Domů
Jaderné elektrárny
V Číně byla schválena výstavba čtyř nových bloků s reaktorem Hualong One

V Číně byla schválena výstavba čtyř nových bloků s reaktorem Hualong One

Čínská státní rada schválila výstavbu čtyř reaktorů Hualong One. Dva budou postaveny jako první fáze v nové jaderné elektrárně Sanao v provincii Če-ťiang (Zhejiang) a další dva jako druhá fáze v jaderné elektrárně Changjiang v provincii Chaj-nan (Hainan). Celková investice do nových bloků bude přesahovat 10 miliard dolarů (224 miliard korun).

Čínská státní rada na zářijovém zasedání konstatovala, že aktivní a vytrvalá podpora výstavby v oblasti jaderné energetiky je důležitým opatřením k rozšíření investic, zvýšení energetické podpory a snížení emisí oxidu uhličitého.

Schválení nových bloků následuje po prudkém zpomalení v posledních letech. V roce 2015 bylo schváleno osm nových bloků, ale v letech 2016 až 2018 byla schválena pouze výstavba demonstračního rychlého reaktoru. Začátkem roku 2019 byly schváleny tři projekty.

Po schválení nových projektů budou dva bloky s reaktory Hualong One postaveny jako druhá fáze, 3. a 4. blok, v jaderné elektrárně Changjiang. Investorem nových bloků budou China National Nuclear Corporation (CNNC) a China Huaneng Group. Vyplývá to z podpisu dohody mezi oběma společnostmi z června 2019. Společnosti se dohodly na společných investicích do vývoje, výstavby, provozu a správy nových bloků Hualong One. Společnost Huaneng bude mít v projektu kontrolní podíl 51 % prostřednictvím své dceřinné společnosti Huaneng Nuclear Power Development Compny. Dokončení výstavby 3. bloku je plánováno na rok 2025 a 4. blok má být dokončen v roce 2026.

CNNC a Huaneng rovněž spolupracují na výstavbě první fáze v jaderné elektrárně Changjiang, která zahrnuje dva bloky s reaktory CNP-600. Dále spolupracují na projektu demonstračního vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru HTR-PM v provincii Šan-tung (Shandong) a rychlém reaktoru o instalovaném elektrickém výkonu 600 MWe v provincii Fu-ťien (Fujian). V první fázi výstavby v jaderné elektrárně Changjiangu drží 49% podíl Huaneng, zatímco CNNC drží zbylých 51 %. V červenci loňského roku CNNC oznámila zahájení projektu výstavby malého modulárního reaktoru ACP100 v jaderné elektrárně Changjiang.

Státní rada rovněž schválila výstavbu dvou bloků s reaktorem Hualong One. Nové bloky s čínským reaktorem mají být vybudovány v nové jaderné elektrárně Sanao v provincii Če-ťiang (Zhejiang). Hlavním investorem nové jaderné elektrárny bude China General Nuclear (CGN).

Tento projekt bude prvním čínským projektem v jaderné energetice zahrnujícím soukromý kapitál. Geely Technology Group převezme 2% podíl. CGN drží 46 % akcií projektové společnosti Cangnan Nuclear Power, zbytek vlastní ostatní čínské státní podniky.

Stavební povolení pro nové bloky s reaktory Hualong One musí nyní vydat Národní správa pro jadernou bezpečnost.

Zdroj úvodní fotografie: China Huaneng Group

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Emil
6. září 2020, 10:45

A u nás se mezitím rojí chytráci, kteří vymýšlejí, proč není reálné postavit ani jeden blok za cenu těch čtyř čínských...

Milan Vaněček
6. září 2020, 12:55

Čína plánuje v roce 2050 dosáhnout 20% elektřiny z jádra. Fukušima zpomalila stavbu nových JE v Číně.

Naproti tomu, v roce 2050 už Čína plánuje přes 50% elektřiny z OZE,

uhlí bude v Číně ještě stále významné.

To je jen pár poznámek, jaký důraz klade Čína na OZE a jádro.

My jsme těch jejich plánovaných 20% elektřiny z jádra už dosáhli postavením Dukovan, Američané mají též 20% a Rusové se tomu již blíží.

Zajímavé též je že nejprve Čína stavěla všechny možné typy cizích reaktorů, teď už zřejmě vše nejlepší zkopírovala a bude začínat především výstavbu svých čínských reaktorů.

Jiří
6. září 2020, 14:47

Těch 50 % OZE + 20 % JE v roce 2050 vnímám jako optimální i pro ČR.

Josef
6. září 2020, 14:48

Pokud Vím pane Vaněčku, pak Čína si podává v posledním období nejvíce patentů na světě. Je to proto, že je na technologické špičce v mnoha odvětvích.

Josef
6. září 2020, 14:43

Ale ještě bude technologicky zastaralý, hlavně, že to bude západní reaktor. Pro jistotu bylo třeba zajistit odstranění sochy Koněva a cestu na Taiwan, tím odstranit konkurenci, západ nám tleská.

František Šimunek
7. září 2020, 03:05

Taky si myslim že tyhle tanečky jsou jenom kvůli hospodæřským zæjmům. O nějakė "hodnoty "?? Skuteční čínští poskoci se poznají podle pandy v Zoo. Kde maji pandinec tam je pročínsko.

energetik II
6. září 2020, 22:57

Čínský model reaktoru Hualong One zdá se získá dominanci v počtu stavěných kusů. Nyní se už staví : 2 x Fuqing, 2 x Fangchneghang, 2 x Zhengzhou, 1 x Taipingling , 2 x v Pakistánu . Brzy bude zahájena stavba Taipingling - 2 , takže celkem bude ve výstavbě 10 kusů. + uvedené 4 nově schválené je 14 Hualongů. Předevčírem Čína zahájila zakládku paliva = 177 palivových tyčí, do prvého Hualongu, který bude spuštěn = Fuqing - 5. Zdá se, že Čína již upustila od plánované výstavby svého vlastního "hybridu" amerického AP-1000 = CAP - 1000, díky nespolehlivosti USA jako obchodního partnera. Americký AP- 1000 zřejmě v Číně už skončil . Uvidíme, kam ho budou chtít USA ještě procpat, snad Polákům ? Vypadá to, že čínský Hualong a ruský VVER-1200 ovládnou světové jádro 21 století. VVER- 1200 má také slušné zakázky : Bělorusko - 2. Bangladéš - 2, Indie - 4, Egypt- 4, Turecko - 4, Uzbekistán - 2, Maďarsko - 2 .Finsko - 1, Irán - 2.

Josef
7. září 2020, 08:23

Tak samozřejmě že v současné situaci, kdy západ téměř zastavil investice do jaderné energetiky a to jak do vývoje tak do výstavby už dávno nemůže konkurovat Rusku a Číně, kde se staví jedna JE za druhou. Ten rozdíl se navíc drasticky zvyšuje, protože když zavíráte JE, pak jaderní inženýři jsou bez práce a mezi mladými je nulový zájem takový obor studovat už jen když to avizujete což je Německu cca 15 let zpět tak Vám to nikdo studovat nepůjde - proč také byl by blázen, takže se prudce snižuje počet lidí v oboru nakonec zbyde pár firem co dělají kde co a také jadernou energetiku , když zrovna mají zakázku. Pak jsou schopni stavět JE 20 let protože to neumí...

Jan Veselý
7. září 2020, 10:15

Teď jsem zrovna dočetl report od BNEF. V roce 2019 bylo 3/4 nového instalovaného výkonu a 2/3 nově vyráběné elektřiny na světě z FVE a VtE. Není to žádné odlehlé pozorování, jen pokračování dlouhodobého trendu. Tak mi tak něco říká, že Dánové a Němci asi měli pravdu.

A Čína je největší investor do OZE na světě. Jde do nich řádově více investic než do JE.

energetik II
7. září 2020, 12:53

TO : Veselý

Ano, souhlas. I když Čína rozvíjí také jádro, přesto je toto tempo řádově nižší jak u OZE. Letos třeba to vypadá, že Čína připojí k síti nově max. 3 GW v jádru , ale v OZE to bude nějakých + 50 GW. Ty 3 GW v jádru budou ročně vyrábět nějakých 24 TWh , ovšem 50 GW v OZE dodá ročně cca. 80 - 100 TWh. Souhlasím ale s Josefem, že je dobré jádro rozvíjet , už kvůli oné "jaderné inženýrské kvalifikaci".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se