S netradičním konceptem hybridní solární elektrárny přišel německý architekt Andre Broessel. Jeho koncept dokáže díky koncentraci dopadajícího záření vyrábět elektřinu i ze svitu Měsíce. Celé zařízení má zároveň při běžných denních podmínkách účinnost až 57 %. Vše je ale vykoupeno vysokou pořizovací cenou.

Zajímavý způsob jak spojit výrobu energií s netradičním designem a ještě při tom být ekologický představil německý architekt Andre Broessel, který jako projekt s názvem beta.ray navrhl ve své společnosti Rawlemon speciální hybridní solární elektrárnu. Jde tak o další ze zajímavých konceptů, jak využít stávající technologii jiným způsobem.

Zařízení je možné provozovat jak do energetických sítí, tak i off-grid. Zdroj: Rawlemon.com
Zařízení je možné provozovat jak do energetických sítí, tak i off-grid. Zdroj: Rawlemon.com

Celé zařízení je zvláštní svojí konstrukcí, kde kulová nádoba naplněná vodou koncentruje dopadající světlo na fotovoltaické články, ze kterých je následně produkována elektřina. Kromě elektřiny se zároveň získává i teplo, které může být dále využito např. v rozvodech teplé vody.

Zajímavý design i řada předností

Na první pohled zaujme zařízení svým vzhledem. Málokoho by napadlo, že zařízení slouží k výrobě elektřiny a tepla.  Praktickou výhodou zařízení je celková účinnost, která díky kombinaci výroby elektřiny i tepla dosahuje 57 % a z jednotky plochy je tak možné díky koncentrování intenzity záření získat dvojnásobný výtěžek energie oproti srovnatelným klasickým zařízením.

Zařízení dokáže v noci vyrábět elektřinu nebo sloužit jako designová lampa. Zdroj: Rawlemon.com
Zařízení dokáže v noci vyrábět elektřinu nebo sloužit jako designová lampa. Zdroj: Rawlemon.com

Koncentrace záření ovšem přináší také možnost využít beta.ray i v regionech s nižší intenzitou osvětlení a elektřinu je možné produkovat dokonce i v noci. Zařízení se dá v noci rovněž využít jako lampa, která osvětlí prostor díky rozptylu světla produkovaného pomocí LED diod v zařízení.

conventional-cpv-thermal

rawlemon-technology-potential
Porovnání vhodnosti podmínek pro klasickou fotovoltaickou elektrárnu a beta.ray. Zdroj: Rawlemon.com

V síti nebo mimo síť, stále ale nákladně

Samozřejmostí zařízení beta.ray je jak decentralizovaná výroba bez připojení do sítě (off-grid), tak i připojení na stávající elektrickou a tepelnou infrastrukturu. Zařízení v sobě obsahuje drobnou baterii, která dokáže uschovat 0,5 kWh energie.

Detail fotovoltaické části. Zdroj: Rawlemon.com
Detail fotovoltaické části. Zdroj: Rawlemon.com

Zařízení se prozatím prodává ve dvou velikostech.  Za cenu 6000 eur je možné pořídit menší verzi elektrárny s výkonem 180 W, denní výrobou okolo 1,1 kWh a hmotností 700 kg, obsahující 524 litrů vody. Větší verze pak stojí 9000 eur a s maximálním výkonem 560 W dokáže denně vyprodukovat okolo 3,4 kWh energie. V tomto případě již jde ovšem o zařízení s celkovou hmotností 3,3 tuny a obsahem vody 3055 litrů.

Zdroj úvodního obrázku: Rawlemon.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *