Domů
Energetika v ČR
Ani druhý pokus o nákup ropy do státních rezerv nevyšel, nenašel se zájemce
Zásobníky pro skladování ropy. Autor: Eric Jones

Ani druhý pokus o nákup ropy do státních rezerv nevyšel, nenašel se zájemce

Energetika v ČR
2 komentáře
7. září 2022, 09:53
ČTK

Do tendru na nákup ropy do státních nouzových zásob se ani napodruhé nikdo nepřihlásil. Zakázku za 52,2 milionu dolarů (přibližně 1,3 mld. Kč) proto Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypíše znovu. O výsledku zadávacího řízení dnes ráno na twitteru informoval předseda SSHR Pavel Švagr. Nákup ropy do státních skladů schválila vláda v červnu. Hrozilo totiž, že zásoby klesnou pod zákonné minimum, které je stanovené na 90 dnů běžné spotřeby.

První pokus o nákup asi 75.000 tun ropy zrušila SSHR koncem července. Několik hodin před uplynutím doby pro podání nabídek na pořízení ropy dostala správa od jednoho z potenciálních účastníků tendru požadavek na úpravu zadávacích podmínek.

SSHR proto tendr vypsala znovu. „Ani napodruhé se do zakázky na nákup ropy do nouzových zásob nikdo nepřihlásil, uvedl Švagr. Důvodem podle něj může být nejistota na trzích ohledně ceny a dodávky.

Česko od jara 2017 do roku 2020 neplnilo směrnici Evropské unie, která požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní. SSHR v minulých letech opakovaně po vládě požadovala, aby doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob schválila, nikdy ale neuspěla. Například v roce 2017 správa navrhovala buď nákup 80.000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26.000 metrů krychlových benzinu. Plnit limit začal stát během pandemie koronaviru, a to díky útlumu provozů a ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Roman Čejka
7. září 2022, 11:12

Proč to vlastně soutěží ? Vždyť státní ČEPRO může SSHR dodat ropu bez soutěže.

Roman Čejka
7. září 2022, 11:12

Oprava: MERO

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se