Domů
Energetika v ČR
EIB poskytne ČEZ rekordní úvěr za 19,2 miliardy Kč na rozvoj distribuční sítě
budova čez

EIB poskytne ČEZ rekordní úvěr za 19,2 miliardy Kč na rozvoj distribuční sítě

Energetika v ČR
3 komentáře
12. prosinec 2022, 13:14
ČTK

Evropská investiční banka (EIB) poskytne české energetické společnosti ČEZ úvěr 790 milionů eur (zhruba 19,2 miliardy Kč) na modernizaci a rozšíření její distribuční sítě a připojování nových obnovitelných zdrojů energie. ČTK o tom dnes informovala společnost ČEZ. Podle ní jde o dosud nejvyšší půjčku od EIB pro subjekt z České republiky.

Úvěr chce ČEZ použít na rozšíření vnitrostátní elektrické distribuční sítě, včetně instalace automatických a dálkově řízených systémů dodávek energie. Nová infrastruktura podle ČEZ zároveň umožní zapojit do sítě nové obnovitelné zdroje energie o výkonu až 2,2 GW. „Nový úvěr od EIB nám pomůže urychlit modernizaci distribuční sítě a připojovat nové obnovitelné zdroje, které Česká republika potřebuje ke splnění svých klimatických cílů a posílení své energetické bezpečnosti a stejně tak i energetické nezávislosti našich zákazníků,“ uvedl finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák.

Počet obnovitelných zdrojů vybudovaných firmou se podle něj letos meziročně ztrojnásobil a do dnešního dne ČEZ obdržel 80.000 žádostí o nová připojení obnovitelných zdrojů. „ČEZ se zavázal k výrazné modernizaci distribuční sítě a naše partnerství s EIB je jedním ze základních kamenů tohoto úsilí,“ dodal Novák.

„EIB i nadále podporuje modernizaci českého energetického sektoru, tentokrát největším námi dosud sjednaným úvěrem. Jedná se o důležitý krok na cestě k energeticky nezávislé České republiky, jejíž dosažení je v současné energetické krizi ještě naléhavější. Úvěr zároveň podporuje naplňování plánu Evropské komise nazvaného REPowerEU, jehož cílem je učinit Evropu nezávislou na ruských fosilních palivech výrazně dříve než v roce 2030,“ podotkla viceprezidentka EIB Lilyana Pavlovová.

Do dneška zatím EIB poskytla ČEZ přibližně 2,6 miliardy eur (přes 63 miliard Kč) na projekty k zajištění spolehlivých, efektivních a ekologických dodávek elektrické energie. Po započtení nového úvěru tak jsou celkové investice EIB v českém energetickém sektoru 3,45 miliardy eur (asi 83,8 miliardy Kč).

ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Skupina za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila čistý zisk meziročně z 6,7 miliardy na 52,3 miliardy korun, téměř ho zosminásobila. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun.

sip mha

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
minduton
12. prosinec 2022, 18:44

A kdo to bude všechno projektovat? Půjčí jim k tomu EIB i adekvátní množství projektantů? Peníze jsou samy o sobě k ničemu, těch lze natisknout dle libosti.

energetik
13. prosinec 2022, 14:17
minduton
14. prosinec 2022, 16:25

Přečetl jsem těch 50 důvodů, proč projektant zvolil pilotované základy místo standardních monolitů. Nikde jsem se však nedočetl, že by to bylo jmenovitým bodem na nějaké průběžné koordinační schůzce k prováděcímu projektu a že použití pilot bylo odsouhlaseno zástupci investora formou zápisu + prezenčky z daného jednání (např. bod zápisu: Bylo prezentováno a vysvětleno (viz posudek od f...), proč je nutné použít u stožárů č....... založení základů s pilotami. Zástupci investora se v této věci do x.x.xxxx vyjádří, zda je možné toto navržené řešení použít.)

Že pak "někdo převzal projekt a pochválil ho", je sice pěkné, ale popravdě - NIKDO nemá čas ani natolik komplexní zkušenosti překontrolovat naprosto celou PD, zda je správně a v souladu s kdesčím. Je to prostě hlavně o důvěře.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se