Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí za poslední 2 týdny

Top 10 událostí za poslední 2 týdny

1. Pod českým Cínovcem se nacházejí obrovské zásoby lithia

Původní projekt čtyř českých geologů vyvolal celosvětový zájem, podle dosavadních průzkumných vrtů je oblast Cínovce bohatá na lithium. Podle provedených výpočtů se zde nalézá téměř 6 % světových zásob lithia. O případnou těžbu již projevila zájem australská firma European Metals.

Společnost European Metals plánuje letos v červnu zahájit další sérii vrtů, aby dokázala přesně vytyčit celou oblast, kde se zásoby lithia nalézají. Termín začátku těžby se odhaduje na rok 2018, jak uvedl výkonný ředitel Keith Coughlan.

2. Číňané investují 100 milionů euro do českých 3D baterií

Americký technologický kolos Elona Muska má novou konkurenci. Díky čínské investici ve výši cca 2,7 mld. Kč do společnosti HE3DA se může do sériové výroby dostat baterie českého vědce Jana Procházky. Vývoj baterií by měl zůstat v ČR, sériová výroba se plánuje v Číně. Informaci přinesl v pátek server Hospodářských novin ihned.cz.

Inovací, kterou baterie Jana Procházky přináší, je využití třetí dimenze prostoru, což vede k úspoře výrobních nákladů ve srovnání s klasickými bateriemi využívajícími pouze dva rozměry. Patentovaná 3D baterie je navíc i odolnější vůči vysokým teplotám.

3. Jihoaustralské domácnosti s FV elektrárnou odebírají ze sítě více elektřiny

Domácnosti na jihovýchodě australského Queenslandu, jež jsou vybaveny solární elektrárnou, začínají ze sítě odebírat více elektřiny, než domácnosti bez elektráren, ukazují data tamní distribuční společnosti Energex.

Domácnosti, jež část své spotřeby pokrývají z vlastní fotovoltaické elektrárny, v minulých letech omezovaly svou spotřebu ze sítě. Nyní si podle generálního ředitele společnosti Energex Terryho Effeneyho nedělají takové starosti s účty za elektřinu a odebírají ze sítě v průměru více elektřiny, než lidé bez solární elektrárny.

4. EDF: Trh s elektřinou je třeba rychle a rázně změnit

Francouzský elektrárenský gigant EDF volá po rychlé a radikální změně evropského trhu s elektřinou, který by do budoucna dokázal zajistit stabilní investiční prostředí bez významných deformací, které dnes na trhu panují. Dle připomínek EDF by se nový trh měl zakládat na vysoké ceně uhlíku a efektivním trhu s výkonovými kapacitami.

Zatímco Česká republika v současnosti na poli energetiky řeší navrhované změny v nové tarifní struktuře, Evropská komise již připravuje celoevropský návrh změn pro nové pojetí trhu s elektřinou, který má v části svých cílů podobné ambice jako nová tarifní struktura. Cílem je vyřešit otázku, jak trh připravit na zapojování stále většího množství obnovitelných zdrojů a zajistit přitom bezpečnost dodávek, předvídatelné investiční prostředí nebo motivovat k postupné dekarbonizaci energetiky.

5. Nová polská legislativa může zničit perspektivní trh pro větrníky

Polským legislativním procesem prochází nový zákon, který by výrazně ztížil život provozovatelům větrných elektráren. Nově má být pro místo výstavby větrné elektrárny stanovena minimální vzdálenost od obydlí a zpoplatněné povinné audity každé dva roky. 

Polsko, které je označováno za jeden z nejperspektivnějších trhů pro obnovitelné zdroje, momentálně schvaluje zákon, který by výrazně přitížil provozovatelům větrných elektráren a jejich developerům, jak uvádí shrnutí zákona společnosti Dentons.

 

6. V Japonsku běží už 4 reaktory, import fosilních paliv klesá

Dle informací agentury Reuters jsou v současnosti v provozu 4 japonské reaktory. Prozatím posledním spuštěným blokem je čtvrtý blok elektrárny Takahama, který byl uveden do provozu tento pátek. Japonsko se tak pomalu vrací k jaderné energii, od které se odvrátilo po fukušimských událostech.

V pátek došlo podle prohlášení společnosti Kansai Electric Power Company k obnovení provozu reaktoru číslo 4 v  elektrárně Takahama, který prošel zpřísněnými bezpečnostními kontrolami ze strany regulačního úřadu NRA (Nuclear Regulation Authority). Spolu se spuštěním čtvrtého reaktoru také zahájil komerční provoz blok číslo 3 takahamské elektrárny, který byl spuštěn na konci ledna.

7. Rarita: EU pozdrží regulaci topinkovačů, bojí se Brexitu

Jako absurdní a zároveň vtipné vysvětlení může působit snaha pozdržet oficiální představení dalších omezení pro elektrické spotřebiče. Před nadcházejícím referendem o výstupu Spojeného království z EU panují obavy o negativní kampani, která by jistě následovala, pokud by nyní EU přišla s dalšími omezeními. Ústřední roli zde přitom nehraje nic absurdnějšího než přístroje na přípravu toastů.

Evropská unie již delší dobu prosazuje kroky, které mají vést k naplnění cílů v oblasti energetické účinnosti. V této souvislosti vznikla v EU řada dokumentů v podobě směrnic a nařízení o ekodesignu, které upravují využívání některých energeticky náročných zařízení. V ČR je velmi známé omezování klasických žárovek nebo tlak na využívání energeticky efektivních vysavačů.

8. E.ON vykázal čistou ztrátu 7 mld. euro, dividendy nesnížil

E.ON, největší německá energetická společnost, vykázal za rok 2015 rekordní čistou ztrátu, která se podle zveřejněných hospodářských výsledků vyšplhala i díky snížení hodnoty aktiv ve výši 8,8 mld. euro na 7 mld. euro. To je více než dvojnásobná hodnota ve srovnání s rokem 2014, kdy E.ON vykázal čistou ztrátu 3,16 mld. euro. Dividenda pro rok 2015 zůstala nezměněna.

Hospodářské výsledky E.ONu za rok 2015 nejsou pro většinu analytiků velkým překvapením. Podle zahraničního serveru Reuters očekávali analytici čistou ztrátu na úrovni 6,5 mld. euro. Za výslednou čistou ztrátou 7,7 mld. euro stojí mimo jiné také snížení majetku společnosti ve výši 8,8 mld. euro, které se týká především konvenčních zdrojů. Většina z těchto zdrojů je kvůli nízkým cenám silové elektřiny delší dobu ve ztrátě.

9. Francie ustoupila Německu, jadernou elektrárnu uzavře již letos

Po nátlaku ze strany Německa a Švýcarska se Francie rozhodla uzavřít svoji nejstarší jadernou elektrárnu Fessenheim. Zatímco původní plán byl elektrárnu provozovat až do konce roku 2017, po nátlaku ze strany Německa by měla být zavřena již do konce roku 2016.

Jaderná elektrárna Fessenheim byla uvedena do provozu již v roce 1977 a je tak nejstarší jadernou elektrárnou ve Francii. V roce 2014 ji však postihla nehoda, při které voda z blízkého Rýna vyřadila elektroniku řídicích systémů a vedla k nouzovému odstavení reaktoru. Nyní média informovala o tom, že událost byla závažnější, než bylo původně zveřejněno.

10. Malé vodní elektrárny v hledáčku ČIŽP – za loňské prohřešky provozovatelé zaplatí

Loňské sucho bude mít dohru pro několik desítek provozovatelů malých vodních elektráren (MVE), kteří nedodrželi podmínky jejich provozu. Z celkem 146 prověřovaných elektráren zjistila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pochybení u téměř třetiny. Celková výše udělených pokut zatím dosáhla tři čtvrtě milionu korun.

ČIŽP obdržela v loňském roce přes 50 podnětů na nedodržování podmínek provozu malých vodních elektráren. Z důvodu zjištění závažných nedostatků inspektoři prozatím zahájili 31 správních řízení, přičemž dalších 12 ještě zahájit plánují. Ve 22 případech rozhodnutí o udělení pokuty již nabyla právní moci, jejich celková výše se zatím vyšplhala na 750 tisíc Kč.

Inovativní technologie

Inovativní mobilní solární systém lze rozbalit jako koberec

Řešení pro cestovatele, kteří potřebují dobít svůj mobilní telefon a další elektronické přístroje, přichází v podobě solárních fotovoltaických panelů, které lze rozbalit z ruličky jako koberec. Autor vynálezu John Hingley tuto technologii ovšem převedl do větších rozměrů, stále však v mobilní podobě tak, aby mohla zajistit dostatek elektrické energie při katastrofách nebo například na festivalech.

Lidé, kteří cestují do odlehlých míst, se jistě již setkali se situací, kdy výhod svých elektronických přístrojů nemohli využít, jelikož zkrátka nebyla možnost, jak je dobít. Pokud se na takových místech přeci jen zdroj energie najde, často se jedná a diesel-generátor, za jehož drahý provoz si majitel nechá zaplatit.

Nová technologie výroby baterií může pomoci snížit obsah CO2 v atmosféře

Nový proces, využívající oxid uhličitý z okolního prostředí pro výrobu uhlíkových nanotrubic, by mohl dle jeho autorů pomoci v boji s klimatickými změnami. Získaný uhlík by měl být využit zejména pro produkci elektrod baterií pro elektromobily či velkokapacitní skladovací systémy.

Nezvyklá technologie je výsledkem spolupráce vědců z Vanderbiltské univerzity a Univerzity George Washingtona. Pro svůj projekt vědci využili proces využívající energii ze solárních zdrojů, který umožňuje výrobu uhlíkových nanotrubic, jež mohou sloužit jako materiál pro produkci lithium-iontových baterií pro elektrická vozidla a jiná zařízení či sodíkových baterií, které jsou vhodné pro velkokapacitní systémy pro skladování elektrické energie.

Britská vláda dala milion liber na draka o výkonu 3 MW (VIDEO)

Konsorcium v čele s firmou Kite Power Solutions obdrželo grant 1 milion liber od britské vlády na rozvoj unikátní větrné elektrárny. Technologie je založena na drakovi (kite), který prostřednictvím dlouhého provazu pohání generátor. První elektrárna o výkonu 3 MW má vyrůst do roku 2019.

Podle společnosti Kite Power Solutions (KPS) má tato technologie potenciál přeměnit offshore větrnou energetiku. Oproti klasickým turbínám je levnější a má jednodušší instalaci i údržbu. Cena je tak nízká, že nebudou potřeba vládní dotace.

Milionový grant má posloužit Kite Power Solutions na zvýšení výkonu její jednotky na 500 kW a ověření komerční životaschopnosti 3 MW offshore polí.

Mercedes a BMW vyvíjí bezdrátové nabíjení pro elektromobily

Na tiskové konferenci autosalonu v Ženevě prohlásil Jochen Strenkert, osoba zodpovědná za elektrické pohony v automobilce Mercedes, že nová generace Mercedesu třídy S v hybridní konfiguraci přijde na trh s bezdrátovým nabíjecím systémem. Mercedes na tomto projektu spolupracuje s BMW. I přes absenci klasického kabelového propojení by měl bezdrátový systém dosahovat nabíjecích časů srovnatelných s připojením přes kabel.

Příchod nového hybridního Mercedesu třídy S, který bude obsahovat třetí generaci hybridního pohonu automobilky Mercedes s větším bateriovým systémem, na trh je očekáván na léto roku 2017. Strenkert říká, že společnost má již funkční prototyp. Rovněž předpokládá, že kapacita baterie se každých pět let zdvojnásobí, další generace hybridní třídy S bude mít tedy rovněž navýšenu dojezdovou vzdálenost.

Finsko bude mít svůj první elektrotrajekt

Finská lodní společnost FinFerries se rozhodla rozšířit svoji flotilu lodí o trajekt s bateriovým systémem. Zbrusu nové plavidlo bude vyrobeno v polské loděnici Crist S.A. O instalaci baterií a ovládacího systému se postará společnost Siemens. Trajekt bude dlouhý 90 metrů, široký 16 metrů a dokáže přepravit až 90 aut.

Elektrotrajekt by měl poprvé vyplout na svou trasu dlouhou 1,6 kilometru v létě 2017. Baterie se budou nabíjet připojením do sítě v přístavu během naloďování a vyloďování. Vzhledem k tuhým zimám ve Finsku bude mít trajekt možnost využít dieselové motory k podpoře baterií. V tomto režimu je trajekt provozován jako plug-in hybrid.

Dále jsme psali o:

Novým zdrojům v EU vládne vítr, klasické mizí – ročenka 2015

Rok 2015 byl v Evropě pro větrnou energetiku a OZE všeobecně úspěšným rokem. Z celkové sumy 29 GW nově instalovaného výkonu v zemích EU si OZE připsaly 22,3 GW. Lídrem zelených technologií v EU byla větrná energetika, která si za loňský rok připsala 12,8 GW nově instalovaného výkonu, z něhož téměř polovina připadá na Německo. Celkový instalovaný výkon větrných elektráren zemí EU vzrostl vloni na 142 GW, ukazuje nedávno zveřejněná publikace EWEA (European Wind Energy Association).

Autosalon Ženeva 2016: hybridní a elektrické novinky z celého světa

Někdejší šéfové firmy TEPCO půjdou před soud, kvůli havárii ve Fukušimě

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se