
Argentinský reaktor Atucha 2 je součástí neutrinového experimentu
Do kontejnmentu argentinského reaktoru Atucha 2 byla nainstalována souprava pro detekci neutrin, která slouží americko-argentinskému experimentu, jehož cílem je získat více informací o tajemných částicích. Jaderné elektrárny byly již dříve využívány pro studium neutrin, ale toto je první takový experiment prováděný uvnitř kontejnmentu.
Atucha 2 je tlakovodní reaktor chlazený a moderovaný těžkou vodou s výkonem 693 MWe, který od roku 2014 vlastní a provozuje společnost Nucleoelectrica Argentina SA (NA-SA).
"Vybrali jsme si blok Atucha II, protože má větší výkon a poskytuje nám vhodné místo v těsné blízkosti aktivní zóny reaktoru," řekl Iván Sidelnik z Atomového centra Bariloche.
Montáž neutrinových detektorů uvnitř kontejnmentu JE Atucha 2; Zdroj: Nucleoelectrica Argentina SA
Jaderný reaktor jako bohatý zdroj neutrin
Neutrina pocházejí z hvězd v celém vesmíru a jsou tedy přítomna všude, ale jejich velmi malá hmotnost a absence elektrického náboje znamená, že téměř neinteragují s hmotou, a proto je obtížné je detekovat a studovat.
Jaderné reaktory však produkují neutrina při každé štěpné reakci, a představují tak lokální a vysoce koncentrovaný zdroj těchto neškodných částic.
Vodní detektor slunečních neutrin Super-Kamiokande; Zdroj: The Institute for Cosmic Ray Research
Sidelnik a další vědci projektu vIOLETTA používají citlivé CCD zařízení Skipper navržené a připravené laboratořemi Fermilab a Berkeley National Laboratory v USA. To dokáže, podobně jako digitální fotoaparát, detekovat interakce mezi neutriny a křemíkovou matricí. Experimentální uspořádání vědcům umožní získat poznatky o neutrinech v dosud neprozkoumaných nízkých energetických rozsazích.
Citlivé snímací zařízení Skipper CCD; Zdroj: vIOLETTA Project
Komplikací pro realizaci projektu vIOLETTA je, že detektor musí být chlazen na -230 °C, i když je ve vzdálenosti 12 metrů od aktivní zóny reaktoru Atucha 2, uvnitř které dosahují teploty až 300 °C. Musí být také chráněn před vibracemi způsobenými provozem elektrárny.
Mohlo by vás zajímat:
Ať tam nacpou Františka. a rozložeji na anionty a kationty ... omlouvæm se za nesplnění podmìnek....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se