Domů
Energetika v ČR
Vláda schválila kvůli ceně energií novelu se zvýšením dávek na bydlení
Zdroj: Pixabay

Vláda schválila kvůli ceně energií novelu se zvýšením dávek na bydlení

Příspěvky na bydlení by se mohly pro letošek kvůli zdražení energií zvýšit. Na dávku by mohlo dosáhnout také více lidí. Vláda schválila návrh novely, která navyšuje částky pro výpočet podpory. Kabinet by mohl případně také rozhodnout o dalším navýšení, pokud by ceny dál rostly. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předlohu vláda posílá do Sněmovny, projednat by ji chtěla zrychleně v legislativní nouzi. Pětikoalice má v dolní komoře většinu 108 hlasů.

„Rozhodli jsme o tom, že se adekvátně navýší příspěvek na bydlení a rozšíří, aby na něj dosáhlo víc lidí. V případě dramatických výkyvů na trhu s energiemi bude moci vláda zvýšit normativy,“ uvedl Fiala.

Podle novely by se takzvané normativní náklady, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává, mohly jednorázově zvednout podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení zhruba o 1100 až 2100 korun. Podporu by nově mohli pobírat i podnájemníci. Na vyšší dávky pro víc lidí by bylo podle ministerstva práce potřeba asi 2,6 až tři miliardy korun ročně.

Na příspěvek na bydlení mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji nejvýš do normativních nákladů a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Normativ se pohybuje v družstevních a vlastních bytech podle počtu členů domácnosti od zhruba 5000 do 12.200 korun. V nájmu je to pak asi od 5600 Kč do 20.500 korun, roli hraje i velikost města.

Novela částky pro letošek navyšuje. Lidem, kteří žijí sami v nájmu či podnájmu, by se měl normativ zvednout o 1120 korun. Ve vlastním či družstevním bytě by to bylo o 1180 korun. Pro dvojici by se normativ podle novely měl v nájmu upravit o 1130 korun, ve vlastním a družstevním bytě o 1219 korun. Třem lidem by částky pro výpočet dávek vzrostly o 1607 a 1733 korun, čtyřem a více osobám pak o 1974 a 2147 korun.

Podporu jako nájemníci by mohli nově pobírat i podnájemníci. Příspěvek jako vlastníci by pak mohli mít třeba senioři, kteří převedli byt na své potomky, ale dál v něm žijí. Týká se to bydlení podle takzvané služebnosti. Vláda by pro letošek mohla normativy v případě dalšího zdražování ještě upravit, pokud by odhadované průměrné náklady u energií proti loňsku změnily „významným způsobem“. O kolik by musely vzrůst, navrhovaný zákon neupřesňuje. Odhad by předložilo ministerstvo průmyslu s Energetickým regulačním úřadem, pokud by mu to kabinet uložil.

Podle ministerstva práce by jednorázové navýšení normativů mohlo výdaje na příspěvek letos zvednout o 1,3 miliardy korun. Dalších 840 milionů až 1,26 miliardy korun by si vyžádaly dávky pro podnájemníky. Těchto žadatelů by mohlo být 20.000 až 30.000. Asi 10.000 příjemců by mohlo o podporu žádat „z titulu služebnosti“, výdaje by činily minimálně 420 milionů Kč. Podpora kvůli zdražování by tak vyšla asi na 2,56 až 2,98 miliardy korun. Běžné navýšení normativů pro letošek si vyžádá 381,4 milionu korun.

Úřady práce vyplatily loni v listopadu 126.600 příspěvků na bydlení. Za 11 měsíců výdaje činily šest miliard korun.

ktk mha

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Omega
5. leden 2022, 18:46

To se vláda vytáhla. Takže já teď budu potřebovat od státu pomoc - Babiš to udělal jednoduše - snížením DPH, takže to reálně pomohlo když to bylo potřeba.

Fiala říká - požádejte si, doložte své náklady (za kvartál) - my to zprocesujeme a potom něco zaplatíme. V praxi to vypadá takto - požádám si o příspěvek za 1Q2022, všechny podklady budu mít optimisticky 31.3.2022, reálně 15.4.2022, následně začne běžet 30 dní lhůta pro vyřízení. Takže nějakou pomoc reálně můžete dostat 15.5.2022.

(abych to tak nehaněl, potom co už to jednou vyběháte tak pro další kvartál už stačí jen podklady za první měsíc kvartálu)

Tomuhle říkám efektivní pomoc lidem - ať žije nová vláda, která se o nás tak obětavě stará. Ale pořád mi v hlavě problikává myšlenka, jestli by nebylo levnější dát nižší daň na energie a neudělat zbytečná ministerstva pro kamarády - cenově to vyjde prakticky stejně.

Martin P
6. leden 2022, 08:05

Andrej Babiš s ministrem průmyslu Havlíčkem ještě loni na podzim vymýšleli nezákonnosti typu nulové DPH, které by pomohlo nejenom těm co to potřebují, ale i všem ostatním středně a vysokopříjmovým - pro státní rozpočet zase další podseknutí příjmů . Rozumný sociální stát (nikoliv socialistický) podporuje nízkopříjmové skupiny jen tak, že je nenechá padnout na úplné dno. Tam je totiž semeniště kriminality. Jestli ty 3 mld. jsou daň za to, že tady nebude dalších pár desítek tisíc zoufalých, za mě dobrý.

Problém Česka je vysoké zdanění práce a nízké zdanění majetku - tím Andrej Babiš nic moc neudělal (protože Agrofert?).

Omega
6. leden 2022, 10:07

Zdanění práce - ČR - 39.8%, Německo - 49.0%, Rakousko - 47.3%, Francie -46.6%, Slovensko - 41.2%, Polsko - 34.2% - v rámci sousedních států je nižší jen v Polsku.

A ohledně zdanění majetku - to by se Vám nelíbilo - to mají ve Švýcarsku (práce 22.1%)- a hádejte co se nejlépe daní.

Ovšem na toto jsem nechtěl v předchozím příspěvku poukázat. Chtěl jsem poukázat na to, že přístup k pomoci lidem od státu je nula. Systém není připraven na pomoc "novým potřebným" lidem - administrativa aby se k pomoci dostali trvá 6 měsíců (pokud mají kliku) a během té doby jsou v p... a dostanou je "lidské hyeny". A nová vláda místo aby se zaměřila na pomoc v době, kdy je to potřeba (například vratná záloha na čestné prohlášení než se to zprocesuje) tak je prostě nechá padnout. A děsně jim to vyhovuje, protože spousta těch hyen jsou jejich kamarádi a sponzoři.

Martin P
6. leden 2022, 12:47

Omego,Vám 1) nepodsouvejte mi, co by si mi líbilo a nebo nelíbilo, hádat také nebudu :-D , 2) přijde vám české zdanění 39.8% jako málo? Já jsem psal, že máme vysoké zdanění práce, nikoliv nejvyšší nebo jedno z nejvyšších , 3) věta o Švýcarsku mi nedává smysl, 4) porovnejte podíl majetkových daní v západní Evropě a Českem, u nás jde nominálně v poslední dekádě o cca 10-11mld. Kč za rok.

Josef
5. leden 2022, 18:48

Dávky na bydlení jsou velice zajímavá dávka smrdíte korounou a pronajmete si velký byt někde v centru města a stát Vám bude přidávat na bydlení. Podle mě by na bydlení měli dostávat peníze jen ti co bydlí nuzně pokud jsou práceschopní na normální bydlení by měl dostávat příspěvek jen člověk nemocný a nebo důchodce. Jinak to totiž dopadá tak že se ostatrní zkládají na životní úroveň lidí co už 20 let marně hledají práci....

PETR
6. leden 2022, 15:11

To je fakt.U nas je jedna,vyhodili ji z prace pred 20 lety a od te doby delala asi 5x asi 3,max 5 dni,pote rok jako zametala od UP na obci.No a te doby chodi na UP alespon pro pojisteni od statu.Proc? Ruce ,nohy i hlavu ma v poradku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se