Domů
Jaderné elektrárny
V Číně byla schválena výstavba čtyř nových bloků s reaktorem Hualong One

V Číně byla schválena výstavba čtyř nových bloků s reaktorem Hualong One

Čínská státní rada schválila výstavbu čtyř reaktorů Hualong One. Dva budou postaveny jako první fáze v nové jaderné elektrárně Sanao v provincii Če-ťiang (Zhejiang) a další dva jako druhá fáze v jaderné elektrárně Changjiang v provincii Chaj-nan (Hainan). Celková investice do nových bloků bude přesahovat 10 miliard dolarů (224 miliard korun).

Čínská státní rada na zářijovém zasedání konstatovala, že aktivní a vytrvalá podpora výstavby v oblasti jaderné energetiky je důležitým opatřením k rozšíření investic, zvýšení energetické podpory a snížení emisí oxidu uhličitého.

Schválení nových bloků následuje po prudkém zpomalení v posledních letech. V roce 2015 bylo schváleno osm nových bloků, ale v letech 2016 až 2018 byla schválena pouze výstavba demonstračního rychlého reaktoru. Začátkem roku 2019 byly schváleny tři projekty.

Po schválení nových projektů budou dva bloky s reaktory Hualong One postaveny jako druhá fáze, 3. a 4. blok, v jaderné elektrárně Changjiang. Investorem nových bloků budou China National Nuclear Corporation (CNNC) a China Huaneng Group. Vyplývá to z podpisu dohody mezi oběma společnostmi z června 2019. Společnosti se dohodly na společných investicích do vývoje, výstavby, provozu a správy nových bloků Hualong One. Společnost Huaneng bude mít v projektu kontrolní podíl 51 % prostřednictvím své dceřinné společnosti Huaneng Nuclear Power Development Compny. Dokončení výstavby 3. bloku je plánováno na rok 2025 a 4. blok má být dokončen v roce 2026.

CNNC a Huaneng rovněž spolupracují na výstavbě první fáze v jaderné elektrárně Changjiang, která zahrnuje dva bloky s reaktory CNP-600. Dále spolupracují na projektu demonstračního vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru HTR-PM v provincii Šan-tung (Shandong) a rychlém reaktoru o instalovaném elektrickém výkonu 600 MWe v provincii Fu-ťien (Fujian). V první fázi výstavby v jaderné elektrárně Changjiangu drží 49% podíl Huaneng, zatímco CNNC drží zbylých 51 %. V červenci loňského roku CNNC oznámila zahájení projektu výstavby malého modulárního reaktoru ACP100 v jaderné elektrárně Changjiang.

Státní rada rovněž schválila výstavbu dvou bloků s reaktorem Hualong One. Nové bloky s čínským reaktorem mají být vybudovány v nové jaderné elektrárně Sanao v provincii Če-ťiang (Zhejiang). Hlavním investorem nové jaderné elektrárny bude China General Nuclear (CGN).

Tento projekt bude prvním čínským projektem v jaderné energetice zahrnujícím soukromý kapitál. Geely Technology Group převezme 2% podíl. CGN drží 46 % akcií projektové společnosti Cangnan Nuclear Power, zbytek vlastní ostatní čínské státní podniky.

Stavební povolení pro nové bloky s reaktory Hualong One musí nyní vydat Národní správa pro jadernou bezpečnost.

Zdroj úvodní fotografie: China Huaneng Group

Komentáře

(10)

Emil

6. září 2020, 10:45

A u nás se mezitím rojí chytráci, kteří vymýšlejí, proč není reálné postavit ani jeden blok za cenu těch čtyř čínských...

Milan Vaněček

6. září 2020, 12:55

Čína plánuje v roce 2050 dosáhnout 20% elektřiny z jádra. Fukušima zpomalila stavbu nových JE v Číně.

Naproti tomu, v roce 2050 už Čína plánuje přes 50% elektřiny z OZE,

uhlí bude v Číně ještě stále významné.

To je jen pár poznámek, jaký důraz klade Čína na OZE a jádro.

My jsme těch jejich plánovaných 20% elektřiny z jádra už dosáhli postavením Dukovan, Američané mají též 20% a Rusové se tomu již blíží.

Zajímavé též je že nejprve Čína stavěla všechny možné typy cizích reaktorů, teď už zřejmě vše nejlepší zkopírovala a bude začínat především výstavbu svých čínských reaktorů.

Jiří

6. září 2020, 14:47

Těch 50 % OZE + 20 % JE v roce 2050 vnímám jako optimální i pro ČR.

Josef

6. září 2020, 14:48

Pokud Vím pane Vaněčku, pak Čína si podává v posledním období nejvíce patentů na světě. Je to proto, že je na technologické špičce v mnoha odvětvích.

Josef

6. září 2020, 14:43

Ale ještě bude technologicky zastaralý, hlavně, že to bude západní reaktor. Pro jistotu bylo třeba zajistit odstranění sochy Koněva a cestu na Taiwan, tím odstranit konkurenci, západ nám tleská.

František Šimunek

7. září 2020, 03:05

Taky si myslim že tyhle tanečky jsou jenom kvůli hospodæřským zæjmům. O nějakė "hodnoty "?? Skuteční čínští poskoci se poznají podle pandy v Zoo. Kde maji pandinec tam je pročínsko.

energetik II

6. září 2020, 22:57

Čínský model reaktoru Hualong One zdá se získá dominanci v počtu stavěných kusů. Nyní se už staví : 2 x Fuqing, 2 x Fangchneghang, 2 x Zhengzhou, 1 x Taipingling , 2 x v Pakistánu . Brzy bude zahájena stavba Taipingling - 2 , takže celkem bude ve výstavbě 10 kusů. + uvedené 4 nově schválené je 14 Hualongů. Předevčírem Čína zahájila zakládku paliva = 177 palivových tyčí, do prvého Hualongu, který bude spuštěn = Fuqing - 5. Zdá se, že Čína již upustila od plánované výstavby svého vlastního "hybridu" amerického AP-1000 = CAP - 1000, díky nespolehlivosti USA jako obchodního partnera. Americký AP- 1000 zřejmě v Číně už skončil . Uvidíme, kam ho budou chtít USA ještě procpat, snad Polákům ? Vypadá to, že čínský Hualong a ruský VVER-1200 ovládnou světové jádro 21 století. VVER- 1200 má také slušné zakázky : Bělorusko - 2. Bangladéš - 2, Indie - 4, Egypt- 4, Turecko - 4, Uzbekistán - 2, Maďarsko - 2 .Finsko - 1, Irán - 2.

Josef

7. září 2020, 08:23

Tak samozřejmě že v současné situaci, kdy západ téměř zastavil investice do jaderné energetiky a to jak do vývoje tak do výstavby už dávno nemůže konkurovat Rusku a Číně, kde se staví jedna JE za druhou. Ten rozdíl se navíc drasticky zvyšuje, protože když zavíráte JE, pak jaderní inženýři jsou bez práce a mezi mladými je nulový zájem takový obor studovat už jen když to avizujete což je Německu cca 15 let zpět tak Vám to nikdo studovat nepůjde - proč také byl by blázen, takže se prudce snižuje počet lidí v oboru nakonec zbyde pár firem co dělají kde co a také jadernou energetiku , když zrovna mají zakázku. Pak jsou schopni stavět JE 20 let protože to neumí...

Jan Veselý

7. září 2020, 10:15

Teď jsem zrovna dočetl report od BNEF. V roce 2019 bylo 3/4 nového instalovaného výkonu a 2/3 nově vyráběné elektřiny na světě z FVE a VtE. Není to žádné odlehlé pozorování, jen pokračování dlouhodobého trendu. Tak mi tak něco říká, že Dánové a Němci asi měli pravdu.

A Čína je největší investor do OZE na světě. Jde do nich řádově více investic než do JE.

energetik II

7. září 2020, 12:53

TO : Veselý

Ano, souhlas. I když Čína rozvíjí také jádro, přesto je toto tempo řádově nižší jak u OZE. Letos třeba to vypadá, že Čína připojí k síti nově max. 3 GW v jádru , ale v OZE to bude nějakých + 50 GW. Ty 3 GW v jádru budou ročně vyrábět nějakých 24 TWh , ovšem 50 GW v OZE dodá ročně cca. 80 - 100 TWh. Souhlasím ale s Josefem, že je dobré jádro rozvíjet , už kvůli oné "jaderné inženýrské kvalifikaci".

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.