V Číně byla schválena výstavba čtyř nových bloků s reaktorem Hualong One

DomůJaderné elektrárnyV Číně byla schválena výstavba čtyř nových bloků s reaktorem Hualong One

Čínská státní rada schválila výstavbu čtyř reaktorů Hualong One. Dva budou postaveny jako první fáze v nové jaderné elektrárně Sanao v provincii Če-ťiang (Zhejiang) a další dva jako druhá fáze v jaderné elektrárně Changjiang v provincii Chaj-nan (Hainan). Celková investice do nových bloků bude přesahovat 10 miliard dolarů (224 miliard korun).

Čínská státní rada na zářijovém zasedání konstatovala, že aktivní a vytrvalá podpora výstavby v oblasti jaderné energetiky je důležitým opatřením k rozšíření investic, zvýšení energetické podpory a snížení emisí oxidu uhličitého.

Schválení nových bloků následuje po prudkém zpomalení v posledních letech. V roce 2015 bylo schváleno osm nových bloků, ale v letech 2016 až 2018 byla schválena pouze výstavba demonstračního rychlého reaktoru. Začátkem roku 2019 byly schváleny tři projekty.

Po schválení nových projektů budou dva bloky s reaktory Hualong One postaveny jako druhá fáze, 3. a 4. blok, v jaderné elektrárně Changjiang. Investorem nových bloků budou China National Nuclear Corporation (CNNC) a China Huaneng Group. Vyplývá to z podpisu dohody mezi oběma společnostmi z června 2019. Společnosti se dohodly na společných investicích do vývoje, výstavby, provozu a správy nových bloků Hualong One. Společnost Huaneng bude mít v projektu kontrolní podíl 51 % prostřednictvím své dceřinné společnosti Huaneng Nuclear Power Development Compny. Dokončení výstavby 3. bloku je plánováno na rok 2025 a 4. blok má být dokončen v roce 2026.

CNNC a Huaneng rovněž spolupracují na výstavbě první fáze v jaderné elektrárně Changjiang, která zahrnuje dva bloky s reaktory CNP-600. Dále spolupracují na projektu demonstračního vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru HTR-PM v provincii Šan-tung (Shandong) a rychlém reaktoru o instalovaném elektrickém výkonu 600 MWe v provincii Fu-ťien (Fujian). V první fázi výstavby v jaderné elektrárně Changjiangu drží 49% podíl Huaneng, zatímco CNNC drží zbylých 51 %. V červenci loňského roku CNNC oznámila zahájení projektu výstavby malého modulárního reaktoru ACP100 v jaderné elektrárně Changjiang.

Státní rada rovněž schválila výstavbu dvou bloků s reaktorem Hualong One. Nové bloky s čínským reaktorem mají být vybudovány v nové jaderné elektrárně Sanao v provincii Če-ťiang (Zhejiang). Hlavním investorem nové jaderné elektrárny bude China General Nuclear (CGN).

Tento projekt bude prvním čínským projektem v jaderné energetice zahrnujícím soukromý kapitál. Geely Technology Group převezme 2% podíl. CGN drží 46 % akcií projektové společnosti Cangnan Nuclear Power, zbytek vlastní ostatní čínské státní podniky.

Stavební povolení pro nové bloky s reaktory Hualong One musí nyní vydat Národní správa pro jadernou bezpečnost.

Zdroj úvodní fotografie: China Huaneng Group