Británie investuje 220 milionů liber do vývoje komerčního fúzního reaktoru

DomůJaderné elektrárnyBritánie investuje 220 milionů liber do vývoje komerčního fúzního reaktoru

Britská vláda přislíbila během příštích čtyř let investovat celkem 220 milionů liber na vývoj návrhu vlastního fúzního reaktoru s výkonem alespoň 100 MW, který by se pak měl do roku 2040 uvést do komerčního provozu. Již v srpnu Británie přislíbila pro vznik projektu, který má podpořit spolupráci britské agentury pro atomovou energii s univerzitami a dalšími společnostmi, 20 milionů liber.

Britská ministryně průmyslu a energetiky během své návštěvy v britské agentuře pro atomovou energii (UKAEA, UK Atomic Energy Authority) oznámila, že vláda investuje během příštích čtyř let celkem 220 milionů liber (zhruba 6,4 miliardy Kč) do projektu fúzního reaktoru Spherical Tokamak for Energy Production (STEP).

Vznik projektu STEP již podpořila britská vláda v srpnu tohoto roku 20 miliony liber s cílem vytvořit program kombinující silné stránky UKAEA, univerzit a dalších organizací. Projekt má navíc podle vlády vytvořit 300 přímých pracovních míst spolu s dalšími nepřímými v britském jaderném průmyslu.

„Jedná se o odvážnou a ambiciózní investici do energetické technologie budoucnosti. Jaderná fúze má potenciál být neomezeným, čistým, bezpečným a bezuhlíkovým zdrojem energie. A my chceme, aby první komerčně provozovaný reaktor byl ve Velké Británii,“ uvedla britská ministryně průmyslu a energetiky, Andrea Leadsom.

Cílem projektu STEP, který staví na odborných znalostech UKAEA ve vývoji „sférických tokamaků,“ je:

  • vyrábět předvídatelnou čistou elektřinu s výkonem vyšším než 100 MW;
  • inovovat a zkoumat využití jaderné fúze i mimo oblast výroby elektřiny;
  • zajistit soběstačnost tritia;
  • kvalifikovat materiály a komponenty za vhodných fúzních podmínek;
  • vytvořit životaschopnou cestu k cenově dostupnému životnímu cyklu.

Komerční fúzní reaktor v roce 2040?

Podle UKAEA slíbené finance umožní vědcům a inženýrům vytvořit do roku 2024 návrh fúzního reaktoru. Ten by měl sloužit jako předloha reaktoru pro komerční účely, který chce Británie zprovoznit v roce 2040.

Klíčovou roli pro další vývoj projektu STEP bude hrát i nový britský sférický tokamak Mage Amp Spherical Tokamak Upgrade (MAST-U), který má začít fungovat v Culhamu na začátku příštího roku.

„Spojené království má bohaté dědictví v průkopnickém vývoji výzkumu fúze. Tato zpráva prokazuje závazek britské vlády převést vedoucí postavení ve výzkumu a vývoji do funkčního fúzního reaktoru. Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat s našimi partnery a učinit další krok směrem k budoucnosti poháněné fúzí,“ dodal profesor Ian Chapman, generální ředitel UK AEA.

Zdroj úvodního obrázku: ITER