Domů
Jaderné elektrárny
Část zákonodárců chce vyjmout Rusko a Čínu z tendru na Dukovany
JE Dukovany a Mohelno

Část zákonodárců chce vyjmout Rusko a Čínu z tendru na Dukovany

Skupina 31 opozičních zákonodárců vyzvala otevřeným dopisem vládu, aby kvůli bezpečnosti vyřadila ruské a čínské firmy z výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Dopis podepsalo 22 senátorů a devět poslanců, informoval dnes ČTK senátor Marek Hilšer z klubu Starostů a nezávislých.

„Rusko i Čína jsou známy využíváním svých obchodních vazeb k nátlaku na jiné státy. Přizváním k tendru de facto dává naše vláda těmto zemím skvělou příležitost k rozšíření svých vlivových aktivit u nás,“ uvedl Hilšer.

Rusko i Čína mnohokrát prokázaly, že kvůli totalitní povaze svých režimů neváhají využít obchodních vazeb k nátlaku na jiné státy, uvádí se v dopise. Obě země jsou podle něj také známé cíleným využíváním korupce k prosazování svých zájmů.

Státní energetická firma ČEZ plánuje podle generálního ředitele Daniela Beneše vypsat tendr na stavbu nového bloku dukovanské elektrárny za zhruba 160 miliard korun letos v prosinci. Pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by měla ráda na konci roku 2022. Dodavatele tak podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) ze začátku září vybere až příští vláda po sněmovních volbách. Dohoda mezi státem a ČEZ umožňuje státu vyřadit během soutěže některého z uchazečů z bezpečnostních důvodů. S omezováním účastníků předem se ale nepočítá.

Ilustrační foto

Signatáři dopisu nicméně pokládají účast ruských a čínských společností v tendru za „vážné ohrožení bezpečnosti a suverenity České republiky“. Podobně se během srpnové návštěvy v Česku vyjádřil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle něhož by partnerství s ruskými a čínskými státními podniky oslabilo českou národní bezpečnost a suverenitu.

Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací ruský Rosatom a čínská společnost China General Nuclear Power. O získání zakázky na dostavbu Dukovan má rovněž zájem americká společnost Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Dopis podepsali zástupci STAN, TOP 09, KDU-ČSL, ODS i Pirátů. Mezi signatáři jsou někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) nebo předseda KDU-ČSL a někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
energetik II
20. říjen 2020, 14:54

USA zase kvůli - "povaze svého režimu" - cizí státy rovnou bombardují. A když je to potřeba, tak užívají obchodní a ekonomické sankce /Irán, Rusko, Venezuela, Čína, Sýrie,..... Čeští bezpáteřní podržtaškové a lokajové raději leští kliky USA a je jim úplně jedno, co je tam za odporný režim.

P.S. Čeští věčně vystrašení podržtaškové a "leštiči klik USA" tak můžou ještě celý tendr na dodavatele zdramatizovat a řádně protáhnout. Rusko staví své VVER - 1200 za 7 let /viz Bělorusko/ Čína své Hulaongy pod 6 let. Pokud bude na výběr jenom z USA, Francie a Koreje, tak jsem na to opravdu zvědav. Francie zápasí se svým EPR ve Flamanville už 16 let, USA po spuštění Vogtle už s "velkým jádrem" doma končí, to samé Korea po spuštění Barakh. Naši někteří senátoři tak dnes chtějí "nalít ještě trochu vody do žlabu" - těmto končícím jaderným trosečníkům.

A.O
20. říjen 2020, 15:13

Osobně bych na staveništi nejradši viděl Rosatom (jeho dceřiné společnosti). Bohužel je téměř jisté, že to, i přesto, že tendr zcela jistě vyhrají, dělat nebudou.

V tom případě bych tam viděl raději Korejce než kohokoliv jiného.

Z Číny bych měl trošku strach, ne kvuli politickým věcem, ale kvůli její relativně krátké zkušenosti.

Josef
20. říjen 2020, 21:09

Jenže když se na to člověk podívá pragmaticky, pak by bylo nejlepší kdyby to vyhrály právě Číňané, protože dnes staví nejvíce JE na světě, takže mají největší zkušenosti a patrně nám dají nejlepší cenu. Další v pořadí jsou Rusové. Ostatní nabídky budou nevýhodné a bez politické tlačenky nemají šanci. Jsou to nabídky od států kteří jaderný program chtějí tlumit servis takové el. pak bude mnohem dražší než když si pořídíme něco, co poběží v polovině Asie.

Franta
20. říjen 2020, 16:01

Já bych naše slavné opoziční politiky jako podržtašky USA až tak neviděl. Naopak je to evidentní snaha rozbít budoucí tendr a celou naši jadernou energetiku ve prospěch Německa a jeho "zájmu" o odbyt pro Nordstream 2 - viz prohlášení představitelů TOP09, pana Niedermayera a dalších, že jádro není pro nás nejvhodnější mix, ale plyn!!!

Takže ve skutečnosti jsou tito rádoby zastánci očištění se od politického vlivu od východních mocností naopak přisluhovači Ruska a ruského vlivu v Evropě. Je evidentní, že Rus má (jistě bude mít) právě díky NS 2 v "zeleném" Německu velmi silnou oporu v ovládání energetiky celé střední Evropy po vzoru hesla: "OK nechcete naše jádro, není problém, máme tu náš plyn a ten Vaše problémy velmi rychle vyřeší... :)"

Dušan
21. říjen 2020, 18:44

Len hlupák nechá "kľúče od miešačky" tomu komu nedôveruje ...

A Rusko je problém .... skôr ma prekvapuje, že v našich krajinách sa blúzni o "bratoch" Slovanoch .....

Rusko vidia ako problém i štáty ktoré nie sú v Nato a nemajú s USA nič ... i neutrálne ...

https://www.armadninoviny.cz/svedsko-zvysi-vojenske-vydaje-o-40.html

V USA je síce dnes poloblázon .... ale sú tam voľby a on skôr či neskôr skončí .... len Putin je v Rusku "večný" ... lebo jednoducho nikoho relevantného do volieb ani nepustí ....

PetrV
20. říjen 2020, 18:47

Navrhuji část zákonodárců umístit do léčebny v Kosmonosích. Tam jim bude dobře...

Jaroslav Novák
20. říjen 2020, 21:17

Jistí dodavatelé jsou české průmyslové podniky a rozvoj jádra musíme si zajistit sami, zejména když jsme zatím postavili všechny české jaderky, pokud se mají získat další reference po r. 2020, tak se musí zasadit naše firmy o nezpochybnitelné rozhodnutí české vlády, staví ČEŠI a spolupracují s těmi, kteří jim nabídnou účast v jiných stavbách a projektech: Turecko, Maďarsko, Finsko, Egypt, Indie, a jiné jsou v jednání!!! Pokud jsou vlastizrádní poslanci a ministři schopni jaderku prodat cizákům, tak jsou VLASTIZRÁDCI!!!

Jaroslav Novák
20. říjen 2020, 21:24

která společnost a stát nechá o jádru = energetice KI rozhodovat učitele+lékaře+právníky = naprosté amatéry, jakou bezpečnost amatéři zajistí, pokud projektu naprosto nerozumí a lze jim nakukat cokoliv!??

Carlos
24. říjen 2020, 10:56

Nikdy, opakuji nikdy, nemůžete nechat rozhodovat "odborníky" o tom jak se bude společnost vyvíjet, pak vznikají nesmysly. Pravidla v státě musí být výslednice názorových směrů ve společnosti. Nehledě na to zde jde o bezpečnost z hlediska bezpečnostního rizika spojeného s nepřátelskými (NATO je v ruské vojenské doktríně vedené jako nepřítel) a totalitními (ČLR) zeměmi.

Ondra
24. říjen 2020, 12:11

Ne že bych měl Rusáky moc v oblibě ale absolutně nechapu proč to tady pořád dokola zmiňujete. Navíc tam nemaj že to je nepřítel ale hrozba. A jak si asi myslite že NATO pohlíží na Rusko? Asi ste jedinej komu to vadí protože i USA (suveréně nejsilnější člen NATO jak vojenskou silou tak hlasem) vesele odebíraj od Ruska obohacenej uran pro svý jaderky.

energetik
24. říjen 2020, 12:04

Ti takzvaní "odborníci" už rozhodovali dost a stačilo:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_jadern%C3%BDch_hav%C3%A1ri%C3%AD

Rostislav Žídek
20. říjen 2020, 22:56

Co se bezpečnosti týče, "podělat" nás mohou všichni.

Naivní představa, že USA nevyhrožuje sankcemi třeba i západním společnostem, nebo i městům-státům... Asi padla s prácema na NS2...

Jsou tam samozřejmě i jiné faktory...

jako schopnost dobrého manévrování výkonu. Nebo prokázaná rychlost výstavby... no a v neposlední řadě také cena, cena a znova cena.

Tak proč zbytečně vyřadit někoho z tendru... Alespoň nabídku si přece přečíst můžeme ne?

To bysme mohli rovnou vyřadit i dodavatele z číny na solary a větrníky a baterky... Jenže to asi tak snadno nejde že?

energetik II
21. říjen 2020, 07:47

Souhlas, Čína dnes vyrábí nějakých 80 % solárních panelů na světě. Takže bych se divil, že nejsou instalovány v západních zemích. A USA odebírají přes 50 % svojí spotřeby uranu v jaderkách z Ruska + Kazachstánu = "bývalého sovětského bloku". Takže páni senátoři jsou jen trapná jelita.

Dušan
21. říjen 2020, 18:51

Rozdiel sú suroviny ... či panely ... a rozdiel sú jadrové technológie.

Dnes sa Čína mení. Síce to bola vždy diktatúra, ale dnes chce strana, resp. prezident, ktorý posilnil svoju moc na úroveň diktátora mať pod kontrolou všetky veľké súkromné podniky ....

Čiže každá veľká firma v Číne bude "pod kontrolou" a musí poslúchať ... a na rozdiel od USA sa tam firmy so štátom nesúdia ... ale poslúchajú ...

Takže senátori majú rozumu dosť ... len niektorí ich volič majú naivné predstavy o "dobrej" Číne : )

Lumír
21. říjen 2020, 18:46

Vyšachováním Rosatomu bychom přišli o dodavatele, který by byl schopen JE vůbec postavit.

Rostislav Žídek
22. říjen 2020, 00:24

Mozna ze o tom to cele je.

Vyradime dodavatele schopne to postavit vcas. Pro zbytek konstatujeme ze se to nestihne a postavime si 3giga v paroplynkach a 20giga v oze.

Nakonec tak se to rysuje i ve zbytku zapadni evropy.

Kdyby o tom bylo referendum, tak nez to nechat stavet americany nebo korejce, tak radeji tu atomku ani nechci. U z ch francouzu by alespon cast penez zustala v evrope... Jenze... By to byl slusny tunel na ceskeho poplatnika.

Hawkie
22. říjen 2020, 07:13

Stejně jako mnozí další diskutéři, i já za tím vidím manipulaci, otázkou je, jakým směrem (ve prospěch Gazpromu? Westinghause?).

Pokud se jaderná elektrárna postaví, tak bude v provozu ještě v době, kdy můj synek, co se sotva naučil číst, bude starým mužem...

Nevěřím, že by Hilšer neměl dostatečnou mentální kapacitu, aby mu nedošlo, že politická bezpečnostní rizika na období životnosti JE vůbec nelze ani odhadnout. U mne ztratil poslední zbytek kreditu.

Já osobně bych - při aktuální trajektorii- viděl preferované USA jako největší bezpečnostní riziko ze všech. Stačí se podívat na změnu za posledních 30 let. Bohužel.

Zkrátka a dobře, má smysl koupit moderní a prověřenou, technicky vyladěnou JE s dostatečnými bezpečnostními prvky a víc nemá smysl řešit.

energetik
22. říjen 2020, 07:56

To není to tak složité. Bezpečností riziko jsou všichni, už z principu jaderné energetiky tedy už jen ten samotný způsob "výroby" této energie i kdyby tu "elektrárnu" nedodal nikdo a vznikla mávnutím kouzelného proutku. Někdo je ale aktuálně menší a někdo zase větší riziko.

U mne má Hilšer +. A petici jsem podepsal také.

Hawkie
22. říjen 2020, 10:14

No, nevím, jestli bych byl rád, aby takovýto celek stavěla firma, která nemá dostatečné zkušenosti- sám jsem před lety se pokoušel revitalizovat jeden projekt, který skončil po náhlé smrti hlavního protagonisty asi 10 let předtím, než jsem nastoupil.

Pokud ten podpis vnímáš jako totální bojkot stavby jaderné elektrárny, tak OK. U mne se Hilšer odepsal. Je to v lepším případě dobře zaplacený renegát národních zájmů, v horším případě nebezpečný fanatik.I přes jeho vzdělání se spíš bojím toho druhého.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se