Domů
Jaderné elektrárny
Belgie chce nechat déle v provozu nejstarší reaktory, opatření chystá i Francie
Belgická jaderná elektrárna Tihange
Zdroj: Trougnouf (Benoit Brummer) / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Belgie chce nechat déle v provozu nejstarší reaktory, opatření chystá i Francie

Belgická vláda zvažuje, že ponechá své tři nejstarší jaderné reaktory v provozu o dva roky déle, než je nynější plán. S odvoláním na dnešní oznámení belgického ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters. Belgie kvůli válce na Ukrajině už dříve upustila od plánu odejít od jádra. Francie podle dnešního sdělení prezidentského úřadu zváží prodloužení životnosti svých jaderných reaktorů na 60 let.

Belgická vláda probere s francouzským provozovatelem Engie, zda by bylo možné reaktory Tihange 1, Doel 1 a Doel 2 udržet v provozu až do roku 2027. Reaktory byly spuštěny v roce 1975 a nyní je jejich odstávka plánovaná na rok 2025.

„Válka na Ukrajině a problémy ve francouzské jaderné energetice nás přiměly hledat způsoby, jak v dodávkách energií dosáhnout větší jistoty a snížit rizika,“ uvedl mluvčí belgického ministerstva energetiky Jonas Dutordoir.

Vláda o věci podle něj rozhodne příští měsíc.

Belgie se už v lednu dohodla s Engie na prodloužení životnosti dvou jaderných reaktorů Doel 4 a Tihange 3 o deset let. Kvůli válce na Ukrajině se tak změnil plán Belgie skoncovat do roku 2025 s jadernou energetikou a spoléhat více na zemní plyn.

Doel 4 a Tihange 3 jsou nejnovější z šesti reaktorů, které jsou v Belgii v provozu. Životnost těchto zařízení měla skončit za dva roky. Po nezbytných pracích budou ale znovu spuštěny v listopadu 2026 a budou v provozu ještě deset let.

Ponechání tří nejstarších reaktorů v provozu po celou zimu 2026 a 2027 by mělo rovněž pomoci překlenout období údržby reaktorů Doel 4 a Tihange 3, uvedl ministr Dutordoir.

Francouzský prezident Emmanuel Macron před rokem oznámil, že jeho země do roku 2050 postaví nejméně šest nových jaderných reaktorů. Jadernou energii staví do centra úsilí o uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Uvedl tehdy také, že chce nechat prodloužit životnost starších jaderných reaktorů ze současných 40 na 50 let a více, pokud to bude bezpečné.

Francie se spoléhá na jadernou energii v dlouhodobém průměru přibližně ze 70 procent. V loňském roce však tento podíl pravděpodobně klesl kvůli údržbě a opravám reaktorů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Miloslav Černý
4. únor 2023, 11:25

Příklad hodný našeho následování na rozdíl od urychlené dostavby JEDU, kde se zbytečně tlačí na pilu.

NRC schválila modulární reaktor firmy NusScale Power, to jenom na okraj, při vzetí na milost na překlenovací dobu nedostatku EE v našich podmínkách i při intenzivním rozvoji OZ v celém svém spektru.

Ivan Švančara
4. únor 2023, 13:34

Na Slovensku sme prave spojazdnili dalsi reaktor a okolity svet sa na smeje na cele s Cernym, Blahom, Karaskom.

Miloslav Černý
5. únor 2023, 10:32

Jiný kraj jiný mrav. Nikdo se nesměje, Všechno se dá vyhodnotit až po ukončení provozu. Naše současné provozující jaderky jsou také přínosem, ale o nových podobných spuštěných za více jak 10 let (nikdo neví) to již dneska tak nevipadá.

Ivan Švančara
5. únor 2023, 17:17

ktore jadrovky riadne ukoncili svoju prevadzku prevadzkovou stratou?

Karásek
5. únor 2023, 19:57

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Nejsmutnější na tom je, že velká část těch, co to v roce 1987 začala stavět se té velké slávy nedočkala, protože už dávno umřeli.
.

Michal
4. únor 2023, 14:05

Je vidět, že když leze tlusté do tenkého, tak se najednou rozum začíná zase dostávat ke slovu.

Karásek
5. únor 2023, 19:54

I kdyby Francie do toho roku 2050 kromě stavěné JE Flemanville, dostavěla dalších 6 bloků a i kdyby se prodloužila životnost současných bloků na 50 let, tak to stále bude jaderný deficit. Dohánět to budou OZE.

Emil
5. únor 2023, 20:07

EDF ale životnost hodlá prodloužit na 80 let a navíc postavit celkem 14 velkých bloků plus další SMR, takže zase vedle jako vždy.

Karásek
6. únor 2023, 13:26

A jak dlouho bude tu životnost ještě zvyšovat? Dokud se to celé nerozpadne, nebo dokud nebude havárie?

Emil
6. únor 2023, 13:38

Bude ji zvyšovat tak dlouho, dokud to bude z bezpečnostního a ekonomického hlediska provozovateli dávat smysl, Karásku. Tj. dokud bude splňovat pořád ta samá resp. v mnoha ohledech ještě přísnější bezpečnostní kritéria, než jaká splňovala když byla zbrusu nová.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se