Domů
Energetika v ČR
Sedm tipů, co zvážit, než se pustíte do výměny kotle a žádosti o dotace
Ilustrační foto. Foto: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Sedm tipů, co zvážit, než se pustíte do výměny kotle a žádosti o dotace

Další vlna kotlíkových dotací, které pomáhají lidem vyměnit staré spotřebiče pro vytápění za šetrnější k životnímu prostředí, se blíží. Podle Asociace pro optimalizaci komínů a spalování ale může výměna kotle napáchat i spoustu škody. Redakce Ekonews proto společně s asociací připravila několik tipů, na co je dobré dát si pozor, než si nové vytápění pořídíte.

Výměnou jednoho kotle se podle ministerstva životního prostřed do ovzduší nevypustí 40 kilogramů prachu. V určitých případech to může být i více než 180 kilogramů nebezpečných částic. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu se v tuzemsku mezi roky 2016 a 2021 – tedy v době, kdy běžely předešlé kotlíkové dotace – zmenšilo území s nadlimitní koncentrací karcinogenního benzo[a]pyrenu, jež produkuje především lokální vytápění, z 25,9 na 6,1 procenta. Spolu s tím klesl podíl populace zasažené nadlimitním znečištěním z 55,7 procenta na 20 procent.

Jenže nervozita z nedostatku plynu a zvyšujících se cen energií před letošní zimou situaci změnila. Český hydrometeorologický ústav uvádí, že koncem loňského roku se ovzduší po dlouhé době zhoršilo. Podle energetického experta Valtra Sodomky z Asociace pro optimalizaci komínů a spalování je na vině 100 až 300 tisíc nových znečišťovatelů, respektive spotřebičů na tuhá paliva, které byly navíc uvedeny do provozu.

„Spousta lidí podlehla poplašným zprávám a přešla na něco, co se jim jeví jako udržitelný zdroj, což je v praxi spalování všeho, co se dá sehnat, říká Sodomka.

Cílem je snížení nákladů i emisí

Kotlíkové dotace jsou jednou ze tří možností, jak v domácnosti vylepšit hospodaření s energiemi. Další jsou Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light. Posledně jmenovaný program se zaměřuje rovněž na seniory a nízkopříjmové domácnosti, přičemž slouží na pořízení zateplení a nově také fotovoltaiky pro ohřev vody. Domácnosti rovněž nemusejí mít k dispozici celou částku nutnou k renovaci – část dotace se poskytuje zálohově předem.

Z hlediska znečištění jsou nejhorší staré kotle, které lidé znovu uvedli do provozu. Asociace pro optimalizaci komínů a spalování (APOKS) ale varuje i před unáhlenou výměnou starých kotlů za nové a kvapným přechodem na „ekologičtější“ způsob vytápění podpořený kotlíkovými dotacemi.

„V praxi dochází často k situaci, kdy je nový zdroj osazen i v případech, kdy je již dopředu zcela zřejmé, že tato akce nepovede ani k finanční úspoře, ani ke snížení emisí. Leckdy je výsledkem dokonce zcela nefunkční topná soustava. Smutným výsledkem potom je, že většina žadatelů se po zjištění, že instalací nového zdroje nebylo dosaženo snížení nákladů, vrací k vytápění pevnými palivy, upozorňuje Sodomka.

Na co tedy dát před výměnou pozor?

1. Přemýšlejte, kde žijete

Ne každý z nás obývá novostavbu, která může být pro moderní zdroje vytápění uzpůsobena už od projektu. Například tepelné čerpadlo potřebuje adekvátní topnou soustavu. Pokud je v celém domě podlahové topení, tak je v pořádku. Ale pokud máte litinové radiátory, standardní tepelné čerpadlo za 300 tisíc korun bude mít problém objekt vytopit. „Když netopí, stává se elektrokotlem. Dost lidí tak zjistilo, že platí více než předtím. V praxi se stává, že žadatel, který instaluje tepelné čerpadlo, po jeho instalaci nedosahuje takových výsledků, jaké si představoval,“ varuje Sodomka.

2. Využijte poradenství od státu

V Energetických konzultačních a informačních střediscích (EKIS) v síti ministerstva průmyslu vám mohou poradit, jaký spotřebič je pro váš konkrétní projekt nejvhodnější. Dotovaná část poradenství spočívá v osobní návštěvě nebo e-mailu. Pokud přinesete veškerou dokumentaci k domu, měli byste se dobrat alespoň toho, jaký kotel či způsob vytápění se pro váš domov hodí nejvíce.

3. Najměte si vlastního poradce

Pokud chcete, aby vaše topná soustava fungovala co nejlépe, můžete zaplatit za odborné poradenství. Cena se pohybuje obvykle v rozmezí od 10 do 20 tisíc korun. „Projektant má na rozdíl od dodavatele kotle či fotovoltaiky za realizaci odpovědnost. Pokud by se i do této oblasti napřela podpora státu, bylo by to nejlepší. Bohužel tomu tak není, v kotlíkových dotacích je primárně dotován zdroj,“ říká Sodomka. Ideálně by se měli k projektu vyjádřit projektant, zhotovitel a stavební dozor, nicméně v praxi se jen zlomek žadatelů snaží o nezávislou konzultaci.

„Žadatel se musí nejen naučit obsluhovat moderní zdroj, ale ještě musí vyladit spolupráci tohoto zdroje se svojí stávající topnou soustavou. A to se bohužel v praxi často nedaří, připomíná Sodomka.

4. Žádné ústní smlouvy, žádná práce bez faktur

Pamatujte na to, že firmy, které vám spotřebič prodávají, mají na prodeji velký zájem. Věc s nimi konzultujte, ale zároveň informace ověřujte u nezávislého odborníka. Veškeré úkony, které firma v souvislosti a instalací provede, dokumentujte. Účtenky a faktury si schovávejte. Pokud nebude v budoucnu něco v pořádku, může vám to pomoci se bránit.

„Bohužel většinou se realizačním firmám podaří docílit stavu, že i pan domácí má máslo na hlavě. Stačí ústně uzavřená smlouva o dílo. Také jsou tam často finanční toky mimo fakturaci, což také staví zákazníka do nevýhodné pozice, uvádí Sodomka.

5. Vybírejte ověřené firmy

Může se stát, že zařízení od lokálních firmem budou vyprodaná. V takovém případě postupujte obezřetně. Koupit si zahraniční kotel může být ošemetná věc. Spotřebič dovezený z Velké Británie či Řecka nemusí být optimální pro středoevropský způsob života a místní normy. Například v Anglii mají jiné rozměry komínů. Navíc může být problém sehnat náhradní díly.

Pozor ale musíte dávat i u českých prodejců. Mnozí si dávají záležet na tom, aby v technické dokumentaci používali výrazy, které nejsou dohledatelné ve stanovených normách. „Parametry spotřebiče tam nejsou uvedeny, nebo jsou na posledních stránkách. Když pak děláme ověřovací výpočty funkčnosti topné soustavy, na což máme evropskou normu a software, tak to vcelku běžně nevychází,“ dodává Sodomka.

6. Věnujte péči obsluze spotřebiče

Spotřebiče na tuhá paliva fungují „ekologicky“ pouze, když se do nich správně přikládá. Spotřebič proto musí jet na plný výkon, aby tvořil minimum emisí, a následně by měl vychladnout. Lidé se ale nechtějí ve svých zateplených objektech potit, a proto kotle často „přidušují“. Chtějí z nej dostat minimální výkon, zato nepřetržitě. Tak ale vzniká spousta emisí.

„Když přijdeme k 15 let starému plynovému spotřebiči, změříme si spaliny, účinnost a emise, tak zjišťujeme, že provoz je i po tak dlouhé době optimální. Ale kotle na pevná paliva po dvou letech provozu? To je drastický odklon od výrobcem deklarovaných hodnot, říká Sodomka.

7. Z pevných paliv volte pelety

Koupíte-li kvalitní pelety, stačí je nasypat do kotle a zmáčknout tlačítko. Podle APOKS se v tomto ohledu obsluha nejvíce podobá plynovému kotli. Pokud opravdu stojíte o ekologický provoz a nevadí vám investice v řádu desítek tisíců korun, pořiďte si jako přídavné zařízení odlučovač pevných částic. V Německu jsou odlučovače naprosto běžné a mnohde se bez nich kvůli přísným normám ani neobejdou.

Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Antonín Mikeš
1. květen 2023, 20:21

Prosím napište, kdo prodává odlučovače pevných částic pro kotle do 50kW a případně i kolik stojí. Já jsem zatím nenašel v e-shopu žádný podobný výrobek. Děkuji

Jirka94535
2. květen 2023, 10:05

Dobrý den.

Přidávám se k výše uvedené prosbě. Mám zplynovací kotel na dřevo ATMOS. Předem díky.

Antonín Mikeš
10. květen 2023, 09:25

Dobrý den,

tak jsem to zjistil sám, našel jsem firmu www.kominy.messy.cz která odlučovač nabízí, bohužel na svých stránkách nemají uvedenou cenu. Poptal jsem tedy jejich odlučovač Airjekt https://kominy.messy.cz/kominove-doplnky-kw/airjekt-1/ a byla mi od nich nabídnuta cena přes 60 tisíc Kč. Dle jejich letáků má tento odlučovač průměrnou účinnost 70% (50%-80%). Pokud by stálo toto zařízení pár tisící asi bych o něm uvažoval, ale když téměř zdvojnásobím cenu kotle, očekával bych účinnost přes 95%.

Našel jsem jsem původní článek na Ekonews a zeptal se i jejich redakce. Odkázali mě na autory článku z organizace APOKS - asociace pro optimalizaci komínů a spalování, https://www.apoks.cz/. Při pohledu do kontaktů jsem zjistil, že se tam objevují stejní lidé jako ve společnosti MESSY, tak jsem už od nich nic nepoptával.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se