Domů
Jaderné elektrárny
Británie investuje 220 milionů liber do vývoje komerčního fúzního reaktoru
Fúzní reaktor typu tokamak s pohledem na plazmatický oblouk; Zdroj: ITER
Zdroj: ITER

Británie investuje 220 milionů liber do vývoje komerčního fúzního reaktoru

Britská vláda přislíbila během příštích čtyř let investovat celkem 220 milionů liber na vývoj návrhu vlastního fúzního reaktoru s výkonem alespoň 100 MW, který by se pak měl do roku 2040 uvést do komerčního provozu. Již v srpnu Británie přislíbila pro vznik projektu, který má podpořit spolupráci britské agentury pro atomovou energii s univerzitami a dalšími společnostmi, 20 milionů liber.

Britská ministryně průmyslu a energetiky během své návštěvy v britské agentuře pro atomovou energii (UKAEA, UK Atomic Energy Authority) oznámila, že vláda investuje během příštích čtyř let celkem 220 milionů liber (zhruba 6,4 miliardy Kč) do projektu fúzního reaktoru Spherical Tokamak for Energy Production (STEP).

Vznik projektu STEP již podpořila britská vláda v srpnu tohoto roku 20 miliony liber s cílem vytvořit program kombinující silné stránky UKAEA, univerzit a dalších organizací. Projekt má navíc podle vlády vytvořit 300 přímých pracovních míst spolu s dalšími nepřímými v britském jaderném průmyslu.

„Jedná se o odvážnou a ambiciózní investici do energetické technologie budoucnosti. Jaderná fúze má potenciál být neomezeným, čistým, bezpečným a bezuhlíkovým zdrojem energie. A my chceme, aby první komerčně provozovaný reaktor byl ve Velké Británii,“ uvedla britská ministryně průmyslu a energetiky, Andrea Leadsom.

Cílem projektu STEP, který staví na odborných znalostech UKAEA ve vývoji „sférických tokamaků,“ je:

  • vyrábět předvídatelnou čistou elektřinu s výkonem vyšším než 100 MW;
  • inovovat a zkoumat využití jaderné fúze i mimo oblast výroby elektřiny;
  • zajistit soběstačnost tritia;
  • kvalifikovat materiály a komponenty za vhodných fúzních podmínek;
  • vytvořit životaschopnou cestu k cenově dostupnému životnímu cyklu.

Komerční fúzní reaktor v roce 2040?

Podle UKAEA slíbené finance umožní vědcům a inženýrům vytvořit do roku 2024 návrh fúzního reaktoru. Ten by měl sloužit jako předloha reaktoru pro komerční účely, který chce Británie zprovoznit v roce 2040.

Klíčovou roli pro další vývoj projektu STEP bude hrát i nový britský sférický tokamak Mage Amp Spherical Tokamak Upgrade (MAST-U), který má začít fungovat v Culhamu na začátku příštího roku.

„Spojené království má bohaté dědictví v průkopnickém vývoji výzkumu fúze. Tato zpráva prokazuje závazek britské vlády převést vedoucí postavení ve výzkumu a vývoji do funkčního fúzního reaktoru. Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat s našimi partnery a učinit další krok směrem k budoucnosti poháněné fúzí,“ dodal profesor Ian Chapman, generální ředitel UK AEA.

Zdroj úvodního obrázku: ITER

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Lukas
8. říjen 2019, 11:54

Británia sa odrezáva nielen cez Brexit ale chcú byť aj energeticky nezávislí. Ak by sa im to podarilo tak potom sa im už tie veterníky a solár vôbec neoplatia.

100MW nieje síce veľa ale na začiatok pekné a od toho by sa vedeli odraziť novým reaktorom s vyšším výkonom.

Jan Veselý
8. říjen 2019, 12:53

Dovolte mi, abych vám to podal trochu zjednodušeně. Když půjde všechno ultra, supe, úžo, bůžo, dobře, budou mít Britové v roce 2040 prototypový fúzní reaktor. Bude pekelně drahý a drahá bude i energie z něj. Dalších minimálně dalších 20 let tomu budou vychytávat chyby a dětské nemoci a budou hledat způsoby jak ty reaktory stavět za aspoň zhruba přijatelnou cenu. Takže někdy kolem roku 2060, 44 let po referendu o Brexitu budou mít něco, co by mohlo během dalších 20 let začít ovlivňovat energetiku UK.

Tohle postavte proti reálnému globálnímu byznysu okolo "vetrníků a solárů", který doslova chrlí obojí v desetitisícových, resp. stamilionových počtech každý rok, učí se to dělat stále levněji, rychleji a kvalitněji. Co asi bude mít šanci?

Reálný význam takové stavby je úplně někde jinde. Jde o to, že vědci a technici budou muset jít na hranici možného a pak ještě kousek za ní. A opravdu cenné budou vedlejší produkty téhle snahy. Tak jako díky projektu Manhattan dnes máme počítače, jako máme díky CERNu dnes internet, jako máme díky projektu Apollo GPS.

Milan Vaněček
8. říjen 2019, 12:58

Britanie už úspěšně využívá termojadernou fůzi ve Slunci, pro své fotovotaické a větrné elektrárny.

A i ty stovky milionů liber do vědy se jí vrátí v technologickém pokroku i když pravděpodobně žádný komerční fůzní reaktor nepostaví.

Jaroslav Čáp
9. říjen 2019, 09:06

Lepší než dobrý začátek! Ať se podaří!!! A ještě Teslovi návrhy!!!

Petr Bartoň
9. říjen 2019, 08:15

A během mluvení o začátku a budoucí inovaci v Anglii, si v klidu Evropa a svět staví ITER. Komerční sice nebude, ale to prvenství u nich vypadá slibněji. Tam už se alespoň něco tvoří, dlouhodobě a pomalu, ale tvoří. Navíc pokud k tomu budou přistupovat jak k Brexitu, tak je čeká ještě dlouhá cesta.

Dusan
9. říjen 2019, 10:08

Ono by bolo skvelé, keby sa im to podarilo - keby sa to vôbec niekomu na svete podarilo - tak ako plánujú. Ak sa pozrieme na stavbu ITER-u, tak tam nám už 20 rokov sľubujú, že o 20 rokov to bude fungovať (alebo je to 30 a 30?). V každom prípade (u ITER-u) je koniec v nedohľadne a náklady rastú nad všetky medze. Snáď sa to Británií podarí lepšie, aj keď nie som veľký optimista. Pokiaľ viem, zatiaľ sa nikde nikomu nepodarilo dlhšie ako na pár sekúnd udržať stabilnú fúznu reakciu, nie to ešte s kladnou energetickou bilanciou (ako rád by som sa mýlil!). Takže do roku 2040 budú s najväčšou pravdepodobnosťou britskí vedci a technici tvrdo pracovať, hromadiť užitočné poznatky, čo tiež nie je na zahodenie, ale že by aj funkčný prototyp?! Uvidíme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se