimatické změny a průmysl Claire Perry. Fotovoltaická elektrárna vyrobí dostatek elektřiny pro pokrytí roční spotřeby zhruba 2 500 domácností.

2. Závěry konference Energetika 2017: Jak změní evropské úspory českou energetiku?

Na letošním 21. ročníku konference EGÚ Brno ve dnech 20. a 21. září hledalo více než 350 návštěvníků a téměř 50 spíkrů odpověď na otázku Jak změní evropské úspory českou energetiku? Stále rostoucí prestiž konference byla podpořena i udělením oficiálních záštit ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Jako partnery konference si pořadatel zvolil organizace, se kterými dlouhodobě a úspěšně spolupracuje, a to společnost ČEPS a Asociaci energetických manažerů. Mediálním partnerem byl časopis Energetika, magazín All for Power a server OEnergetice.cz. Pořadatel konference děkuje všem těmto subjektům za podporu a oboustranně přínosnou spolupráci.

Název konference v sobě nesl úspory jako jedno z prioritních témat nynější evropské agendy, nicméně konference byla již tradičně zaměřena na energetiku jako celek, především pak na elektroenergetikuplynárenstvíteplárenství a na trh s energetickými komoditami. Tomu odpovídalo i její rozdělení do šesti tematických odborných bloků. Na konferenci Energetika 2017 se představili: 

3. FT: Trump sliboval uhlí lepší zítřky, realita je jiná

Uhelná energetika je v USA na ústupu. Stále se sice z uhlí vyrábí více než čtvrtina elektřiny, ale ve výstavbě nejsou žádné nové elektrárny. EIA podle reportu z loňského týdne, který cituje zpravodajský web FT.com, reaguje na vývoj v uhelném sektoru a významně snížila očekávaný růst poptávky po uhlí.

Jedním z volebních témat amerického prezidenta Trumpa byla podpora uhelného sektoru a jeho další rozvoj. Prezident, který je obecně znám svým zdrženlivým přístupem ke klimatickým otázkám, chtěl uhelnou energetiku dále rozvíjet, nicméně aktuální stav nasvědčuje opačnému vývoji.

4. Zájem o malé fotovoltaiky na střechy roste, pomáhají dotace

V Česku významně roste zájem o instalace malých fotovoltaických systémů na střechy rodinných domů. Vyplývá to z vyjádření prodejců pro ČTK. Většina firem hlásí meziroční skokový nárůst v několikanásobcích loňského počtu. Společnosti přiznávají, že rozvoji velmi pomáhají dotace a úprava legislativy.

„Dotace samozřejmě ekonomice jednotlivých projektů výrazně napomáhá, může totiž pokrýt až 50 procent veškerých nákladů na realizaci systému pro objekty určené k bydlení,“ řekl ČTK Luboš Vrbata ze společnosti E.ON Energie

5. Greenpeace ČR podala žalobu na valnou hromadu ČEZ

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský podal u soudu žalobu na červnovou valnou hromadu energetické společnosti ČEZ. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Greenpeace v Česku Lukáš Hrábek. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že valná hromada firmy se uskutečnila v souladu se všemi právními předpisy.

Rovenský v žalobě podané u Městského soudu v Praze rozporuje přijatou změnu stanov společnosti.

6. Eurelectric: Zavedení emisního limitu CO2 pro kapacitní mechanismy vyústí v odklon od investic do OZE

Skupina evropských energetických společností včera uvedla, že plán regulačních orgánů EU zavést omezení podpory pro nejvíce znečišťující elektrárny zvýší náklady na výrobu elektřiny a bude znamenat odklon od investic do obnovitelných zdrojů energie.

Nové pravidlo, které je součástí návrhů směrnic v rámci Clean Energy Package (též Zimní balíček), ukládá limit emisí pro elektrárny, které mohou přijímat podporu na výrobu, například v rámci kapacitních mechanismů. Nové elektrárny budou způsobilé pro tyto formy podpory pouze v případě, že vypouští méně než 550 gramů CO2 na kWh vyrobené elektřiny. Existující elektrárny mají být z počátku vyňaty z tohoto pravidla.

7. EasyJet chce do 10 let dostat do vzduchu elektřinou poháněné dopravní letadlo

Britská letecká společnost EasyJet oznámila partnerství s americkým startupem Wright Electric, ze kterého by mělo vzejít dopravní letadlo poháněné elektřinou schopné přepravit až 120 osob. Elektrický pohon má společnosti mimo jiné pomoci snížit palivové náklady, které tvoří podstatnou část výdajů leteckých společností.

Bateriemi poháněný elektrický letoun má nabídnout dolet 335 mil (540 km). Přestože se nejedná o žádnou závratnou hodnotu, dolet by měl být dostatečný pro přepravu zhruba pětiny pasažérů společnosti, jejíž lety trvají v průměru dvě hodiny. Letadla by tak mohla létat například z Londýna do Paříže, Bruselu, Amsterdamu, Kolína nad Rýnem nebo Glasgow. Kromě úspory na palivových nákladech by elektrický pohon měl rovněž pomoci v omezení emisí a hluku.

8. Cesta japonských měst k soběstačnosti po roce 2011: Případ Higashi Matsushima

Snahy města Higashi Matsushima přebudovat svůj elektrický systém po zemětřesení a tsunami z roku 2011 představují významný posun – od centralizovaného energetického modelu k soběstačnosti a k lokální výrobě a přenosu elektřiny. Město si vybudovalo svou vlastní přenosovou síť, solární panely a baterie, díky kterým může samostatně fungovat alespoň 3 dny.

V návaznosti na události z roku 2011 lidé z města Higashi Matsushima na severu Japonska, jež má přibližně 40 tisíc obyvatel, získali od japonské vlády v rámci programu „National Resilience Program“ významné finanční prostředky na obnovu svého města. Město se rozhodlo vybudovat svou vlastní přenosovou síť, solární panely a baterie, díky kterým může samostatně fungovat alespoň 3 dny. Cílem bylo vytvořit soběstačný systém, který by byl schopný vyrobit průměrně 25 % spotřeby obyvatel města.

9. První jaderný reaktor v SAE zahájí provoz příští rok

První jaderný reaktor ve Spojených arabských emirátech spustí provoz v příštím roce, kdy by také provozovatel první jaderné elektrárny v zemi měl získat licenci. Uvedl to dnes ministr pro energetiku Suhajl Mazrúí. Elektrárna na pobřeží Perského zálivu je největším samostatným jaderným projektem na světě, bude mít celkem čtyři reaktory a celkovou kapacitu produkce 5600 megawattů (MW).

Všechny čtyři reaktory zároveň staví společnost Korean Electric Power Corporation (KEPCO). První reaktor je nyní hotový z 96 procent a je v závěrečné fázi uvedení do provozu.

10. NationalGrid: Letošní léto bylo „nejzelenější“ v historii Spojeného království

V období od 21. června do 22. září bylo ve Velké Británii vyrobeno téměř 52 % elektřiny z nízkouhlíkových zdrojů. Ještě před 4 lety se v létě při tom podíl těchto zdrojů pohyboval pouze na úrovni 35 %. Letošní podíl výroby obnovitelných zdrojů a jádra na produkci elektřiny na Britských ostrovech zveřejnil tamní provozovatel přenosové soustavy National Grid. V Británii byl také vyvinut software na předpovídání uhlíkové náročnosti výroby elektřiny, který má pomoci s omezováním emisí CO2.

Podrobnější statistická data přináší server Independent, podle kterého se obnovitelné zdroje (OZE) na letní výrobě elektřiny podílely z 24 %. OZE si tak meziročně polepšily o 4,5 %, zatímco v roce 2013 byl podíl OZE pouhých 9 %.

Téma

BMW 225xe: Mnichovský plug-in hybrid jezdící za skvělé 2 l/100 km. Nebo ne?

BMW v posledních letech rozjíždí dva nové brandy: elektrickou a futuristickou řadu i (i když i8 je také plug-in hybrid) a plug-in hybridní modely založené na těch běžných jakožto řadu iPerformance. Podle názvu 225 by člověk čekal řadu 2, tedy sportovní kupé nebo cabriolet s dvouapůllitrovým šestiválcem pod kapotou, a vzhledem k označení x při prvním pohledu také pohon xDrive s preferencí zadní nápravy „pro radost z jízdy“.

V současné době ale již tato čísla neplatí, a i názvosloví jednotlivých řad je trochu zmatečné: jde o řadu 2 ActiveTourer, tedy malé MPV na bázi řady 1, s pohonem eDrive (elektrický xDrive), který kombinuje tříválec na přední nápravě a elektromotor na nápravě zadní, tedy nic, co by fanouška značky s vrtulí ve znaku významně zajímalo – po pár tisících kilometrů mi na mysl vytanula otázka: „je to na BMW ale skutečně tak špatné?

Jak bude Gazprom reagovat na narůstající konkurenci v podobě LNG na evropském trhu?

Ruský plynárenský gigant Gazprom drží více než třetinový podíl na evropském trhu se zemním plynem. Vloni navíc zaznamenal rekordní vývoz plynu do Evropy a tento rekord pravděpodobně letos překoná. Objevují se ovšem názory, že Gazprom svoji pozici dlouhodobě neudrží vlivem narůstajícího dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy. Reakce Gazpromu na tuto situaci může mít významný vliv na evropský trh s plynem a cenu, kterou budou muset spotřebitelé za plyn platit.

V příštích pěti letech se očekává rostoucí produkce LNG, především v Austrálii a USA. Překonat by měla i silný růst asijské poptávky. Tento přebytek by měl směřovat právě do LNG terminálů v Evropě.

Komentáře

(3)

Milan Vaněček

1. říjen 2017, 18:43

Top 11 událost je že Čína má už nainstalováno přes 100 GW fotovoltaiky (přesně 102 GW). Teď to bylo na Renewable energy world.

Martin Hájek

2. říjen 2017, 12:43

Tak to je určitě na velkou gratulaci. Teď ještě aby ty elektrárny dodaly nějakou elektřinu spotřebitelům. :-)

Milan Vaněček

2. říjen 2017, 13:48

Pan Hájek se zase rozjel......

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.