Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Francie: EDF připravuje plány na výstavbu dalších 6 EPR reaktorů. Mají být levnější variantou než plyn

Flamanville

Francouzská vláda požádala státní energetickou firmu EDF, aby připravila plány na výstavbu šesti jaderných reaktorů EPR v příštích 15 letech. V pondělí to uvedl francouzský deník Le Monde. CEO EDF tuto iniciativu potvrdil se slovy, že se jedná o levnější řešení ve srovnání s výstavbou plynových elektráren.

V dopise zaslaném CEO EDF, Jeanu-Bernardu Lévymu, žádají francouzská ministryně životního prostředí Elisabeth Borneová a ministr financí Bruno Le Maire společnost k přípravě plánů na výstavbu tři párů reaktorů EPR ve třech lokalitách, která má proběhnout v příštích 15 letech.

2. V Evropě bude vybudována druhá plovoucí větrná elektrárna. Celkový potenciál kontinentu se odhaduje na tisíce GW

V Portugalsku se staví druhá plovoucí větrná elektrárna v Evropě. Bude sestávat ze tří plovoucích jednotek a celkový instalovaný výkon dosáhne 25 MW.  Očekává se, že instalovaný výkon plovoucích větrných elektráren v Evropě do roku 2030 dosáhne 4-5 GW. Technický potenciál je dle CEO WindEurope až 4 000 GW.

Do Portugalska dorazila první ze tří turbín pro budovanou plovoucí větrnou elektrárnu, využívající WindFloat technologii. Do konce roku by měly být spuštěny i zbývající dvě turbíny, které navýší výkon elektrárny na celkových 25 MW.

3. Gazprom: Dohoda o přepravě plynu s Ukrajinou bude možná až po vyřešení současných právních sporů

Ruský gigant Gazprom potvrdil svůj postoj ohledně budoucí přepravy zemního plynu přes území Ukrajiny, kdy podle společnosti nemůže být podepsána nová dohoda, dokud nebudou uzavřeny právní spory se společností Naftogaz. Současná tranzitní smlouva přitom expiruje již na konci letošního roku.

Otázka budoucí přepravy ruského plynu přes Ukrajinu je stále nejistá, přičemž společnost Gazprom podle slov svého výkonného ředitele před uzavřením nové dohody trvá na vyřešení právních sporů s Ukrajinou, které se týkají současné smlouvy z roku 2009.

4. Polská skupina Synthos a GE Hitachi budou spolupracovat na vývoji malého jaderného reaktoru

Malý modulární reaktor BWRX-300

Polská chemická skupina Synthos, kterou vlastní nejbohatší Polák Michal Solowow, bude spolupracovat s americko-japonskou firmou GE Hitachi Nuclear Energy na vývoji technologie pro malý jaderný reaktor. Polsko stále vyrábí většinu elektřiny z uhlí, čím dál více polských podniků však zkoumá alternativní zdroje energie, informovala dnes agentura Reuters.

Solowow upozornil, že využívání malých jaderných reaktorů by Polsku pomohlo při odchodu od uhlí a mělo by příznivý vliv na polský průmysl. Podle listu Puls Biznesu rovněž uvedl, že společný projekt firem Synthos a GE Hitachi na výstavbu malého jaderného reaktoru s výkonem 300 megawattů bude hotov do deseti let. Předpověděl, že investice bude činit méně než miliardu dolarů (zhruba 23 miliard Kč).

5. Německý regulátor prověří 6 obchodníků s elektřinou v souvislosti s červnovým nedostatkem výkonu v síti

Ztráty v přenosové soustavě

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) oznámil, že prošetří postup několika společností aktivních na tamním trhu s elektřinou. Společnosti regulátor prověří v souvislosti s jejich odpovědností za odchylku poté, co se Německo během tří červnových dní ocitlo v situaci nedostatku výkonu nasmlouvaného v rámci podpůrných služeb, a muselo se tak obrátit na pomoc u sousedních provozovatelů soustav.

Německá soustava během tří červnových dní zaznamenala neočekávaně nedostatek výkonu, který přesáhl objem nasmlouvaného výkonu v rámci podpůrných služeb. Země se tak musela spolehnout na pomoc ze zahraničí.

6. Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu

Bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Z hodnocení elektrizační soustavy do roku 2040 (MAF CZ), které zpracovala společnost ČEPS, vyplývá, že pokud by se situace neřešila, stalo by se Česko od roku 2030 postupně závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí. Podle Havlíčka hrozí, že elektřinu nebude v Evropě kde brát a bude velmi drahá.

Ministr uvedl, že z nových dat vyplývá, že Česku nebude stačit pouze plánovaná stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Během pěti let podle něj musí začít také diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně. V současné době je Česko dlouhodobě vývozcem elektřiny. Havlíček dnes zopakoval, že druhým nejvýznamnějším zdrojem budou do budoucna v ČR obnovitelné zdroje, uhlí čeká útlum.

7. Rick Perry vyzdvihl malé modulární reaktory: „Sledujte inovátory,“ uvedl na konferenci na půdě Evropské komise

Americký ministr energetiky Rick Perry

Americký ministr energetiky Rick Perry na konferenci pořádané společně Evropskou komisí a americkým ministerstvem energetiky vyzdvihl budoucí použití malých modulárních reaktorů. Současně zopakoval, že prioritou Spojených států amerických je prodloužení životnosti stávajících reaktorů a rozvoj inovativních jaderných technologií.

Přestože je většina jaderných reaktorů, které jsou aktuálně ve výstavbě, III+ generace, stále častěji je slyšet o malých modulárních reaktorech. Naposledy se tak stalo počátkem tohoto týdne, kdy se uskutečnila první společná konference Evropské komise a amerického ministerstva energetiky. Malé modulární reaktory mají podstatně nižší výkon (desítky až nižší stovky MWe) a slibují alternativu současné generaci jaderných reaktorů.

8. Říjnové aukce OZE v Německu: Nedostatek onshore větrných projektů a klesající cena pro soláry

Německo v říjnové aukci pro onshore větrné elektrárny opět nenaplnilo objem poptávaného výkonu. Maximální objem ve výši 675 MW nebyl s 204 MW naplněn ani ze třetiny. Výsledná cena činila 62 EUR/MWh, což odpovídá cenovému stropu pro tuto aukci. Naopak u říjnové aukce pro solární elektrárny bylo výkonu nabídnuto dostatek. Celkem 153 MW elektráren byla udělena podpora s průměrnou cenou 49 EUR/MWh, což je o 10 % méně než v červnové aukci.

Říjnová německá aukce pro onshore větrné elektrárny je již šestou v řadě za posledních 12 měsíců, při které se nepodařilo naplnit poptávaný výkon, tentokrát ve výši 675 MW. V aukci bylo, dle dat německého regulátora, úspěšných celkem 204 MW s průměrnou cenou 62 EUR/MWh, což je  maximální možná cena, kterou může nabízející zadat.

9. Belgie: Podpora veřejnosti pro provoz jaderných elektráren i po roce 2025 významně vzrostla

Kapacitní trhy

Podpora belgické veřejnosti v udržení jaderných elektráren v provozu po roce 2025 vzrostla na 46 %, to je téměř o polovinu více než v průzkumu konaném před rokem a půl. Procento respondentů, kteří se domnívají, že by měl být snížen podíl jaderné energie na belgickém energetickém mixu, se snížilo ze 75 % na 59 %. Částečně je tento vývoj přikládán obavám o změnu klimatu. Forum Nucléaire, které výzkum uveřejnilo, jeho vývoj označuje za pozoruhodný.

Průzkum provedený společností Kantar TNS již po sedmé v řadě sleduje sentiment belgického obyvatelstva v oblasti energetiky se zaměřením na jadernou energetiku. Rozsáhlý průzkum reprezentativního vzorku belgické populace využívá kombinaci opakujících se otázek pro sledování dlouhodobých trendů a nových otázek zaměřených na aktuální události. To poskytuje ucelený a podrobný obraz o tom, co si Belgičané myslí o výzvách v pokrytí energetických potřeb a možné úloze jaderné energie dnes a v budoucnosti.

10. Udržovat vyrovnanou bilanci české soustavy má pomoci agregace distribuované flexibility

Elektrické vedení

Proti rozkolísání české energetické přenosové soustavy mají do budoucna pomoci i malé zdroje a koncoví zákazníci. Možnosti, jak tyto spotřebitele aktivně zapojit do řízení elektrizační soustavy a následně využít pro udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou, zkoumá projekt Dflex. Představen byl na dnešní tiskové konferenci v Praze.

V rámci programu Théta Technologické agentury ČR (TA ČR) na projektu pracují společnost ČEPS, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze, Pražská energetika a Digital Energy Services ze skupiny Nano Energies. Garantem je ministerstvo průmyslu a obchodu, partnerem hlavní město Praha. Ředitel sekce strategie ČEPS Karel Vinkler uvedl, že projekt je financován TA ČR, penězi se na něm ale podílejí také jednotlivé subjekty. Vynaložená částka je podle Vinklera v jednotkách milionů korun. Takzvané agregátory flexibility už nyní fungují v řadě západoevropských států.

Názor

Komentář k nedávnému vyhlášení ministra průmyslu Karla Havlíčka

Nedávné vyhlášení ministra průmyslu Karla Havlíčka konstatuje, že na základě nového výhledu „Mid-term Adequacy Forecast“ ENTSO-E MAF, vypracovaného organizací ČEPS, čeká Českou republiku do roku 2040 poměrně masivní úbytek výrobních zdrojů energie, který nepůjde nahradit obnovitelnými. Ministr tak zdůraznil nutnost postavit nové jaderné zdroje a to nejen jako náhradu Dukovan, ale další v Temelíně, které nahradí část odstavovaných uhelných bloků.

Je třeba zdůraznit, že skutečnosti prezentované ve zmíněné studii a panem ministrem nejsou žádnou novinkou a překvapením. Vycházejí z faktů, na jejichž základě se připravovala již aktualizace Státní energetické koncepce schválená v roce 2015. A i zde se konstatuje, že je nutné realizovat postupný přechod od uhelné energetiky k nízkoemisnímu mixu s využitím decentralizovaných obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků.

Téma

Konference Share Your Energy se zaměřila na klima, udržitelnost a moderní energetiku

V budově staré čistírny odpadních vod v pražské Bubenči se 16. října konala v pořadí již druhá konference Share Your Energy. Stanislav Chvála, výkonný ředitel pořadatelské firmy Nano Energies, který nám poskytl rozhovor již před konáním konference, uvedl akci odkazem na činy Grety Thunbergové a zdůraznil tak důležitost rozvoje moderní energetiky v dnešní době.

Chvála vyzdvihl, že volba místa pro pořádání letošní konference nebyla náhodná. Stejně jako bubenečská čistička, která v roce 1906 začala dodávat čistou vodu obyvatelům Prahy, i Nano Energies si v současnosti dává za cíl dodávat čistou elektřinu do českých domácností.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se