Domů
Jaderné elektrárny
Bělorusko oficiálně zahájilo komerční provoz první jaderné elektrárny
Běloruská jaderná elektrárna Ostrovec (zdroj Rosatom)
Zdroj: Rosatom

Bělorusko oficiálně zahájilo komerční provoz první jaderné elektrárny

Bělorusko oficiálně uvedlo do komerčního provozu první blok své jaderné elektrárny. V prohlášení pro média to uvedla ruská státní společnost Rosatom, která elektrárnu postavila. Proti první jaderné elektrárně v Bělorusku ale hlasitě vystupuje hlavně Litva, která se obává o její bezpečnost.

Start oficiálního komerčního provozu znamená, že byly ukončeny všechny stavební, montážní, spouštěcí a testovací práce, všechny zkoušky a povolovací řízení. Blok nyní bude vyrábět elektřinu v normálním provozu.

„Běloruským kolegům jsme předali symbolický klíč od prvního jaderného bloku v zemi a mohu s jistotou říci, že se Bělorusko stalo majitelem jednoho z nejmodernějších a nejbezpečnějších jaderných bloků na světě,“ uvedl v prohlášení prezident společnosti IK ASE, inženýrské divize Rosatomu, Alexandr Lokšin. IK ASE má na starosti stavbu a spouštění elektrárny. „Tento klíč budou potřebovat zase až za 80 let, až se bude elektrárna zavírat,“ dodal.

Elektrárna se nachází blízko města Astravec, ani ne 50 kilometrů od hlavního města Litvy Vilnius. Právě Litva proti elektrárně dlouhodobě vystupuje, pohlíží na ni jako na hrozbu pro svou národní bezpečnost a po jejím spuštění zastavila dovoz elektřiny z Běloruska. Rosatom ale výhrady Litvy odmítá a tvrdí, že zařízení odpovídá nejvyšším mezinárodním standardům.

Výstavbu elektrárny financovala Moskva prostřednictvím úvěru deseti miliard USD (207,9 miliardy Kč). Elektrárna má dva reaktory, každý o výkonu 1200 megawattů. Druhý reaktor by měl být připojen k síti v roce 2022. Část zařízení dodaly také české firmy, mimo jiné armatury, čerpadla nebo potrubí.

Spouštění prvního bloku elektrárny odstartovalo loni na počátku srpna, kdy začalo zavážení paliva do reaktoru. Na počátku listopadu byl blok připojen k přenosové soustavě a začal do ní dodávat první elektřinu. Ke konci prosince pak vstoupil do zkušebního provozu. Na začátku června pak Bělorusko schválilo vstup bloku do komerčního provozu.

Bělorusko bylo spolu s Ukrajinou v roce 1986 tvrdě zasaženo katastrofou v Černobylu. Šok z této události je v Bělorusku stále hluboký, lidé mají zdravotní následky i desítky let po havárii. Toto bolestivé dědictví podnítilo opozici proti stavbě jaderných elektráren v Bělorusku. Představitel běloruské opozice Andrej Sannikov loni uvedl, že elektrárna je „geopolitickou zbraní“ pro prezidenta Alexandra Lukašenka a Kreml proti Evropské unii a „radioaktivním nebezpečím pro Bělorusko a Evropu“.

irl jd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
energetik II
11. červen 2021, 14:12

Tento blok se začal stavět 8.listopadu 2013 a nyní je už v komerčním provozu. Tedy za 7,5 roku. Blok v USA Vogtle-3 se začal stavět 12.března 2013 , tedy půlrok před Ostrovacem a nyní z USA přicházejí zprávy, že se jeho uvedení do provozu opět zpozdí o 9 měsíců až na rok 2022 a cena za oba reaktory stoupne o další 2 mld. USD na celkových 28 mld. USD. V těchto číslech vychází VVER-1200 Ostrovacs velmi slušně. A to nemluvím třeba o Olkiluoto-3 ve Finsku, které se staví už od r.2005 a stále není v provozu.

Josef
11. červen 2021, 21:01

Ale to nás nezajímá Ruskové postaví 1 blok za 100 mld a staví ho cca 7 let , ale my si postavíme 1 blok za 250 mld a budeme ho stavět nejméně 10 let, ale spíše déle nevadí, že cena el. energie z něho bude dvojnásobná, my jsme totiž politicky uvědomělí a víme, že Rusko je špatné a Amerika je skvělá. Takže kvůli stavbě JE jsme nejdříve co nejvíce zhoršili vztahy s Čínou ( ODS) a pak jsme sundali sochu Koněva a postavili pomník fašistickým kolaborantům, (ODS), kteří se podíleli na pokusu o vyhlazení slovanských národů a když to nezabralo, tak jsme přišli s kauzou Vrbětice, ještě zbývá udělat z šéfa BIS generála, aby si za svoje služby finančně polepšil.

Pavel
13. červen 2021, 14:50

Místní lidové rusáky hlavně nezajímá, že rosatom jak v Maďarsku tak Finsku "staví" už 4 roky, a prozatím tam i tam dokázal tak akorát srovnat plac buldozerem. O desetiletém zpoždění v Indii nemluvě, stejně tak nemluvě o tom kolik nakonec bude maďary stát rusácká půjčka úřočená jako spotřební úvěr.

Když ti vadí nacističtí kolaboranti, josef, tak jistě schvaluješ odstranění všech russovětských památníků, tedy památníků na russovětské kolaboranty s nácky z roku 1939.

Pavel
13. červen 2021, 15:06

Zatímco Olkiluoto-3 v provozu již je, tak rusácké reaktory v indické elektrárně Kúdankulam, které měly být minimálně už deset let v provozu, v provozu stále nejsou. O tom jak se vyvíjí "stavba" v režii rosatomu Paksu II nebo Hanhikivi nemluvě.

A.O
13. červen 2021, 16:54

1. Stavba prvních dvou bloku ve Vámi zmíněné Indické elektrárně začala v roce 2002 a skončila o 11 let respektive 13 let později. A to prosím pěkně v Indii, kde je doba stavby kolem 11 let normální. Olkiluto 3 ještě není ani zdaleka v provozu a prosím staví se již 16 let (a mělo být hotovo za 4 roky). Další bloky se začaly stavět později.

2. Rosatom by letos měl v obou lokalitách získat povolení ke stavbě bloku samotného. Nedošlo tedy ke zdržení na stavbě jako u staveb EDF.

Vladimír Wagner
13. červen 2021, 16:58

Pane Pavle, teď opravdu nevím, jestli ty nesmysly píšete jako čirou provokaci trolla, nebo to opravdu myslíte vážně. Olkiluoto 3 ještě neběží (i když už se blíží zavezení paliva). Reaktory Kudankulam 1 a 2 už běží od roku 2013 a 2016. O výstavbě dalších bloků se začalo předběžně uvažovat a jednat až v roce 2008. Konstrukce dvojice bloků Kudankulam 3 a 4 začala v roce 2017 a Kudankulam 5 a 6 pak v roce 2018. První dvojice bloků je dávno v komerčním provozu. Výstavba nových dvou dvojic bloků byla zahájena nedávno a jde poměrně dobře.

Richard Vacek
11. červen 2021, 15:50

Kde jsou ty časy, kdy i západní země uměly postavit jaderný reaktor. Teď dovedou maximálně smontovat FV panely z Číny.

Josef
11. červen 2021, 21:22

Bohužel máte pravdu technologický úpadek západu začal už okolo roku 2000 ale po roce 2008 to dramaticky zrychlilo. Dnes už je jen málo technologií, na které má západ monopol ( medicína třeba) Ale to není tak nejhorší k tomu by stejně dříve nebo později došlo problém je spíše ve snaze USA ponechat si roli hegemona, kterou Amerika získala po roce 1990. Nemáme dobré politické vztahy s miliardami lidí žijících v Asii, kde jsou velké hospodářské růsty a na rozvoji těchto států jsme se mohli svézt a pod heslem vydělá každý dodávat svoje výrobky. Místo toho jsme se ocitli ve slepé uličce geopolitických her USA a tyto státy hospodářsky ovládla Čína a tím si zajistila jednak spojence, protože její investice přinesly prudký růst životní úrovně do JV Asie a navíc na tom i sama bohatne. Teď jsme ztratili Rusko a Bělorusko, které se jednoznačně budou orientovat na Asii s kterou my se neumíme dohodnout a proti které bude za 20 let ekonomika EU+USA trpaslíkem to není dobrá politika.

Jan Veselý
12. červen 2021, 08:09

To je zase prázdných defétistických keců. V reálu má Evropa více než dobré vztahy s Japonskem i s Koreou a s Čínou nedávno uzavřela obrovskou obchodní dohodu, oboustranně výhodnou.

Co se za posledních 20 let změnilo je konec té historické anomálie s ekonomickou a politickou hegemonií "Západu". Dneska EU musí jednat a jedná s Čínou jako rovný s rovným a to je v pořádku. Já nejsem svině a přeju i Číňanům, aby zbohatli a měli se dobře. Jsou teď na cestě, na které byla Británie v roce 1850, USA v roce 1880, Německo v roce 1900, Japonsko v roce 1960 nebo Jižní Korea v roce 1990. Další velká, bohatá a solidní země se vždycky hodí.

Rusko svoji šanci propáslo, teď je to země v úpadku. Místní věrchuška se akorát stará o to jak si co nejvíce nahrabat pro sebe a jejich děti už žijí v Anglii. S Čínou už nemohou ani jednat jako rovný s rovným. A je celkem slušná možnost, že během 10 let zkolabuje byznys s ropu a Rusko bude teprve v háji. EU i Čína na tom intenzivně pracují.

A Bělorusko? To je země akorát tak k smíchu. Bez ruských peněz jsou nahraní.

Josef
12. červen 2021, 23:51

To Veselý. Nevím jak Vy, sledujete co se děje, ale pokud se nemýlím pak ta Vaše velká obchodní dohoda s Čínou se jmenuje investiční dohoda a byla zablokovaná evropským parlamentem, protože naši Evropští soudruzi udělali na Čínu sankce a ta jim odpověděla tak, aby je to bolelo tj. udělala sankce na konkrétní poslance.

Historická nadvláda západu tady byla zhruba 250 let a mohla pokračovat dál. Stačilo na to jediné aby se USA začali chovat normálně neprosazovali svoje zájmy za každou cenu a nebo abychom je my usměrnily Nic z toho se nestalo.

USA si dál myslí ,že bude poroučet světu a jediní spojenci co jim zůstali je UK, Část EU, Korea a Japonsko. Naopak vztahy se Saudskou Arábie a Izraelem jsou nyní špatné. A vztahy s Iránem taky s Tureckem taky takže střední východ je pryč. Jižní Amerika USA tradičně nenávidí.

A co Rusko rozpadající se stát ? Má výborné vztahy s Čínou , Indií , Iránem , dokázali restartovat vztahy s Tureckem , Syrií, celkou jižní Amerikou, dokázali se dohodnout i se Saudskou Arábií. Dokonce nemají problém ani s KLDR s kterou sousedí. Kromě USA a jejich vazalů mají Rusové dobré vztahy prakticky s každým a schopnost domluvit se dělá z Ruska jednu z nejmocnějších zemí na světě přitom je jich jen 120 milionů. Jenže miliardy lidí na světě jsou jejich spojenci.

Podobně je na tom i Čína , která se teď snaží o dobré vztahy s Indií i Pakistánem.

energetik
11. červen 2021, 22:04

A kde jsou ty časy když po ulicích po setmění chodili lampaři a rozsvěceli plynové pouliční lampy.

Ty jaderné časy následovali dráteníky, lampaře, spojovatelky, voraře, atd...

Chudáci Bělorusové, jako by nestačilo že tam mají Lukašenka, teď tam budou mít ještě Ruskou jaderku.

Richard Vacek
12. červen 2021, 10:16

I na ty lampaře na západě dojde. Pracuje se na tom, aby vznikaly malé soběstačné komuny, které si budou zajišťovat vše potřebné. Malá políčka s nízkou produktivitou je budou zásobovat bioprodukcí, každá vesnice bude mít vlastního specialistu pečujícího o solární panely a plyn z bioplynky bude zdrojem tepla. Prostě obdoba toho, jak žili naši předkové.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se