Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Merkelová s Putinem jednali o budoucí roli Ukrajiny v tranzitu ruského plynu
Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin v pondělí diskutovali o pokračující úloze Ukrajiny při tranzitu ruského plynu do Evropy po roce 2019. Současná smlouva o tranzitu plynu vyprší na konci příštího roku, čas na dosažení nové dohody se tak krátí.
Napětí mezi Moskvou a Kyjevem vzrostlo po námořním incidentu v Kerčské úžině, kde Rusko koncem listopadu zadrželo tři ukrajinská námořní plavidla. Incident vyvolal obavy ze zhoršení vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou s možným důsledkem neuzavření nové smlouvy po roce 2019, což by znamenalo úplné odříznutí Ukrajiny jako tranzitní země pro ruský plyn.
2. Ocelové úložiště energie je schopné dodávat jak tepelnou, tak i elektrickou energii
Na konci října oznámila společnost Lumenion, že jejich úložiště energie uchovávající tepelnou energii v ocelových tyčích s kapacitou 2,4 MWh zahájí provoz v Berlíně. Společnost tvrdí, že jde o nízkonákladové úložiště energie využívající jako akumulační medium ocel. Ocelové moduly mohou dosáhnout teploty až 650 stupňů Celsia a v případě potřeby je úložiště schopné dodávat jak tepelnou tak i elektrickou energii. Energie může být v úložišti uchována až po dobu 48 hodin a životnost je uváděna přes 40 let.
Systém bude uchovávat energii vyrobenou z lokálních obnovitelných zdrojů. Úložiště může dodat veškerou energii zpět v podobě tepla nebo může fungovat v režimu kombinované výroby tepla a elektřiny, kterou bude vyrábět pomocí integrované parní turbíny.
3. Plynové turbíny společnosti GE se potýkají s výrobními problémy. Minimálně 18 elektráren musí být odstaveno
Minimálně 18 elektrárenských bloků s nejnovějšími plynovými turbínami od společnosti General Electric (GE) musí být odstaveno pro opravu výrobní vady. Problém se týká elektráren ve Francii, Asii a USA.
Provozovatelé elektráren v Japonsku, na Tchaj-wanu, ve Francii a na několika místech v USA odstavili, nebo plánují odstavit minimálně 18 z 55 elektrárenských bloků s plynovými turbínami typu HA od společnosti GE.
4. V případě mrazivé zimy bude situace v evropských sítích napjatá, dovoz elektřiny hrozí i Německu
Situaci v evropských elektrizačních soustavách bude během letošní zimy potřeba bedlivě monitorovat. Zatímco při standardních podmínkách by bezpečnost dodávek elektřiny podle reportu Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav (ENTSO-E) neměla být nijak ohrožena, s příchodem mrazivého počasí by řada evropských zemí musela elektřinu dovážet. Pokud by zároveň panovaly nepříznivé podmínky pro výrobu z obnovitelných zdrojů, nutnost dovozu pro pokrytí vlastních potřeb bez využití strategických rezerv by hrozila i Německu.
Sdružení ENTSO-E spolu s evropskými provozovateli přenosových soustav pravidelně hodnotí potenciální rizika pro zajištění výkonové přiměřenosti v celkem 36 zemích. Výkonová přiměřenost popisuje schopnost soustavy zajistit dostatečný elektrický výkon pro pokrytí poptávky v libovolném čase, tedy bezpečnost dodávek elektrické energie.
5. První jaderný reaktor EPR vstoupil do komerčního provozu
V první bloku jaderné elektrárny Taishan v čínské provincii Guangdong byly dokončeny všechny procesy spojené se zprovozněním elektrárny a blok je tak způsobilý pro komerční provoz. Oznámily to v pátek ve společném prohlášení čínská China General Nuclear (CGN) a francouzská EDF. Taishan 1 je tak prvním reaktorem EPR na světě, který tohoto milníku dosáhl.
Poslední zkouškou reaktoru byl test nepřetržitého provozu po 168 za plného výkonu, který byl dokončen ve čtvrtek 13. prosince. Ačkoliv si CGN stále musí opatřit patřičná povolení a dokumentaci, považuje se blok za komerčně provozovaný.
6. Evropská komise přinutila Německo umožnit vyšší dovoz elektřiny z Dánska
Komise přijala návrh, se kterým přišel provozovatel severoněmecké přenosové soustavy TenneT. Podle návrhu se výrazně zvýší přeshraniční toky mezi Dánskem a Německem a TenneT přitom zajistí, aby byla tato přenosová kapacita k dispozici vždy vyjma výjimečných událostí.
“Naše rozhodnutí uložit společnosti TenneT povinnost poskytovat vyšší přenosovou kapacitu umožní více výrobcům vstoupit na německý velkoobchodní trh a zvýší konkurenceschopnost a integraci evropského energetického trhu. Také tím bude ve prospěch spotřebitelů usnadněn přechod EU k čistějším obnovitelným zdrojům,” uvedla eurokomisařka Margrethe Vestager.
7. USA do konce roku 2019 zdvojnásobí kapacitu pro vývoz zkapalněného plynu
Spojené státy americké rozšiřují společně s těžbou zemního plynu i možnosti pro jeho vývoz. V současné době se v USA zprovozňuje či staví několik dalších terminálů a linek pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), přičemž do konce příštího roku by jejich kapacita měla ve srovnání s aktuálním stavem vzrůst na více než dvojnásobek.
Spojené státy americké začaly vyvážet zkapalněný zemní plyn z oblastí mimo Aljašku, odkud jej vyváží zejména do Japonska již od konce 60. let minulého století, teprve v roce 2016 se zprovozněním terminálu Sabine Pass. Během dvou let se tento terminál rozrostl o další 3 linky a na začátku letošního roku byl rovněž uveden do provozu další terminál, Cove Point ve státě Maryland.
8. Polsko brzdí přijetí reformy trhu s elektřinou v EU, nadále chce podporovat své uhelné elektrárny
Zástupci Evropské unie se v rámci trialogu opět nedohodli na reformě modelu trhu s elektřinou. Jedním z hlavních důvodů neuzavření dohody je záměr Polska pokračovat ve státní podpoře uhelných elektráren formou kapacitních mechanismů.
Zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU se v rámci trialogu opět nedohodli na návrhu reformy trhu s elektřinou. Navrhovaná reforma byla součástí legislativního balíčku Čistá energie pro všechny Evropany, kterou před více než dvěma lety představila Komise. Nový trialog je naplánován na 18. prosince.
9. Hnutí duha: Do roku 2030 by ČR mohla z OZE vyrábět dvojnásobek elektřiny
Do roku 2030 by Česká republika mohla z obnovitelných zdrojů energie vyrábět více než dvojnásobek elektřiny proti dnešku. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo Hnutí Duha na základě údajů firem sdružených v Komoře obnovitelných zdrojů energie. Výroba by podle ekologů byla levnější, bezpečnější, čistší a výhodnější pro stát než v případě nového jaderného reaktoru.
Podle statistiky ministerstva průmyslu loni v ČR obnovitelné zdroje vyrobily 9,6 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což činilo 11,1 procenta z celkové produkce. Během příštích deseti let se podle ekologů může výroba zvýšit na 20 TWh. Produkce elektřiny v novém jaderném bloku by se proti tomu při optimistických předpokladech pohybovala kolem 8,4 až 9,4 TWh za rok, uvádí hnutí.
10. V Řeži byla spuštěna první „vodíková“ dobíjecí stanice pro elektromobily v ČR
V Řeži u Prahy funguje první „vodíková“ dobíječka pro elektromobily v České republice. Využívá energii akumulovanou do vodíku. Do roka a půl má přibýt také stanice doplňující přímo vodík, řekla ČTK při dnešním zahájení provozu dobíječky vedoucí marketingu firmy ÚJV Řež Alena Rosáková.
Dobíjecí stanici, která je napojena na lokální distribuční soustavu, provozuje společnost ČEZ. Elektřinu vyrábí střešní fotovoltaické panely, její přebytky se akumulují ve vodíku. Akumulovanou energii pak podle potřeby stanice využívá. Jde o první zařízení tohoto druhu v ČR.
Téma
Kalifornie chystá kompletní přechod na bezemisní zdroje
Kalifornie je po Havaji druhým americkým státem, který přijal závazek kompletního přechodu na bezemisní energetiku. Má se tak stát do roku 2045. Stoprocentní transformace na energetické zdroje, které nevypouštějí skleníkové plyny, přinese zajímavé podnikatelské příležitosti v oblasti uskladnění energie, energetické účinnosti či elektromobility. Energetická revoluce v Kalifornii může být zajímavou šancí také pro české energetické, strojírenské i IT firmy.
Kalifornie se už dnes v mnoha ohledech prezentuje jako americký lídr v oblasti ochrany životního prostředí. To se týká jak celkové míry recyklace, tak množství elektromobilů nebo podílu obnovitelných zdrojů. Závazek kompletního přechodu na bezemisní zdroje je součástí nově přijatého Zákona SB 100 („The 100 Percent Clean Energy Act of 2018“).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se