Domů
Jaderné elektrárny
Britská vláda podpoří 15 miliony liber jaderné vzdělávání

Britská vláda podpoří 15 miliony liber jaderné vzdělávání

Vláda Spojeného království představila detaily programu v hodnotě 80 milionů liber, určených na vytvoření pěti nových vzdělávacích institucí (National Colleges). Ty se mají zaměřit jednak na podporu nových infrastrukturních projektů v oblastech vysokorychlostních železnic, jaderných technologií, ropy, plynu a také na digitální technologie a kreativní ekonomii. Na jadernou oblast je vyčleněno 15 milionů liber a nová instituce by měla začít fungovat v září příštího roku.

Podle představeného programu by měly vzniknout 2 centra („hubs“) se zaměřením na jaderné technologie (National College for Nuclear) v britských hrabstvích Somerset a Cumbria. Cílem britské vlády je tímto krokem zajistit dostatek kvalifikovaných pracovníků v oblastech nezbytných pro další ekonomický růst země.

Nové instituce získají státní podporu ve výši 15 milionů liber od Minsterstva pro obchod, inovace a vzdělávání. Podpora by měla být využita na výstavbu center a jejich vybavení. Další peníze do projektu poskytnou i South West Local Enterprise Partnership (3 miliony liber) a Bridgwater College (4,5 milionu). Otevření jednotlivých institucí je plánováno na září letošního a příštího roku, přičemž instituce zaměřené na digitální technologie a kreativní ekonomii začnou fungovat již letos.

Nedostatek vzdělaných a zkušených inženýrů trápí řadu zemí Evropy. Zdroj: ČEZ

Vzdělávání techniků trápí nejen Česko

Spojené království se podobně jako i ČR potýká se stárnutím vzdělaných a schopných inženýrů v řadě odvětví. Tento krok má proto nabídnout možnost kvalitního vzdělání právě v oblastech, které budou dle prognóz vlády pro Spojené království nezbytné a podporu si zaslouží.

„Jde o investici do high-tech dovedností o které mají dnešní zaměstnavatelé zájem. Jde o jednu z našich priorit, zajistit zaměstnavatelům dostatek kvalifikovaných a technicky vzdělaných zaměstnanců, což přispěje jak zaměstnanosti, tak i ekonomickému růstu a vytvoří nové příležitosti pro naše mladé. Jde také o možnost jak podpořit naše současné pracující a dát jim možnost dále se vzdělávat pro nové, budoucí pozice.“

Nick Boles, minstr pro obchod, inovace a vzdělávání

Jednotlivá pracoviště prošla kontrolami jejich business plánů a kapitálových návrhů tak, aby bylo možné získat vládní podporu na výstavbu nových budov a vybavení. Tento krok přivítal i Tom Greatrex, ředitel asociace jaderného průmyslu Spojeného království, který například připomněl, že průměrný věk inženýra dosáhl 54 let a řada odvětví dnes trpí prohlubující se mezerou mezi starou generací techniků a jejich nástupci.

Energetický plán Spojeného království je poměrně ambiciózní a sází kromě podpory OZE i na jadernou energii. S přechodem k bezemisní energetice jsou ovšem spojeny i problémy, především s nestabilitou dodávek a z toho vycházející tržní výkyvy, stejně jako i s financováním nových jaderných zdrojů.

Zdroj úvodního obrázku: Department for Business, Innovation and Skills

Komentáře

(2)

energetik

17. květen 2016, 11:36

15 milionů liber na další netržní jaderné nebezpečně emisní "vynálezy"? To budou studenti pobírat doživotní rentu?

Jan Veselý

18. květen 2016, 06:39

Já bych nebyl tak radikální. V USA udělala Obamova administrativa taky školící program pro pracovníky, kteří potom budou budovat a udržovat FV a větrné elektrárny. Akorát, že místo drahého výcviku specialistů to je fakticky rychlokurz pro elektrikáře a montéry, takže jich "za dolar" vycvičí víc. A po absolvování kurzu mohou okamžitě nastoupit s platem okolo 20 USD za hodinu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.