Domů
Evropská Unie
EU: Posílení vůdčí pozice v elektromobilitě i rozšíření pravidel pro dovoz plynu

EU: Posílení vůdčí pozice v elektromobilitě i rozšíření pravidel pro dovoz plynu

Evropská komise na své schůzi dne 8. listopadu zaujala jasný postoj k otázce budoucí klimatické politiky, nové legislativě týkající se dovozu plynu a podpory elektromobility. Na meetingu se vyslovila pro nasměrování Evropy jakožto lídra v čisté mobilitě, rozšíření evropské legislativy v oblasti dovozu plynu a hlubší implementaci závazků, které pro Unii vyplývají z Pařížské klimatické dohody. To vše v rámci klimaticko – mobilitního balíčku.

Komise zaujala jasný postoj k Pařížské dohodě a z ní vyplývajícího závazku týkajícího se snížení emisí CO2 v rámci Unie o nejméně 40 % do roku 2030. Z klimatické dohody pro mezinárodní společenství vyplývá povinnost k nastoupení na cestu k modernímu nízkouhlíkovému hospodářství a Evropská unie chápe hlubokou transformaci automobilového průmyslu jako jeden z hlavních kroků, jak tohoto dosáhnout.

V zájmu urychlení přechodu na vozidla s nízkými či nulovými emisemi Komise na schůzce 8. listopadu navrhla nové cíle pro průměrné emise CO2 nových osobních vozidel a dodávek, které budou platit od roku 2025 a 2030. Tyto druhy vozů budou v roce 2030 povinně muset produkovat množství emisí nižší o nejméně 30 % oproti roku 2021. Součástí legislativního balíčku budou rovněž inovace v oblasti nových technologií a obchodních modelů a efektivnější využívání všech druhů dopravy pro přepravu zboží.

Rozšíření společných pravidel EU v oblasti dovozu plynu

Jednotný trh s plynem je základním kamenem Energetické unie a klíčovou prioritou Evropské komise. V návaznosti na projev prezidenta Junckera ze dne 13. září Komise navrhla společná pravidla pro plynovody vstupující na evropský vnitřní trh s plynem. Cílem bude mimo jiné zlepšit fungování vnitřního trhu EU a posílit solidaritu mezi členskými státy – změny budou provedeny navrhovanou novelizací směrnice o plynárenství.

Cílem pozměňovacího návrhu je doplnit stávající směrnici tak, aby bylo ujasněno, že hlavní zásady energetické legislativy EU jsou aplikovatelné i na úpravu týkající se plynovodů vedoucích z a do zemí mimo Unii. Jde především o principy přístupu třetích stran, celní regulace či transparentnosti.

Tímto by mělo být zajištěno, že všechny hlavní plynovody vstupující na území EU budou regulovány unijními pravidly – nakládání s nimi bude transparentní, budou přístupné všem provozovatelům a budou fungovat s co největší efektivitou. Toto vyjasnění má rovněž přispět k plnění cílů plynárenského trhu EU, tedy k zajištění zdravé konkurence, vysoké energetické bezpečnosti a stejných standardů.

Zdroj úvodního obrázku: Evropská komise

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.