Domů
Jaderné elektrárny
Bloomberg: Problémy EDF s jádrem mohou zkomplikovat odklon EU od ruského plynu
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Bloomberg: Problémy EDF s jádrem mohou zkomplikovat odklon EU od ruského plynu

Problémy francouzské energetické společnosti EDF s jadernými elektrárnami mohou zkomplikovat odklon Evropské unie od ruského zemního plynu. Uvedla to dnes agentura Bloomberg. V současné době je zastavena přibližně polovina z 56 reaktorů společnosti a EDF odhaduje, že letos vyrobí nejméně elektřiny za více než 30 let. Francie tak možná bude muset v zimě dovážet energii od svých sousedů, což může v regionu zvýšit poptávku po plynu.

„Máme tu problém s Francií, který se vzhledem k situaci ve světě odehrává ve špatnou dobu,“ konstatoval Nicolas Leclerc z poradenské společnosti Omnegy.

„Celá evropská rovnováha může být ohrožena,“ dodal.

EDF, největší výrobce elektřiny z jádra v Evropě, obvykle v zimě vyváží levnou energii, letos ji ale možná bude muset dovážet. Firma už třikrát snížila výhled produkce a její problémy s jadernými elektrárnami nepředstavují komplikace jen pro Francii, ale pro celou sedmadvacítku.

Unijní země se po ruské invazi na Ukrajinu snaží zajistit si alternativní dodávky plynu. Evropská unie odebírá asi 40 procent spotřebovávaného plynu z Ruska.

„Francie bude požadovat, aby měly všechny sousední země zajištěný způsob výroby elektřiny,“ řekl Leclerc.

„Pro nás je důležité, aby se do sporu s Ruskem nedostalo Německo. Pokud nebude mít přístup k ruskému plynu, nebude moci vyrábět elektřinu, kterou potřebujeme,“ dodal.

Německo v úterý uvedlo, že v případě výpadku dodávek plynu obnoví provoz uhelných a ropných elektráren. Evropa, a obzvlášť Německo, je však na Rusku závislá i v případě termálního uhlí, které se využívá právě v elektrárnách.

Dovoz elektřiny do Francie není bezprecedentní. V loňské zimě do země proudila elektřina po dobu tří měsíců, kdy klesal výkon jejích jaderných elektráren. Letos však bude v celé Evropě k dispozici méně plynu, který by mohl případný výpadek pokrýt.

Francie bude v zimě hodně dovážet a tamní provozovatel rozvodné sítě Réseau de Transport d’Électricité (RTE) možná bude muset omezit dodávky elektřiny velkým průmyslovým uživatelům, myslí si Jean-Paul Harreman, který řídí poradenskou společnost EnAppSys. Nejhorší scénář by podle něj nastal v případě suchého léta, které by mělo za následek nízké zásoby vody v Alpách, na Pyrenejském poloostrově, na Balkáně a ve Skandinávii, a v případě dlouhotrvajícího chladného období v celé Evropě, což by zvýšilo poptávku.

Mnoho francouzských jaderných elektráren je odstaveno kvůli pravidelné údržbě nebo doplňování paliva. Více než desítka z nich však stojí kvůli kontrolám a opravám po zjištění problémů s korozí. Ve čtyřech reaktorech se potvrdily trhliny v klíčových potrubních systémech.

Společnost EDF odhadla finanční náklady, které tyto problémy vyvolaly, v letošním roce asi na 18,5 miliardy eur (přes 426 miliard Kč). Výpadek výroby elektřiny musí kompenzovat nákupem na trhu za ceny, které se blíží rekordním hodnotám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Karel Navratil
27. květen 2022, 15:12

EU se od Ruského plynu, ani ropy nemůže odvrátit nikdy, protože nikde nic lacineji nesezene.

Ivan Novák
27. květen 2022, 15:23

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat laciné věci, resp. nejsme tak silní, abychom si mohli dovolit záviset na Rusku.

Karel Navratil
27. květen 2022, 15:47

Právě, že jsme jen takova žebrota, která skočila na silacke řeči a naši vůdci nás dostali na inflaci 16%...

Jan Veselý
27. květen 2022, 19:33

No Bóže, a další roky zase bude deflace. Jako vždy,kdy ceny vyhnaly nahoru ceny komodit.

Peter Zachara
28. květen 2022, 09:32

ona nas ta inflacia vlastne posilni, ako hovori tvoj kamarat Voloda.

Turby
27. květen 2022, 15:23

francii se ty vadne svary naramne hodi. dostat nemce na kolena bezezbrani by byl majtrstyk.

ale nebudeme tu rozvijet takove osklive konspirace, ze :-)

Maly Jarda
27. květen 2022, 16:20

Ono je to i o tom že se Francouzům vůbec nelíbí Americké plány jak Evropu odříznout od ruského plynu a tak zdražit energie v celé Evropě ještě mnohem víc

.. takže nyní kdy se rozhoduje o tom jestli se to Američanům podaří nebo ne , tak Francouzi vytvořili nedostatek energie takže i těm nejpomajelším dojde že ruský plyn prostě vypnout nejde .

A jako bonus možná budou Němci i donuceni znovu zapnout svoje JE čímž se v Německu zlomí americká protijaderná lobby.

Turby
27. květen 2022, 18:01

zapnout je uz fakticky nemohou i kdyby chteli

Maly Jarda
27. květen 2022, 19:15

Samozřejmě že je mohou zapnout , ale to by jim Američané svrhli vládu skrze jimi ovládanou stranu Zelených

.. známou jako stranu amerických kádrů a stranu likvidace německé energetiky ,ekonomiky,společnosti,právního státu i německého národa jako takového kde se shromažďují pod americkou vlajkou všichni zlí ,duševně choří a hloupí lidé z celého Německa

Ivan Novák
27. květen 2022, 20:26

I kdyby se pronikavě změnila politika (což se nestane, militantní projaderní aktivisti v Německu nepůsobí, na rozdíl od opačné občanské pozice), už by to prakticky nešlo provést. Není k dispozici nové palivo, při letošních revizních odstávkách těch posledních fungujících elektráren už se nedoplňují čerstvé články, jen se přerovnává to, co v reaktoru je, aby se do konce roku vyždímala celá zbylá vsázka do mrtě. Pro dříve odstavené bloky není personál. Technicky vzato by asi šlo teď snížit výrobu a protáhnout ji o několik měsíců v r. 2023, ale zákonem všem nařízen a v úředních řízeních pak povolen je konec, přesně a podrobně zdokumentovaný individuální plán prací pro každý blok, přes to v Německu nejezdí vlak.

Milan Vaněček
27. květen 2022, 16:45

To je tedy pořádný problém ve francouzské jaderné energetice. Už aby s tím začali něco dělat.

Nebo vlastně už začínají, oni staví co nejrychleji fotovoltaické elektrárny. Vždyť teď v květnu-červnu fotovoltaika dává víc než 12 hodin denně zcela předvídatelné množství elektřiny, které může nahradit desítky odstavených jaderných reaktorů, takže je to vhodná doba pro opravy stárnoucí jaderné francouzské flotily.

Jaderníci co trochu znáte chování materiálů, nehledejte v radiačním poškození materiálů nějakou špinavou politiku, to je čistá fyzika radiačních defektů....

Tož tak.

Emil
27. květen 2022, 17:19

Nejde o žádné radiační poškození materiálů, ale o drobné trhliny (hloubky 0,75 až 5,6 mm - při tloušťce stěny potrubí 30 mm) v bezpečnostním vstřikovacím okruhu a v systému havarijního dochlazování, který se napojuje na potrubí primárního okruhu. Trhliny jsou způsobené mechanickým namáháním a ne radiací a se stárnutím reaktorů nesouvisí. Problém je naopak větší u novějších než u starších reaktorů.

Ten problém podle Bloombergu spočívá v tom, že sousedé Francie jsou zvyklí na to, že "obvykle v zimě vyváží levnou energii", avšak letos tomu tak zřejmě nebude a Francie možná bude muset v zimě dovážet. V tom fotovoltaické elektrárny nijak nepomohou.

A proč když fotovoltaika dává "denně zcela předvídatelné množství elektřiny", vyrobila např. minulou neděli ve Francii 62,1 GWh a o den později už jen 23,3 GWh? To je tedy daleko méně předvídatelné než to jádro...

Milan Vaněček
27. květen 2022, 17:30

Ano Emile, Francie bude "možná" dovážet, stejně jako to bylo o poslední zimě. Ale máte pravdu, možná (=skoro jistě).

A ten Váš dotaz ohledně fotovoltaiky v neděli a v pondělí by lehce odpověděla (předvídala) předpověď počasí pro Francii na ty dny, to snad pochopíte.

Jinak co se fyziky týče, Vy rozumíte "viditelným trhlinkám". To chápu, radiační defekty jako vznik mnoha (ne všech) problémů pouhým okem nevidíte.

Emil
27. květen 2022, 18:25

Vaněčku, zaprvé: možné je možná (v originále "may be") a ne skoro jistě, tak si laskavě odpusťte to překrucování. Za druhé, zatímco výroba jádra se v tomto případě předpovídá na příští zimu, u fotovoltaiky je problém předpovědět výroby i na příští týden. Takže to tvrzení o zcela předvídatelné fotovoltaice je opět silně zavádějící.

O "viditelných trhlinkách" jsem vůbec nic nepsal, takže opět překrucujete tvrzení ostatních, tyto trhliny, způsobené mechanickým namáháním a nikoliv radiací, jak jste tvrdil, pouhým okem viditelné nejsou a zjišťují se ultrazvukem.

Ivan Novák
27. květen 2022, 18:34

U těch Francouzů jde teď o korozi pod napětím, stress corrosion cracking, jev strojařům obecně známý řadu let, už jsem to tu trochu hanlivě zmínil před pár týdny. Asi při designu oproti starším zařízením šetřili na materiálu nebo obestavěném prostoru, ale norma to patrně připouštěla, protože jinak by jejich jaderný dozorce ASN spustil větší povyk. Radiační křehnutí je něco jiného, to je působeno neutrony o vysoké energii, které se v nyní problémových místech nevyskytují.

Emil
27. květen 2022, 18:47

Šéf francouzského jaderného dozoru to eufemisticky pojmenoval jako "frenchifying of the design". :-)

Peter
27. květen 2022, 18:32

Odporúčam si preložiť a prečítať na google tento článok:

https://www.dagens.dk/indland/i-dag-vil-din-el-vaere-stort-set-gratis

Elektrina v Dánsku je rozdelená do dvoch oblastí. Na západ a na východ od Veľkého Beltu. Ak žijete na západ od Veľkého Beltu a nakupujete elektrinu za variabilnú cenu, dnes o 14:00 si budete môcť účtovať elektrinu za spotovú cenu s názvom -3,81 øre za. kwh.

Ak by neexistovali žiadne dane, platili by ste za používanie elektriny medzi 14. a 15. hodinou. Dane však znamenajú, že skutočná cena elektriny o 14:00 je 1,32 korún za kus. kwh.

energetik
28. květen 2022, 05:54

Francouzi teď začnou splácet další dluhy za jakože "levou" jadernou energii. A místo aby zvolili rozumný odklon jako například Němci, tak chtějí svou závislost na nespolehlivé a drahé jaderné energii ještě zvýšit. Ale oni JE potřebují hlavně pro vzájemné krytí s jaderným zbrojením a terorem.

Dále dodávali zbraně ruským okupačním teroristům i po okupaci Krymu, jsou to kolaborantští šmejdi kteří se neštítí ničeho. Prostě další jaderná velmoc závislá na jaderné energii.

Turby
28. květen 2022, 18:22

Tak vytahni do boje a obsad tu prisernou kolaborantskou Francii at uz je tam konecne ten spravny poradek.

Nejses ty nejaky silne dezorientovany narodni socialista?

hellokitty
29. květen 2022, 10:30

kolaborantska sedi no, neviem o com si furt ten Macron telefonuje s Putinom

Karásek
28. květen 2022, 21:57

Konečně si přiznejme, že přes jádro budoucnost enetrgetiky nepovede.

petr
29. květen 2022, 23:12

Vážení pánové, jediné co opravdu ten zločinec Putin si nepřeje je rozvoj jaderné energetiky v EU a hned za tím pak rozvoj OZE s akumulací přebytků.

Jinými slovy pokud bychom postavili nebo spíše doplnili JE na produkci cca 1000 - 1200 TWh a obdobné množství vyrobili z OZE, pak jenom nám bude chybět tak 40 - 50 PVE ala DS a tím se umožní vybalancovat spotřebu v okamžiku, když bude či naopak nebude svítit Slunce a pod. Pak slavný zemní plyn nepotřebujeme pro elektroenergetiku a ušetříme tak téměř 150 mld. m3, což je zrovna dodávka z Russka.

Jádro, akumulace a OZE jsou budoucností EU a kdo to ještě nepochopil tak je buď hlupák a nebo agent Putina...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se