Domů
Jaderné elektrárny
Bangladéš se zařadí mezi státy s jadernou energetikou

Bangladéš se zařadí mezi státy s jadernou energetikou

Včera byly oficiálně zahájeny práce na první bangladéšské jaderné elektrárně Rooppur. Do roku 2024 by v této jihoasijské zemi měly vzniknout dva tlakovodní jaderné bloky III+ generace VVER 1200.

Ve čtvrtek 30. listopadu proběhlo slavnostní zahájení prací na první bangladéšské jaderné elektrárně. Této události se účastnil Alexei Likhachev, generální ředitel společnosti Rosatom, dodavatele technologie, a také bangladéšská předsedkyně vlády Sheikh Hasina.

Bangladéš usiluje o výstavbu vlastní jaderné elektrárny již delší dobu. První dohoda o spolupráci mezi Rosatomem a bangladéšskou komisí pro atomovou energie týkající se výstavby jaderné elektrárny v Rooppur byla podepsána již v roce 2011. Smlouva o výstavbě ve výší 12,65 miliard dolarů byla podepsána o 4 roky později. První licenci umožňující začátek přípravných a geologických prací získala elektrárna v roce 2016.

Nové bloky zvýší instalovaný výkon v Bangladéši o více než polovinu

V Rooppuru na východním břehu řeky Gangy přibližně 160 km od hlavního města Dháky tak bude moci vzniknout jaderná elektrárna se dvěma jadernými bloky VVER 1200. Dokončení prvního z bloků je plánováno v roce 2023, druhého poté o rok později.  Instalovaný výkon nové elektrárny – 2 400 MW zásadně zvýší energetickou nezávislost této země o současné výrobní kapacitě pouze 4 000 MW.

V současné době je tato země závislá na dodávkách elektřiny ze sousední Indie. To je však velmi riskantní. O tom se obyvatelé Bangladéše přesvědčili při velkém blackoutu v roce 2014, kdy se 90 % obyvatel ocitlo bez proudu.

Na výstavbě jaderné elektrárny se dle včerejší tiskové zprávy Rosatomu bude podílet v různých rolích v realizačním cyklu projektu celkem více jak 12 000 ruských zaměstnanců. Rosatom se svojí dceřinou společností Atomstroyexport se tak v současné době podílí na stavbě 34 jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Komentáře

(1)

Vláďa

1. prosinec 2017, 19:21

Pokud místní nezmění přístup k energetice můžeme očekávat pěknou havárii.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.