Domů
Jaderné elektrárny
Britská vláda podpoří 15 miliony liber jaderné vzdělávání

Britská vláda podpoří 15 miliony liber jaderné vzdělávání

Vláda Spojeného království představila detaily programu v hodnotě 80 milionů liber, určených na vytvoření pěti nových vzdělávacích institucí (National Colleges). Ty se mají zaměřit jednak na podporu nových infrastrukturních projektů v oblastech vysokorychlostních železnic, jaderných technologií, ropy, plynu a také na digitální technologie a kreativní ekonomii. Na jadernou oblast je vyčleněno 15 milionů liber a nová instituce by měla začít fungovat v září příštího roku.

Podle představeného programu by měly vzniknout 2 centra („hubs“) se zaměřením na jaderné technologie (National College for Nuclear) v britských hrabstvích Somerset a Cumbria. Cílem britské vlády je tímto krokem zajistit dostatek kvalifikovaných pracovníků v oblastech nezbytných pro další ekonomický růst země.

Nové instituce získají státní podporu ve výši 15 milionů liber od Minsterstva pro obchod, inovace a vzdělávání. Podpora by měla být využita na výstavbu center a jejich vybavení. Další peníze do projektu poskytnou i South West Local Enterprise Partnership (3 miliony liber) a Bridgwater College (4,5 milionu). Otevření jednotlivých institucí je plánováno na září letošního a příštího roku, přičemž instituce zaměřené na digitální technologie a kreativní ekonomii začnou fungovat již letos.

jaderné palivo
Nedostatek vzdělaných a zkušených inženýrů trápí řadu zemí Evropy. Zdroj: ČEZ

Vzdělávání techniků trápí nejen Česko

Spojené království se podobně jako i ČR potýká se stárnutím vzdělaných a schopných inženýrů v řadě odvětví. Tento krok má proto nabídnout možnost kvalitního vzdělání právě v oblastech, které budou dle prognóz vlády pro Spojené království nezbytné a podporu si zaslouží.

„Jde o investici do high-tech dovedností o které mají dnešní zaměstnavatelé zájem. Jde o jednu z našich priorit, zajistit zaměstnavatelům dostatek kvalifikovaných a technicky vzdělaných zaměstnanců, což přispěje jak zaměstnanosti, tak i ekonomickému růstu a vytvoří nové příležitosti pro naše mladé. Jde také o možnost jak podpořit naše současné pracující a dát jim možnost dále se vzdělávat pro nové, budoucí pozice.“

Nick Boles, minstr pro obchod, inovace a vzdělávání

Jednotlivá pracoviště prošla kontrolami jejich business plánů a kapitálových návrhů tak, aby bylo možné získat vládní podporu na výstavbu nových budov a vybavení. Tento krok přivítal i Tom Greatrex, ředitel asociace jaderného průmyslu Spojeného království, který například připomněl, že průměrný věk inženýra dosáhl 54 let a řada odvětví dnes trpí prohlubující se mezerou mezi starou generací techniků a jejich nástupci.

Energetický plán Spojeného království je poměrně ambiciózní a sází kromě podpory OZE i na jadernou energii. S přechodem k bezemisní energetice jsou ovšem spojeny i problémy, především s nestabilitou dodávek a z toho vycházející tržní výkyvy, stejně jako i s financováním nových jaderných zdrojů.

Zdroj úvodního obrázku: Department for Business, Innovation and Skills

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
17. květen 2016, 11:36

15 milionů liber na další netržní jaderné nebezpečně emisní "vynálezy"? To budou studenti pobírat doživotní rentu?

Jan Veselý
18. květen 2016, 06:39

Já bych nebyl tak radikální. V USA udělala Obamova administrativa taky školící program pro pracovníky, kteří potom budou budovat a udržovat FV a větrné elektrárny. Akorát, že místo drahého výcviku specialistů to je fakticky rychlokurz pro elektrikáře a montéry, takže jich "za dolar" vycvičí víc. A po absolvování kurzu mohou okamžitě nastoupit s platem okolo 20 USD za hodinu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se