
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
Tento týden vám opět přinášíme pečlivě vybraný seznam deseti nejvýznamnějších článků, které jsme publikovali na webu oEnergetice.cz. Pokud jste kterýkoliv článek nestihli, zde je výběr článků, které zaujaly naše čtenáře nejvíc. Hodně štěstí do nového týdne!
1. Ázerbájdžán: EU musí přehodnotit přístup k fosilním palivům, pokud chce i nadále dovážet plyn
Evropa stále stojí před otázkou, jak zajistit spolehlivé dodávky zemního plynu ve střednědobém horizontu. Řada dodavatelů plynu do Evropy totiž tlačí na uzavírání dlouhodobých kontraktů, které potřebují pro zajištění návratnosti těžebních a infrastrukturních projektů. Evropa naopak cílí na postupnou dekarbonizaci, která není s dlouhodobými závazky na odběr fosilních paliv zcela slučitelná. Tlak na Evropu nyní stupňuje i Ázerbájdžán, který by v opačném případě mohl začít hledat alternativní odběratele pro svůj plyn.
Evropská unie a její členské státy nadále čelí tlaku dodavatelů plynu, kteří zcela oprávněně požadují garance v podobě dlouhodobých kontraktů. V opačném případě by mohlo hrozit, že jejich investice do nových těžebních polí, plynovodů či terminálů na vývoz zkapalněného plynu budou v krajním případě ztrátové. Velkou nejistotu pro ně přináší plány EU na dekarbonizaci, což s sebou přináší útlum využívání fosilních paliv, včetně zemního plynu.
Celý článek najdete ZDE.
2. Kanada vydala licenci na výstavbu malého modulárního reaktoru
Kanadská komise pro jadernou bezpečnost (Canadian Nuclear Safety Commission – CNSC) oznámila, že udělila společnosti Ontario Power Generation (OPG) povolení k výstavbě modulárního reaktoru BWRX-300. Projekt Darlington New Nuclear Project bude realizován v lokalitě Clarington v provincii Ontario.
Podmínky a platnost licence
Komise CNSC ve svém rozhodnutí uvedla, že společnost OPG je kvalifikovaná k realizaci projektu a má dostatečně kvalitní programy, které zajistí bezpečnost pracovníků, veřejnosti a ochranu životního prostředí. Společnost rovněž splňuje požadavky na zajištění národní bezpečnosti a plnění mezinárodních závazků Kanady.Vydaná licence je platná do 31. března 2035 a zahrnuje specifické podmínky vztahující se k lokalitě. Během výstavby jsou stanoveny také regulační kontrolní body (tzv. hold-points), při nichž bude muset OPG poskytnout CNSC další informace před pokračováním ve stavebních pracích.
Celý článek najdete ZDE.
3. Uhlí na ústupu: Nově zprovozněný výkon klesl na dvacetileté minimum
Globální instalovaný výkon uhelných elektráren v loňském roce opět vzrostl. Přestože bylo uvedeno do provozu nejméně nového výkonu za posledních 20 let, celkový výkon odstavených zdrojů byl ještě nižší a čistý přírůstek proto činil 18,8 GW. Vyplývá to z dat zveřejněných sdružením Global Energy Monitor.
Podle zveřejněných dat bylo loni ve světě uvedeno do provozu 44 GW nových uhelných elektráren a odstaveno bylo 18,8 GW. Globální instalovaný výkon těchto zdrojů tak vzrostl o necelé jedno procento.
Celý článek najdete ZDE.
4. Solární milník: Německo překročilo hranici 5 milionů elektráren
Německo rapidně navyšuje instalovaný výkon solárních elektráren. Jejich instalovaný výkon již na začátku roku přesáhl 100 GW. Nyní dosáhly solární elektrárny v Německu dalšího milníku, když jejich počet překročil hranici 5 milionů. Jen v loňském roce bylo nainstalováno více než milion nových solárních elektráren. K tomu přispěly hlavně v poslední době oblíbené balkónové systémy.
Podle údajů německého síťového regulátora (BNetzA) překročil celkový počet registrovaných solárních elektráren v Německu 5 milionů. Celkový výkon solárních elektráren dosahuje 104 GW. Jen v loňském roce bylo instalováno více než milion nových solárních systémů o výkonu přibližně 17 GW.
Celý článek najdete ZDE.
5. Soud zrušil povolení pro větrný park ve Francii. Turbíny by mohly příliš narušit krajinný ráz
Výstavba velkých větrných parků s turbínami, jejichž lopatky mohou dosahovat do výšky v řádu stovek metrů, často naráží na odpor. Dalším z příkladů může být projekt větrného parku ve Francii s plánovaným instalovaným výkonem přes 200 MW. Francouzský odvolací soud projektu zrušil povolení po stížnosti místních obyvatel ohledně dopadu parku na tamní krajinu. Podobné obavy rovněž často vedou k negativnímu postoji veřejnosti i v jiných zemích hustě zalidněné Evropy.
Projekt větrného parku Mont des Quatre Faux je dalším z mnoha projektů v Evropě, které čelí odporu veřejnosti. Větrný park s 63 turbínami o celkovém instalovaném výkonu 226 MW ve Francii developují společnosti EDF Renewables a Renner Energies. Pro svůj projekt si podle serveru Renewables Now společnosti zajistily podporu v aukci z roku 2021. Náklady na výstavbu parku se odhadují na 250 milionů eur.
Celý článek najdete ZDE.
6. Výhled zdrojové přiměřenosti EU: Evropa potřebuje nové řiditelné zdroje a rozvoj sítí
Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny ENTSO-E zveřejnila každoroční hodnocení bezpečnosti dodávek elektřiny v Evropě na příštích deset let. Hodnocení poskytuje integrovanou celoevropskou perspektivu pro roky 2026, 2028, 2030 a 2035, která ukazuje, že několik evropských zemí čelí nebo bude čelit výzvám při udržování spolehlivosti dodávek elektřiny.
S dekarbonizací evropské ekonomiky přichází i nutnost přebudovat zdrojovou základnu pro výrobu elektřiny. ENTSO-E ale ve svém reportu, který se zabývá zdrojovou přiměřeností, varuje, že v souvislosti s tím očekává ve střednědobém horizontu vyřazení řiditelných elektráren, které jako pohon využívají fosilní paliva.
Celý článek najdete ZDE.
7. Sektor rafinace ropy stojí na rozcestí. Bez transformace hrozí uzavírání provozů
Poradenská společnost Wood Mackenzie vydala výhled uzavírání globálních rafinerských kapacit do roku 2035. Samotný oil and gas sektor v současnosti zažívá nejisté období, kdy na jedné straně stojí pokračující snaha o dekarbonizaci celých ekonomik a na druhé jistý odklon od těchto snah způsobený nejenom nástupem administrativy Donalda Trumpa.
Podle odhadů společnosti Wood Mackenzie budou do roku 2035 uzavřeny rafinérie s kapacitou přibližně 1,1 milionu barelů denně, což představuje asi 5,5 % globálního objemu. Důvodů je vícero – mezi hlavní faktory patří nedostatečná konkurenceschopnost menších nebo technicky zastaralých zařízení, nedostatek investic do dekarbonizačních technologií a rostoucí důraz na komplexní integrované petrochemické provozy.
Celý článek najdete ZDE.
8. BP mění kurz: Ropa, plyn a důraz na výnosnost, obnovitelné zdroje ustupují do pozadí
Generální ředitel britské energetické společnosti BP Murray Auchincloss potvrdil zásadní změnu strategie firmy. Místo dřívějšího příklonu k zelené transformaci se BP vrací zpět k fosilním palivům. Nový směr má přinést vyšší výnosy pro akcionáře a pevnější postavení na energetickém trhu. Konkrétní čísla mluví jasně: BP plánuje zvýšit investice do ropy a plynu o 20 %, tedy na 10 miliard dolarů ročně. Naopak výdaje na obnovitelné zdroje energie se sníží o více než 5 miliard dolarů.
Generální ředitel britské energetické společnosti BP v rozhovoru pro Fortune 500 potvrdil změnu strategie firmy, která byla naznačena již v minulém roce. Společnost se plánuje vrátit ke svým tradičním kořenům – tedy k ropě a zemnímu plynu – a výrazně omezit ambice v oblasti obnovitelných zdrojů.
Celý článek najdete ZDE.
9. Experti: Jaderná energie roste, ale bez investic do uranu hrozí jeho nedostatek
Svět by měl okamžitě začít silně investovat do těžby uranu, aby bylo možné uspokojit rostoucí poptávku po tomto kovu v souvislosti s rozvojem jaderné energie. Potvrzené vytěžitelné zdroje uranu budou v případě silného růstu vyčerpány v 80. letech tohoto století. Vyplývá to z pravidelné dvouleté zprávy o trhu s uranem nazvané Red Book a vypracované Agenturou OECD pro jadernou energetiku (NEA) a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA). Scénář silného růstu předpokládá, že kapacita jaderných elektráren do roku 2050 poroste a pak zůstane zvýšená.
Současné zdroje uranu jsou dostatečné, aby podpořily nynější růst. Aby ale byla uspokojena i další poptávka, budou potřeba investice do dalšího průzkumu, těžby a techniky zpracování, uvádí zpráva. Je potřeba s tím začít okamžitě, aby se zajistilo, že ve střednědobém horizontu budou zajištěny dostatečné dodávky uranu.
Celý článek najdete ZDE.
10. CSRD: Evropský parlament odsouhlasil klíčové části nové reportovací legislativy
Poté, co nová evropská legislativa v oblasti environmentálního reportingu prošla schvalováním u Evropské rady, ji nyní schválil i Evropský parlament. Nejistoty ohledně nových povinností ale nadále přetrvávají.
Parlament konkrétně schválil návrh „stop-the-clock“, který odkládá plnění některých povinností vycházejících z evropské směrnice o reportingu v oblasti udržitelnosti podniků (CSRD) a ze směrnice o due diligence v oblasti udržitelnosti podniků (CSDDD). Informaci a předběžnou analýzu přinesl server ERM. Navzdory odložení však širší debata o takzvaném omnibusu (tedy balíčku nových legislativ v oblasti životního prostředí) nadále vyvolává politické napětí a nejistoty především pro firmy, kterým legislativa ukládá povinnosti.
Celý článek najdete ZDE.
Energostat: výroba elektřiny v ČR
Energostat: výroba elektřiny v Německu
Více aktuálních grafů a dat najdete na Energostatu
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se