Bangladéš se zařadí mezi státy s jadernou energetikou
Včera byly oficiálně zahájeny práce na první bangladéšské jaderné elektrárně Rooppur. Do roku 2024 by v této jihoasijské zemi měly vzniknout dva tlakovodní jaderné bloky III+ generace VVER 1200.
Ve čtvrtek 30. listopadu proběhlo slavnostní zahájení prací na první bangladéšské jaderné elektrárně. Této události se účastnil Alexei Likhachev, generální ředitel společnosti Rosatom, dodavatele technologie, a také bangladéšská předsedkyně vlády Sheikh Hasina.
Bangladéš usiluje o výstavbu vlastní jaderné elektrárny již delší dobu. První dohoda o spolupráci mezi Rosatomem a bangladéšskou komisí pro atomovou energie týkající se výstavby jaderné elektrárny v Rooppur byla podepsána již v roce 2011. Smlouva o výstavbě ve výší 12,65 miliard dolarů byla podepsána o 4 roky později. První licenci umožňující začátek přípravných a geologických prací získala elektrárna v roce 2016.
Nové bloky zvýší instalovaný výkon v Bangladéši o více než polovinu
V Rooppuru na východním břehu řeky Gangy přibližně 160 km od hlavního města Dháky tak bude moci vzniknout jaderná elektrárna se dvěma jadernými bloky VVER 1200. Dokončení prvního z bloků je plánováno v roce 2023, druhého poté o rok později. Instalovaný výkon nové elektrárny – 2 400 MW zásadně zvýší energetickou nezávislost této země o současné výrobní kapacitě pouze 4 000 MW.
V současné době je tato země závislá na dodávkách elektřiny ze sousední Indie. To je však velmi riskantní. O tom se obyvatelé Bangladéše přesvědčili při velkém blackoutu v roce 2014, kdy se 90 % obyvatel ocitlo bez proudu.
Na výstavbě jaderné elektrárny se dle včerejší tiskové zprávy Rosatomu bude podílet v různých rolích v realizačním cyklu projektu celkem více jak 12 000 ruských zaměstnanců. Rosatom se svojí dceřinou společností Atomstroyexport se tak v současné době podílí na stavbě 34 jaderných elektráren ve 12 zemích světa.
zdroj úvodní fotografie: Rosatom
Mohlo by vás zajímat:
Pokud místní nezmění přístup k energetice můžeme očekávat pěknou havárii.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se