Domů
Jaderné elektrárny
Belgie kvůli válce prodlouží o deset let provoz dvou jaderných reaktorů
Belgická jaderná elektrárna Doel
Zdroj: Lennart Tange / Creative Commons / CC BY 2.0

Belgie kvůli válce prodlouží o deset let provoz dvou jaderných reaktorů

Belgická vláda se dnes po týdnech diskuzí rozhodla prodloužit provoz svých dvou nejmladších jaderných elektráren o deset let oproti původnímu plánu, podle nějž je měla vyřadit z provozu po roce 2025. Země se původně chtěla při přechodu na obnovitelné zdroje energie spoléhat na zemní plyn, tento postoj však přehodnotila po ruském útoku na Ukrajinu a zahájení celoevropské snahy o zmírnění závislosti na plynu z Ruska.

„Federální vláda přijme potřebná opatření k prodloužení životnosti jaderných elektráren Doel 4 a Tihange 3 o deset let, jde o prodloužení nukleární kapacity o výkonu dva gigawatty,“ uvedla v prohlášení vláda.

„Všichni víme, že je v Evropě válka. Zvolili jsme jistotu v nejistých časech,“ řekl pak novinářům belgický premiér Alexander De Croo.

Dodal rovněž, že země urychlí své snahy o přechod k obnovitelným zdrojům energie.

Obě elektrárny, které byly uvedeny do provozu v roce 1985, provozuje francouzská energetická společnost Engie. Ta teď musí plán na prodloužení jejich životnosti ještě potvrdit. Elektrárny Doel 4 a Tihange 3 pokrývají asi 35 procent spotřeby elektřiny v zemi.

Belgie se původně chtěla spoléhat v příštích letech při výrobě elektřiny zejména na zemní plyn, plánovala například postavit plynovou elektrárnu nedaleko severního okraje metropole Bruselu. Evropská komise nicméně v reakci na ruskou invazi navrhuje zmírnit závislost na ruském plynu ještě letos o dvě třetiny a úplně se od Ruska v tomto směru odvázat do konce desetiletí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Dalibor
19. březen 2022, 12:55

To je v poradku puvodni plan nahradit bezemisni zdroj nizkoemisnim a drazsim je nesmysl. Chvalyhodne je vyuzit inveytici do vycerpani technicke zivotnosti, pokud nebude ohrozena bezpecnost.

Rejpal
19. březen 2022, 18:08

Akorát že to není kvůli válce , to je jako když ožrala nabourá a tvrdí že to bylo kvůli náledí. Belgie by musela zachovat provoz JE v každém případě , protože za ně nemá žádnou náhradu kromě dovozu. Pokud by Belgie rozvíjela OZE podobným tempem jako dnes pak vy nahradila energii , kterou jí dnes dávají její JE asi za 23 let. jenže nestabilně a většinou v létě. No naplánovali si že je zavřou za 13 let a ještě si naplánovali pokles emisí C02 ,přitom jejich rozvoj OZE nestačí ani na pokrytí uzavíraných JE....

maly jarda
19. březen 2022, 19:06

tak to budou USA, Sauská Arábie a Greenpeace pěkně naštvaní až se to dozví ..

Vojvodik Petr
21. březen 2022, 14:43

Pošlou tam tajtrlíky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516