Domů
Energetika v ČR
OKD přerušila těžbu ve všech dolech, zaútočili na ni hackeři
OKD
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:OKD_Ostrava_20080203.jpg

OKD přerušila těžbu ve všech dolech, zaútočili na ni hackeři

Energetika v ČR
14 komentářů
23. prosinec 2019, 18:40
ČTK

Společnost OKD z bezpečnostních důvodů přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem je hackerský útok, který ochromil její počítačovou síť, informoval dnes ČTK mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Dodal, že na místo přijeli odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Tento měsíc napadl kryptovirus počítačový systém nemocnice v Benešově. Zařízení fungovalo v omezeném režimu, na nápravě pracovali IT specialisté. Po útoku virem nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Lékaři tam začnou operovat až v lednu.

„Počítačová síť společnosti OKD se z neděle na pondělí stala obětí hackerského útoku, který způsobil okamžitou nefunkčnost celé sítě těžařské firmy a všech jejich serverů. V současné době je tedy mimo provoz kompletní síťová infrastruktura a z bezpečnostních důvodů vedení společnosti OKD okamžitě ukončilo i těžbu ve všech svých dolech,“ uvedl Čelechovský.

Kdy podnik znovu začne těžit uhlí, není jasné. „S předními počítačovými experty a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nyní pracujeme na zlikvidování viru a znovu zprovoznění síťové infrastruktury OKD,“ uvedl Čelechovský.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý ČTK řekl, že firma OKD úřad o incidentu informovala dnes dopoledne. „My jsme vyslali čtyři naše specialisty, kteří teď spolupracují ještě s jinými odborníky na analýze toho, co se tam stalo. Na základě této analýzy budou později vydána doporučení přímo pro OKD,“ řekl Holý. Víc se k věci nechtěl vyjadřovat, dokud nebude situace jasnější.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvnisku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Doly ale v příštích letech čeká postupný útlum. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí.

V roce 2018 měla společnost OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, předloni to bylo 3,4 miliardy. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že letos OKD skončí ve ztrátě několika set milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Carlos
23. prosinec 2019, 22:28

To nemůže být náhoda, nezdá se mi to. Zatím jsou to jenom takovéto relativně měkké cíle, malé nevýznamné. Nevíme v tento moment o jaký typ viru se jedná, pokud bude podobný jako ten minulý, bylo by to zlé. Problém nastane, pokud se bude útok dále a dále opakovat. Při zásahu počítačů, které dnes řídí železnici, nebo elektrickou síť by došlo ke katastrofě.

Ne snad že by něco poslalo rychlíky proti sobě, na to by musel být někdo velmi znalý (stejně jako v Elsbergově tmě), ale vyřazení počítačů by znamenalo faktickou nemožnost železniční dopravy po několik dní, nebo minimálně desítek hodin. "Analogový" zbytek sítě nemá kapacitu a nejsou lidi. Vyřazení řízení sítě by také napáchalo značné škody a je otázka, jestli by vůbec bylo možné ji nějak napojit a provozovat. Možná pokud by nebyly zasaženy země kolem, by se to nějak dalo, ale pokud by nebylo možné řídit nic, jsme v pěkné kaši.

Otázka co by proti tomu pomohlo, jestli lepší zabezpečení, což se obávám je dnes již skoro bezpředmětná záležitost, protože kdo by měl zájem o útok na infrastrukturu má většinou prostředky k tomu opatřit si prostředky a po nedávném prohlášení Google se obávám již bezpečného není nic. A kdo by nebyl stavu si je opatřit, tak nebude podnikat takovýto typ útoku.

Možná by tomu paradoxně mohla pomoci decentralizace a co nejvíce objektů s možností přechodu do ostrovního režimu. Pak by v případě narušení centrální sítě bylo možné aby velké množství lidí a instituací zůstalo alespoň s nějakým proudem. Obávám se ale že tu máme s tímto zpoždění, velké a možná "psychologický" problém ze strany společnosti o tom jak přistupovat k lidem a firmám, kteří chtějí v maximální míře mít možnost být nezávislými na dodávce zvenku. Lidé považují ty s vlastní výrobou proudu za pijavice, zlosyny, ale přitom, anglicky bych to asi řekl hezčeji, by mělo být samozřejmostí a povinností, že si člověk zajistí maximum svých potřeb aniž by k tomu potřeboval kohokoliv jiného. Chápu nevoli elektrárenských společností k poloostrovním systémům, k lidem, kteří budu elektrickou síť reálně využívat minimálně. Na druhou stranu jsou poloostrovní systémy, zde si dovolím výjimečně použít, ve veřejném zájmu, neboť v krizových situacích jednak odlehčí záchranným složkám a jednak zabrání nejtvrdším dopadům na obyvatelstvo.

PE
24. prosinec 2019, 15:44

Nekdo zkousi spolehlivost,ci napadnutelnost systemu,mozna i z venku.Na co cekame ,uz 2X se to neosvedcilo,je potreba rychle prejit do ostrovniho rezimu,tam nehrozi takove skody,jinak se vratime o 50 let zpet.Vsecho je spojeno dohromady,bez elektriny hrozi kolaps,,viz stranky bez elektriny,,. Nektere zeme maji internet ven zablokovany, na vollani mohou poslouzit mobilni telefony.Na Chinu ,Rusko,.........Proste nemame,proto musime podle toho zaridit. Pan president nas ubezpecuje o necem jinem,proc asi skoncil sev NKIB,toto je prace pro daleko nejmladsi generaci...Kolega byl na osetreni na pohotovosti,cekal tam min o 1O min dele, duvod? p.doktorovi se stale nedarilo vytisknout e recept, a co potom e neschopenky,nas pocitacovy system????

Carlos
24. prosinec 2019, 19:38

Ty státy nejsou v ostrovní provozu, pouze je komunikace s vnějším světem pro běžné uživatele velmi omezená, nicméně pokud jste tajná služba, tak nebudete mít s připojením se do vnějšího internetu problém. Mimochodem "ostrovní provoz" by byl přímo proti smyslu internetu.

Právě z důvodu těchto problém. které mohou nastat, což jsem psal nahoře, by bylo vhodné pokud bude co nejvíce poloostrovních fotovoltaických (technicky vzato do toho může pracovat i malý domácí/firemní větrník) systémů, které jsou schopné pracovat jak paralelně se sítí, tak nezávisle na ní. V takovém případě nebude ani rozsáhlejší výpadek sítě znamenat rozsáhlé problémy. Ale pokud budou elektrárenské společnosti klást za pomoci státu zcela zbytečné překážky, pak jednou může opravdu dojít k situacím, jaké jsou námětem katastrofických románů.

energetik II
24. prosinec 2019, 17:42

Naši "čučkaři" už mají bezpochyby jasno ! Putin se zase nudí a tak se rozhodl poslat "dárek pod stromeček" té zemi, která brzy zbourá sochu jeho maršála Koněva ! Ale teď vážně ! 12.prosince někdo napadl okresní nemocnici Benešov, do teď tam nemají plný provoz, nyní tedy zase OKD stojí po útoku hackera. Pokud se v naší společnosti bude veškerý život dál a dál "elektronizovat" , tak nakonec budou za vodou jenom ti, co budou žít jako naši dědové před 100 lety= topit v kamnech na uhlí a dřevo, svítit si petrolejovou lampou a jinak chodit spát se setměním, přesunovat se s pomocí koní nebo jízdního kola, všude platit jen hotovostí /nyní v hypráčích selhaly karty ČSOB a tak byli zase lidé žádáni, ať si proboha seženou hotovost , jinak že si nic nekoupí !/.......... Vzhůru zpátky do 19 století !, to je jediná jistota tohoto světa !

PE
25. prosinec 2019, 09:59

19.stoleti bylo stoletim ,,pary,, ,to je na vyrobu elekrtiny jeste dnes a nase vlada v tom chce pokracovat,misto decentralni vyroby s bateriemi.Pokud to bude mit kazdy majitel doma,vzdy se nejak v nouzi uskromni a nebude se tolik plytvat. Chteji chytre site,e neschopenky,to bude teprve ,,gulas,,jeste staci zavest internet na WC a nikdo se ani ne....re!!

Energetik 007
25. prosinec 2019, 10:05

Na ostrovní provoz může přejít každé větší město v ČR, kromě Prahy....

energetik
25. prosinec 2019, 11:17

Které města to jsou a proč se to neděje když můžou a jsme bez proudu?

Ivan Novák
25. prosinec 2019, 12:14

Schopnost ostrovního provozu bude nanic, jestliže máte řídící systém s OS od globálního výrobce a volně programovatelnou logikou, což je standard, protože je to významně levnější, než jiné architektury. Dříve nebo později si vás virus najde, a počká si na vhodnou chvilku. Jestli budete v tu chvilku zrovna odpojený od sítě nebo ne, je pak vcelku jedno.

Energetik 007
25. prosinec 2019, 13:09

V Písku mají snad ještě Modin

Carlos
25. prosinec 2019, 13:33

Modin? To je ale nějaké psychofarmakum, nebo co.

Každopádně v písku najedete maximálně tak hydroelektrárnu, ale ta má jen stovky kilowattů a ne megawatty, které by byly třeba.

Pokud máte sytém napojený ven a běží na nejmenovaném OS, tak ten problém s bezpečností bude pokaždé a je otázka jak rychle budete schopen provést kompletní reinstalaci. Systém běžící přímo na železe, byť by byl teoreticky možný, nikdo dělat nebude a do Linuxů se korporacím nechce.

Energetik 007
26. prosinec 2019, 09:35

Modin je analog ZPA asi 70 léta minulého století

Energetik 007
25. prosinec 2019, 13:05

Písek, Strakonice, České Budějovice, Brno, Ostrava...... mají elektrárny, teplárny ve městě. Praha nemá nic.

Carlos
25. prosinec 2019, 13:45

Jenomže k najetí Brna potřebujete proud z Vranova. Ostatní jsou na tom bůh ví jak a i v případě plného výkonu obou tepláren v Brně nebudete mít víc než polovinu potřebného výkonu a bůh ví jak se moc stabilní ta síť bude. Pro něco pořádného byste musel obnovit minimálně Vranov-Brno-Kyjov-Hodonín a udržet to dost dlouho aby se daly připojovat odběratelé.

Praha je tak velká že se nedá řešit samostatně, ale měla by se řešit v rámci její metropolitní oblasti, tedy i její okolí ve středočeském kraji. A tam už máte takové věci jako Kladno, kde je elektrárna asi o 400MW, v praze máte pak teplárnu asi o 150MW a v dosahu je teoreticky ještě spodek Vltavské kaskády.

Pořád to ale neřeší situaci kdy se odporoučí výpočetní technika někde ve velíně rozvodné sítě, eventuálně v několika velkých elektrárnách. Proti velkým problémům bude myslím efektivnější pokud bude mít co nejvíce odběratelů poměrně hloupé systémy, které budou pracovat jak paralelně, tak nezávisle na síti. Ale tam je třeba aby se ošetřilo že v kódu řídicích mikropočítačů není načasovaný škodlivý kód.

Energetik 007
25. prosinec 2019, 15:30

V Praze dneska není nic, Křetínský dal Malešice do šrotu, ale je tam vytypovaná kritická infrastruktura cca 300 MW z max 1300 MW.

Kladno je daleko a z něj se budou najíždet elektrárny na severu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se