Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický dvoutýdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. E.ON spustí 10MW baterii v Anglii, reagovat na změny frekvence bude do 1 sekundy

E.ON tento týden uvede v anglickém Sheffieldu do provozu 10MW akumulační zařízení. Bude pomáhat soustavě vyrovnávat se s rychlým nárůstem obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve Spojeném království.

Akumulační zařízení je jedním z mnoha, které mají v krátkém sledu následovat a pomoci soustavě Spojeného království vypořádat se nárůstem OZE v zemi. Bateriové úložiště je umístěno v blízkosti stávájící elektrárny, což umožnilo snížení investičních nákladů na připojení do elektrizační soustavy.

2. Olkiluoto: Spuštění elektrárny je opět odsunuto, zpoždění bude nejméně 10 let

Spuštění jaderné elektrárny Olkiluoto se odsouvá o přibližně půl roku. Kvůli poslední změně harmonogramu bude výstavba elektrárny prodloužena celkem o více než deset let. Její budoucí provozovatel TVO se navíc obává, že ani tento termín nemusí být definitivní.

Jedna z mála jaderných elektráren, které jsou aktuálně v Evropě v dostavbě, musí opět změnit svůj harmonogram a zaznamenat do něj pozdější termín dokončení. Finská elektrárna Olkiluoto 3 tak bude spuštěna až koncem první poloviny roku 2019.

3. Ropný paradox: OPEC žádá o pomoc ty, proti kterým poslední roky bojoval

Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo vyzval severoamerické těžaře břidličné ropy, aby omezením své produkce pomohli se stabilizací cen ropy. Na země ropného kartelu OPEC nyní dopadají důsledky snahy o udržení svých tržních podílů, které s sebou přinesly významný pokles ceny ropy. Nyní se kartel OPEC ve snaze o narovnání tržního prostředí obrací s prosbou o pomoc na těžaře, proti kterým původně bojoval.

Dramatický pokles cen ropy způsobený navyšováním těžby států OPEC začal ve druhé polovině roku 2014. Pokles ceny vyvinul enormní tlak na severoamerické břidličné těžaře, kteří pro udržení na trhu museli najít ekonomicky efektivnější způsoby těžby.

4. Německo otevřelo svoji první aukci na podporu KVET

Německo minulý týden v pátek otevřelo první aukci pro podporu kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET).  Ucházet se o ni mohou nové a modernizované výrobny s instalovaným výkonem od 1 do 50 MWe.

„Konkurenční stanovení podpory kogeneraci je dalším důležitým krokem směrem k ekonomicky životaschopné transformaci německé energetiky. Bundesnetzagentur využívá svých zkušeností získaných v rámci aukcí na podporu OZE pro aukce v rámci kogenerace,“ říká Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora – Bundesetzagentur.

5. Geotermální vrty v Tanvaldu získaly územní rozhodnutí

Geotermální vrty pro výstavbu elektrárny v Tanvaldu na Jablonecku získaly po třech letech územní rozhodnutí. Investor – společnost Entergeo, se tím přiblížil realizaci záměru. O vydání územního rozhodnutí na stavbu geotermální elektrárny firma usiluje od prosince 2014. S rozhodnutím stavebního úřadu ale není spokojena radnice. Zastupitelé záměr vybudovat elektrárnu ve městě opakovaně odmítli, rozhodnutí proto město napadne, čas na to má do 22. října. ČTK to dnes řekl starosta Vladimír Vyhnálek (Volba pro město).

„Máme jasné rozhodnutí zastupitelstva a už jsme se spojili s právničkou, která bude psát odvolání,“ řekl starosta.

6. ČEZ v rámci druhé vlny ekologizace investoval do uhelných elektráren 100 miliard

Skupina ČEZ investovala do druhé vlny ekologizace severočeských hnědouhelných elektráren 100 miliard korun. Všechny provozy splňují ekologické limity Evropské unie, přesto patří k největším znečišťovatelům ovzduší.

„Elektrárenské provozy budou vždy zaujímat v žebříčku znečišťovatelů přední místa, protože i po co nejvíce absolutně možném snížení emisí budou vždy patřit mezi největší výrobní kolosy,“ řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp.

7. Nižší spotřební daň z CNG by měla zůstat zachována i po roce 2020

Nižší spotřební daň ze stlačeného zemního plynu (CNG), která by podporovala využití tohoto alternativního paliva u motorových vozidel, by měla zůstat zachovaná i po roce 2020. Počítá s tím memorandum o rozvoji vozidel na zemní plyn do roku 2025, kterým by se měla ve středu zabývat vláda. S projednáváním materiálu nesouhlasí Unie nezávislých petrolejářů.

V současnosti je spotřební daň na metr krychlový CNG jako automobilového paliva 72 haléřů proti 12,84 Kč za litr benzinu. Do roku 2020 se má daň na CNG postupně zvýšit. Od začátku příštího roku bude činit 1,44 Kč, od začátku roku 2020 pak 2,80 Kč na metr krychlový.

8. Šefčovič: Francie je připravena být lídrem energetické transformace

Víceprezident Evropské komise Maroš Ševčovič minulý týden v Paříži uvedl, že energetická transformace v Evropě je nezvratná a že Francie je připravena být lídrem, který udává směr.

Podle vyjádření Ševčoviče v Paříži musí Evropa postupovat společně a zdůraznil důležitost pozice Evropské unie v dosažení cílů na snížení emisí skleníkových plynů o 20 % do roku 2020 a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu jednotlivých zemí.

9. Evropská komise čelí soudnímu řízení kvůli novým emisním testům pro vozidla

Environmentální organizace ClientEarth zahájila právní kroky vůči Evropské komisi. Důvodem jsou nová pravidla ohledně testování emisí u vozidel. Dle nových regulí budou testy neveřejné a dle organizace by tak znova mohl nastat skandál typu DieselGate. Proto organizace požaduje transparentnost výsledků.

Zpravodajský portál EurActiv informoval o soudním řízení. Organizace ClientEarth prohlásila v pondělí, že hledá možné soudní cesty u Soudního dvora EU. Úspěšné napadení nových testů by znamenalo vůbec první případ, který by se dostal před soudce Evropské unie od nevládní organizace. Dle slov ClientEarth by se tím otevřela cesta pro více podobných případů od nevládních organizací.

10. Vláda Spojeného království potvrdila své rozhodnutí o odstavení uhelných elektráren do 2025

Vláda Spojeného království bude pokračovat v plánu na postupné ukončení výroby z uhelných elektráren do roku 2025. Cílem tohoto kroku je snížit emise uhlíku a znečištění ovzduší, aniž by byla ohrožena bezpečnost dodávek.

„Rozhodnutí je založeno na výhodách zaručení snížení emisí oxidu uhličitého a znečištění ovzduší, jistotě, kterou poskytuje regulace trhu v otázce nárůstu instalovaného výkonu, a na posouzení nízké pravděpodobnosti dopadu na bezpečnost dodávek,“ uvádí Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie (Department of Business, Energy and Industrial Strategy – BEIS) ve svém prohlášení.

Téma

Lze obchodovat s biomasou tak snadno jako s ropou? Litva zná odpověď

Udělat si základní představu o trhu s ropou umí každý. Černé zlato se těší pozornosti médií, o hlavních odběratelích a producentech vycházejí přehledy a studie. Pro hlavní světové regiony existují cenové indexy. Udělat si přehled o trhu s biomasou, konkrétně s dřevní štěpkou a peletami, je o poznání horší. Pokud ovšem nežijete v Litvě.

Řešení se jmenuje BALTPOOL

Kdo chce dnes v Litvě koupit biomasu, ať už v podobě dřevní štěpky nebo dřevěných pelet a nejnověji i namleté rašeliny, může se poměrně jednoduše zaregistrovat u burzy BALTPOOL a vystavit zde svojí poptávku, ve které specifikuje, kolik tun ropného ekvivalentu (ano, obchoduje se v energetických jednotkách) které suroviny potřebuje a jakou maximální cenu je ochoten akceptovat, případně minimální množství, které chce odebrat. Poptávající má jistotu, že potenciální prodejci jsou technicky a finančně schopni biomasu dodat. To prověřuje burza.

Kanadský systém obchodu s emisemi: Možný vzor reformy EU ETS?

Stále více zemí zavádí systémy obchodování s emisemi. Největším trhem prozatím zůstává Evropa se systémem EU ETS. Ten má ovšem stále řadu problémů a již delší dobu se zvažuje jeho reforma. Jednou z možností, jak EU ETS transformovat do funkčnější podoby, nabízí kanadská provincie Ontario, která svůj systém spustila před rokem. Článek srovnává hlavní rozdíly obou systémů.

Kanadská provincie Ontario se rozhodla, po vzoru sousední provincie Québec, zavést obchod s emisemi ve formě cap – and – trade. Cílem tohoto kroku je dostát klimatickým závazkům, které si provincie vytyčila. Ambiciózní plán počítá do roku 2020 se snížením množství vypouštěných skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990 o 15 %. Do roku 2030 má pak produkce skleníkových plynů klesnout o 37 % a do roku 2050 o celých 80 % (obojí vůči referenčnímu roku 1990). Aby byl tento plán naplněn, vstoupila v Ontariu 1. června 2016 v platnost tamní verze emisního obchodování.