Domů
Energetika v ČR
Pro Kladno vzniká mapa, která má ukázat úniky tepla z budov

Pro Kladno vzniká mapa, která má ukázat úniky tepla z budov

Pro Kladno vzniká mapa, která má ukázat úniky tepla z městských budov i dalších objektů infrastruktury. Vychází z letecky pořízených termosnímků. Hotová by měla být ještě v dubnu, město ji hodlá zveřejnit. Na základě mapy město naplánuje na potřebných místech opatření, která ušetří energii, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.

Snímání města trvalo během jedné březnové noci téměř pět hodin. „Letadlo z výšky 800 metrů nasnímalo více než 3000 leteckých snímků, pokrývajících území města o rozloze 44 kilometrů čtverečních. Z nich vznikne termální orftofotomapa, kterou dodavatelská firma v současné době zpracovává,“ uvedl primátor Dan Jiránek (ODS).

Mapování energetických úniků je součástí mezinárodního evropského projektu SPARCS, zaměřeného na ekonomicky udržitelný rozvoj měst zejména v oblasti energetiky. Kladno na něm spolupracuje s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Buštěhradu u Kladna.

V rámci termosnímkování nechalo Kladno také udělat výpočet oslunění objektů v areálu základní školy v Moskevské ulici, což se dá využít pro vhodné umístění fotovoltaických panelů.

Ilustrační foto

Projekt SPARCS pomůže navrhnout řešení pro dosažení vyváženosti mezi výrobou a spotřebou energie, pro snižování emisí skleníkových plynů i třeba pro zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Do návrhů se mohou zapojit i Kladeňáci.

„V brzké době započne tvorba Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima. Tento dokument určí, co vše je třeba na území Kladna dělat v oblasti energetiky, životního prostředí, mobility a dalších. Pracovat na dokumentu budeme přibližně rok,“ dodal radní Lukáš Hanes.

Součástí projektu je také úkol vytipovat místo alespoň pro jeden energeticky soběstačný až plusový komplex budov či městskou čtvrť. Energeticky plusový objekt dokáže vyrobit více energie, než sám spotřebuje.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.