Domů
Jaderné elektrárny
Argentinský reaktor Atucha 2 je součástí neutrinového experimentu
Jaderná elektrárna Atucha 2; Zdroj: NA-SA
Zdroj: NA-SA

Argentinský reaktor Atucha 2 je součástí neutrinového experimentu

Do kontejnmentu argentinského reaktoru Atucha 2 byla nainstalována souprava pro detekci neutrin, která slouží americko-argentinskému experimentu, jehož cílem je získat více informací o tajemných částicích. Jaderné elektrárny byly již dříve využívány pro studium neutrin, ale toto je první takový experiment prováděný uvnitř kontejnmentu.

Atucha 2 je tlakovodní reaktor chlazený a moderovaný těžkou vodou s výkonem 693 MWe, který od roku 2014 vlastní a provozuje společnost Nucleoelectrica Argentina SA (NA-SA).

"Vybrali jsme si blok Atucha II, protože má větší výkon a poskytuje nám vhodné místo v těsné blízkosti aktivní zóny reaktoru," řekl Iván Sidelnik z Atomového centra Bariloche.

Montáž neutrinových detektorů uvnitř kontejnmentu JE Atucha 2; Zdroj: Nucleoelectrica Argentina SA

Jaderný reaktor jako bohatý zdroj neutrin

Neutrina pocházejí z hvězd v celém vesmíru a jsou tedy přítomna všude, ale jejich velmi malá hmotnost a absence elektrického náboje znamená, že téměř neinteragují s hmotou, a proto je obtížné je detekovat a studovat.

Jaderné reaktory však produkují neutrina při každé štěpné reakci, a představují tak lokální a vysoce koncentrovaný zdroj těchto neškodných částic.

Vodní detektor slunečních neutrin Super-Kamiokande; Zdroj: The Institute for Cosmic Ray Research

Sidelnik a další vědci projektu vIOLETTA používají citlivé CCD zařízení Skipper navržené a připravené laboratořemi Fermilab a Berkeley National Laboratory v USA. To dokáže, podobně jako digitální fotoaparát, detekovat interakce mezi neutriny a křemíkovou matricí. Experimentální uspořádání vědcům umožní získat poznatky o neutrinech v dosud neprozkoumaných nízkých energetických rozsazích.

Citlivé snímací zařízení Skipper CCD; Zdroj: vIOLETTA Project

Komplikací pro realizaci projektu vIOLETTA je, že detektor musí být chlazen na -230 °C, i když je ve vzdálenosti 12 metrů od aktivní zóny reaktoru Atucha 2, uvnitř které dosahují teploty až 300 °C. Musí být také chráněn před vibracemi způsobenými provozem elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
František Šimunek
11. prosinec 2021, 21:48

Ať tam nacpou Františka. a rozložeji na anionty a kationty ... omlouvæm se za nesplnění podmìnek....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516