Britská vláda podpoří vývoj modulárních reaktorů, přispěje až 56 miliony liber
Spojené království se zavázalo, že přispěje až 56 milionů liber na zahájení výzkumu a vývoje pokročilých modulárních jaderných reaktorů jako součást 200milionové podpory jaderného průmyslu, zaměřené na snížení nákladů.
Energetický ministr Spojeného království Greg Clark oznámil dohodu minulý čtvrtek jako součást Průmyslové strategie země, která má omezit překážky hospodářského růstu a podpořit inovace a dovednosti.
„Jaderná energie nejen že zajišťuje dodávky elektrické energie, ale zajišťuje lokální pracovní místa, mzdy, ekonomickou prosperitu a řídí inovace ve Spojeném království. Tato sektorová dohoda představuje důležitý okamžik, tak aby vláda a průmysl spolupracovali na moderní Průmyslové strategii, na udržování čistého růstu a na zajištění toho, aby jaderný průmysl zůstal důležitou součástí energetické budoucnosti Spojeného království,“ uvedl Clark.
Vývoj nové generace malých jaderných elektráren je považován za klíčový pro budoucnost tohoto odvětví, neboť se snaží udržet konkurenceschopnost proti rychle se snižujícím cenám energie z obnovitelných zdrojů.
Příznivci tvrdí, že malá a modulární konstrukce těchto reaktorů by měla být levnější než tradiční velké reaktory, například ty, které staví francouzská energetická skupina EDF v elektrárně Hinkley Point v jihozápadní Anglii.
Malé modulární reaktory (SMR) jsou menší než konvenční reaktory jaderných elektráren a jsou navrženy tak, že velká část elektrárny může být vyrobena ve výrobním závodě a přepravena na místo určení. Britská vláda SMR rozděluje do dvou kategorií – vodou chlazené reaktory podobné stávajícím reaktorům jaderných elektráren, ale v menším měřítku, a pokročilé modulární reaktory (AMR), které využívají nové chladicí systémy nebo palivo a potenciálně nabízejí snížení nákladů.
Podle podmínek sektorové dohody britská vláda slibuje 56 milionů liber na výzkum a vývoj AMR, nestanovuje však žádné plány financování ostatních SMR.
Součástí dohody je závazek na snížení nákladů
V rámci první fáze podpory získá 4 miliony liber přibližně 8 společností, aby provedly podrobné technické a obchodní studie proveditelnosti. V druhé fázi získají dalších 40 milionů liber 3 až 4 společnosti, aby urychlily vývoj svých návrhů. Až 12 milionů liber může být také alokováno regulačním orgánům na podporu technologie a vyvinutí potřebné kapacity a schopnosti pro hodnocení a licencování nových podob jaderných reaktorů.
Dohoda obsahuje závazek průmyslu snížit náklady na výstavbu nových reaktorů o 30 % do roku 2030. Sektor se rovněž zavázal snížit do roku 2030 náklady na vyřazení starých elektráren z provozu o 20 %.
Úvodní fotografie: Malý modulární reaktor – Rolls-Royce
Mohlo by vás zajímat:
Pěkné neomarxistické závazky.
Ovšem jde to těžce trnitou a nejspíš i nereálnou cestou.
Hlavní zvýhodnění na které by měli směřovat budoucí malé reaktory je daleko uskutečnitelněji ušetřit tím, že budou moci dodávat i teplo pro města nebo průmysl.
Jinak dnešní velké reaktory nejsou ani nové drahé, když se ví, jak je stavět rychle a bez chyb, jinak by je už nezačali stavět i chudé státy jako třeba teď Bangladéž.
Víte proč je staví? Protože je to politická objednávka, chtějí si dokázat že jsou "vyspělý stát", každé té díře by se vzhledem ke stavu technického vzdělání a úrovně ekonomiky hodilo aby vozila uhlí než investovala do elektráren jaderných. Vláďa jistě dodá nějakou zábavnou historku o životnosti elektráren v těchto zemích.
Synku proč si mne bereš do huby? Co je zábavného na hlouposti?
Pardon, zapomenul jsem na uvozovky. Myslel jsem jednu z Vašich historek o elektrárnách v zemích 3. světa které byly místními rychle zničeny. Ale je zcela jisté že máme každý i mírně jinou představu o zábavnosti, kdy já za zábavné beru i to co zrovna není k smíchu, tedy věci téměř k neuvěření.
Nicméně pokud si dobře pamatuji naposledy jste psal o Egyptě s odchodu techniků do, myslím, Emirátů, myslím že to odhaluje jeden zásadní společensko-ekonomický problém, úroveň školství zjevně nedosahuje dostatečné kvality v dostatečném objemu. Nejspíš je to kořenem problémů v oblasti. Zrovna Egypt se nedá myslím brát moc za zemi která by neměla ekonomický potenciál se posunout, ovšem problém je zřejmě se vzděláním. Otázka je proč tomu tak je.
OK hřebíček na hlavičku.
Označovat investice do vývoje za neomarxistické závazky může leda zelený vyIízanec. Za neomarxistické závazky se ovšem dají označit německé deklarace o omezování emisí co2. Že tyto s odstavováním JE dopadly jako jiné marxistické závazky, tedy daří se jim pouze na papíře a v realitě přesně naopak, ví každý. Rychle se stavějí jaderné elektrárny tam, kde platí rozumné předpisy, tedy například v Číně. Tam, kdy si jaderný průmysl likvidují abnormálními normami, přísnějšími než v kosmickém průmyslu, to rychle logicky jít nemůže.
Jde jasně o státní dotace domácím výrobcům, jejichž hlavní podmínkou získání byli moc nevymahatelné závazky na snížení výrobní ceny, a v Anglii při jejich budoucí nutné inflaci na vypořádání se s předlužením ještě i nesledovatelné jestli to skutečně dodrží.
Jde jasně o dotace do vývoje, tedy normální či dokonce žádoucí stav, na rozdíl od německé (a české) zhovadilosti ve formě státního garantování zisků provozovatelům oze parodií na elektrárny, která zcela zdevastovala trh s energiemi v Evropě.
Že to znamená přechod z ještě horších upadlých dotačních postupů EU na lepší systém podpory průmyslu po vzoru čínských marxistů nezpochybňuji.
No, kdybyste si ten východ trochu lépe nastudoval, tak byste věděl, že to není žádná cesta Čínských marxistů, ale již před válkou velmi dobře prošlapaná cesta Japonských nacionalistů a po válce zase Korejských kapitalistů. Číňané nic moc nového neobjevili, to není jejich styl, ale kopírovat umí dokonale. A nutno říci, že prostě tahle cesta funguje. Ostatně v EU je dlouhodobě příkladem jejího následování Německo, které k tomu navíc umí velmi obratně využívat evropské struktury, které odběr výrobků Německého průmyslu ostatním zemím jednoduše vnutí a Německo se u toho ani nemusí moc červenat.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se