Top 10 událostí za poslední 2 týdny
Opět vybíráme to nejzajímavější z energetiky za uplynulé 2 týdny.
První blok elektrárny Dukovany obnovil provoz po téměř půl roce. Škody způsobené nekvalitními snímky svarů se podle slov generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše vyšplhaly pouze v roce 2015 na 2,5 miliardy korun.
Cenu ropy v posledních týdnech významně ovlivňuje očekávání jednání mezi OPEC a dalšími producenty, které by případně mohlo vést k omezení produkce. Podle IEA růst poptávky po ropě znatelně zpomalí.
Daimler plánuje ve spolupráci s energetickou společností enercity v Německu vybudovat sklad akumulátorů pro elektromobily, jehož kapacitu bude zároveň nabízet na německém vyrovnávacím trhu. Volkswagen údajně chystá sériovou výrobu elektromobilu pro běžný trh pyšnící se velkou dojezdovou vzdáleností.
Více informací a další důležité události z energetiky naleznete na následujících řádcích.
1. Nekvalitní snímky svarů v Dukovanech způsobily ČEZ ztrátu 2,5 miliardy korun
Nekvalitně provedené rentgenové snímky svarů potrubí způsobily v minulém roce odstavení tří ze čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany. Skupině ČEZ tím podle slov generálního ředitele Daniela Beneše vznikly za rok 2015 ztráty ve výši dvou a půl miliardy korun. ČEZ chystá žalobu na hlavního dodavatele a zároveň dojde i na personální změny.
ČEZ ztráty způsobené nekvalitními snímky svarů za rok 2015 vyčíslil na 2,5 miliardy korun. Minoritní vlastník ČEZ a analytik J&T Michal Šnobr uvádí, že celkové ztráty můžou být podstatně vyšší. Včetně ztrát za rok 2016 je odhaduje na 3 a 4 miliardy.
2. Polsko plánuje výstavbu uhelných bloků za stovky miliard
Polsko se bude v následujících letech soustředit na výstavbu nových uhelných bloků, aby zajistilo dostatek výkonu v síti po ukončení provozu dožívajících uhelných elektráren. Polský ministr energetiky Krzysztof Tchorewski to řekl v rozhovoru pro polský deník Rzeczpospolita. Náklady na nové uhelné bloky mají v následujících letech dosáhnout 50 až 60 miliard zlotých (cca 307 až 369 mld. Kč).
V návrhu Energetické politiky Polska do roku 2050, který byl zveřejněný v létě loňského roku, počítá Polsko s náhradou dožívajících hnědouhelných a černouhelných elektráren novými konvenčními zdroji. Do roku 2020 má být uvedeno do provozu cca 6 500 MW, do roku 2030 potom celkem 10 až 12 GW nových bloků. Naprostou většinu nových konvenčních bloků mají přitom tvořit černouhelné elektrárny. Kromě černouhelných bloků mají po roce 2025 zajistit stabilní dodávky výkonu také jaderné elektrárny.
3. První blok Dukovan obnovil po téměř půl roce provoz
První blok jaderné elektrárny Dukovany dnes obnovil svůj provoz. Odstávka, jež měla původně trvat necelé dva měsíce, se z důvodu rentgenové kontroly svárů protáhla na 167 dní. Dodávky elektrické energie do sítě by měl první blok zahájit v průběhu zítřejšího dne. Do konce týdne by měl svůj provoz obnovit rovněž druhý výrobní blok.
Provoz prvního bloku byl přerušen již v srpnu minulého roku v rámci pravidelné odstávky. 17. září však musely být odstaveny i druhý a třetí blok z důvodu nedostatečné kvality rentgenových snímků, ze kterých nebylo možné prokázat stav svarových spojů na systémech.
4. Ceny ropy ovlivňuje očekávání jednání mezi OPEC a dalšími producenty
Ceny ropy jsou v posledních týdnech ovlivňovány především rostoucím a klesajícím očekáváním, že by OPEC mohl svolat mimořádné zasedání. Nejnovějším impulsem je včerejší jednání mezi venezuelským ropným ministrem Eulogiem Del Pinem a jeho saúdským protějškem Ali al-Naimim o spolupráci mezi členy OPEC a dalšími producenty ropy. Jednání ovšem žádné konkrétní závěry nepřineslo.
Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Ali al-Naimi se svým venezuelským protějškem včera diskutoval spolupráci mezi členy OPEC a dalšími producenty ropy s cílem stabilizovat globální trh s ropou. Informovala o tom saúdskoarabská tisková agentura (SPA).
5. Největší offshore větrný park světa trumfne výkonem i blok Temelína
Společnost Dong Energy vydala minulou středu konečné rozhodnutí o výstavbě světově nejvýkonnějšího větrného parku na moři. Na 400 kilometrech čtverečních „vyroste“ nový instalovaný výkon 1,2 GW. V současnosti půjde o největší investici do offshore větrného parku na světě. Nový projekt trumfuje i nedávno představené rozšíření již existujícího mořského větrného parku ve Spojeném království.
Dánská státní společnost Dong Energy je známým investorem do větrné energetiky. Ve Velké Británii v současnosti investuje do řady projektů nových větrných parků, které mají v budoucím bezemisním energetickém mixu Spojeného království hrát významnou roli.
6. Bateriové úložiště v Hannoveru bude zároveň skladem akumulátorů pro elektromobily
Accumotive (dceřiná společnost Daimler) ve spolupráci se společností enercity tento rok vytvoří bateriový systém, který bude sloužit pro uchovávání elektrické energie a zároveň jako sklad náhradních baterií pro elektromobily.
Okolo 3 000 nových akumulátorů, vytvořených pro současné elektromobily, bude sloužit pro ukládání elektrické energie v německém Hannoveru. Se svojí kapacitou 15 MWh se jedná o jedno z největších bateriových úložišť v Evropě. Tato kapacita bude po dokončení projektu nabízena na německém vyrovnávacím trhu. Jedná se již o třetí podobný projekt společnosti Daimler.
7. Přenosová soustava zaznamenala loni 40% nárůst tranzitního zatížení
Export elektřiny za loňský rok klesl. Celková hrubá výroba elektřiny se od roku 2012 neustále snižuje, za loňský rok se v ČR vyrobilo 84 TWh elektrické energie. I přes klesající výrobu elektřiny však došlo ke zvýšení ztrát v soustavě o 20 % ve srovnání s rokem 2014, a to zejména kvůli 40% nárůstu tranzitního zatížení soustavy. Uvádí to společnost ČEPS ve své tiskové zprávě shrnující základní statistické údaje o tocích elektřiny za rok 2015.
I kvůli 40% nárůstu tranzitního zatížení české přenosové soustavy došlo k navýšení ztrát v soustavě o 20 % oproti roku 2014, neplánované přetoky energie mají mimo jiné i neblahý vliv na bezpečnost provozu soustavy. Množství ztracené energie přesáhlo vloni hodnotu 1 TWh.
8. Volkswagen zřejmě plánuje masovou výrobu elektromobilů
Poslední dobou se automobilka Volkswagen snaží očistit od loňské aféry spojené s klamavou prezentací měření emisí vznětových motorů. Tato snaha je poslední dobou zejména spojená se zaměřením se na rozvoj elektromobility. Současnou výzvou je údajně zahájení sériové výroby prvního elektromobilu pro běžný trh, který by se měl chlubit velkou dojezdovou vzdáleností.
Zamýšlený ambiciózní model má být souputníkem vozů Tesla Model 3 a Chevy Bolt koncernu GM. Prozatím nebyly odhaleny žádné konkrétní ceníky, v současnosti tedy zatím nelze vyhodnotit konkurenceschopnost vozu.
9. Růst poptávky po ropě znatelně zpomalí, tvrdí IEA
Mezinárodní energetická agentura (IEA) očekává pokles růstu poptávky po ropě. Hlavním důvodem je zpomalení růstu v Evropě, Spojených státech a Číně. OPEC svou produkci zvyšuje, ostatní producenti snižují, produkce v lednu poklesla o 0,2 milionu barelů za den. Nízké ceny ropy nemusí znamenat vyšší bezpečnost dodávky. Indie je na cestě se stát lídrem v růstu poptávky po ropě.
Je pouze malá šance, že trh s ropou si v příštích pár měsících oddechne vzhledem k předpokládanému zpomalení růstu poptávky v roce 2016, tvrdí Mezinárodní energetická agentura (IEA). Ceny ropy se ještě více propadly, v lednu pod hranici 30 dolarů za barel a cena pro dubnové dodávky se stále nevyšplhala nad tuto hranici.
10. OKD plánuje do roku 2018 propustit více než polovinu pracovníků a uzavřít 3 doly
Společnost New World Resources (NWR), mateřská společnost těžební společnosti OKD, plánuje do roku 2018 propustit až 7 000-8 000 zaměstnanců OKD z celkových cca 13 000. Restrukturalizace by měla umožnit další fungování společnosti při současných nízkých cenách uhlí. Prohlásil to dnes generální ředitel NWR Dale Ekmark, kterého citovala agentura Reuters.
Ztrátová NWR je v jednání s českou vládou ohledně reorganizace a uzavření některých dolů pro zajištění nových finančních prostředků.
Ekmark na dnešní schůzi městské rady v Karviné prohlásil, že společnost by mohla snížit počty zaměstnanců ze současných zhruba 13 000 na 5 000-6 000 do roku 2018 a uzavřít 3 doly.
Inovativní technologie
Netradiční solární elektrárna vyrábí elektřinu i v noci
S netradičním konceptem hybridní solární elektrárny přišel německý architekt Andre Broessel. Jeho koncept dokáže díky koncentraci dopadajícího záření vyrábět elektřinu i ze svitu Měsíce. Celé zařízení má zároveň při běžných denních podmínkách účinnost až 57 %. Vše je ale vykoupeno vysokou pořizovací cenou.
Zajímavý způsob jak spojit výrobu energií s netradičním designem a ještě při tom být ekologický představil německý architekt Andre Broessel, který jako projekt s názvem beta.ray navrhl ve své společnosti Rawlemon speciální hybridní solární elektrárnu. Jde tak o další zezajímavých konceptů, jak využít stávající technologii jiným způsobem.
Zapomeňte na baterie či vodík v tlakových nádobách, budoucnost je v peletách
Britská společnost Cella Energy představila technologii, která by mohla navždy změnit uchovávání vodíku pro využití v palivových článcích. Technologie je podle slov společnosti schopna uchovávat třikrát více energie než lithium-iontové baterie stejné hmotnosti. V budoucnu by se údajně mohla objevit i v klasických letadlech nebo elektromobilech. Minulý měsíc společnost otestovala technologii v dronu.
Na první pohled by se vodíkové palivové články mohly zdát jako ideální alternativa pro pohon dronů – umožňují mnohem delší dolet než baterie a kromě vodní páry neprodukují žádné další emise. Velkou nevýhodou je ovšem ukládání paliva – vodíku. Ten musí být uchováván v těžkých tlakových nádržích.
Dále jsme psali o:
Výsledky druhé kapacitní aukce ve Spojeném království
Norský ropný fond zajistí Nory na dobu ‚poropnou‘ 7 biliony
MOX – Jaderné palivo pro moderní reaktory
Částicová fyzika, radioaktivita a lidské tělo
Íránský jaderný program – vznik sankcí, současnost a budoucnost
Nejdůležitější izolanty použivané v kabelové technice – 1: Plasty, 2: Elastomery a elektroizolační laky
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se