Domů
Jaderné elektrárny
Čínská jaderná elektrárna Čang-čou obdržela stavební povolení
Reaktor Hualong One se buduje také v pákistánské elektrárně Karáčí (zdroj CNNC)

Čínská jaderná elektrárna Čang-čou obdržela stavební povolení

Jaderná elektrárna Čang-čou (Zhangzhou) v čínské provincii Fu-ťien obdržela stavební povolení pro první a druhý blok. Původně plánovaný americký design reaktorového bloku AP-1000 od společnosti Westinghouse nahradil domácí typ reaktorů Hualong One.

Schéma reaktoru Hualong One: 1 – kontejnment, 2 – reaktorová budova, 3 – reaktor, 4 – parogenerátory, 5 – cirkulační čerpadla, 6 – Kontrolovaná budova, 7 - Jaderná pomocná budova, 8 – Sklad paliva, 9 – Strojovna s turbínou, 10 – turbína (zdroj GNS).
Schéma reaktoru Hualong One: 1 – kontejnment, 2 – reaktorová budova, 3 – reaktor, 4 – parogenerátory, 5 – cirkulační čerpadla, 6 – Kontrolovaná budova, 7 – Jaderná pomocná budova, 8 – Sklad paliva, 9 – Strojovna s turbínou, 10 – turbína (zdroj GNS).

Čínské ministerstvo ekologie a životního prostředí udělilo 9. října stavební povolení firmě CNNC-Guodian Zhangzhou Energy Company, majiteli projektu jaderné elektrárny Čang-čou, která byla založena společnostmi China National Nuclear Corporation (CNNC) (51%) a China Guodian Corporation (49%) v roce 2011. Licence je platná 10 let.

Čína intenzivně buduje všechny nízkoemisní zdroje. U ní se ukáže jejich potenciál v masivním měřítku. Jaderná elektrárna Fangchenggang bude mít celkově šest bloků. Jako pátý a šestý se budují nejnovější čínské bloky III+ generace Hualong One. (Zdroj CGN).
Jaderná elektrárna Fangchenggang bude mít celkově šest bloků. Jako pátý a šestý se budují nejnovější čínské bloky III+ generace Hualong One. (Zdroj CGN).

Ministerstvo také organizovalo inspekci přípravy v místě výstavby jaderného bloku Čang-čou 1. Sdělilo, že první betonáž může být zahájena ihned poté, co budou vyřešeny připomínky a vydáno povolení od regulátora.

Náhrada amerického designu AP-1000 za čínský Hualong One

V květnu 2014 udělila místní samospráva povolení pro první fázi výstavby elektrárny Čang-čou zahrnující dva bloky AP-1000. Národní správa jaderné bezpečnosti udělila v prosinci 2015 povolení pro výstavbu dvou jednotek AP-1000 a potvrdila volbu místa v říjnu 2016. Zahájení výstavby první fáze bylo původně plánováno na květen 2017. CNNC však následně rozhodla o použití reaktorového designu Hualong One. Stavba dvou dalších reaktorů je plánována ve druhé konstrukční fázi a další dva bloky budou použity pro třetí fázi výstavby elektrárny Čang-čou.

Design jaderné elektrárny AP-1000 od Westinghouse; Zdroj: Westinghouse

Ve druhé polovině roku 2016 německá společnost KSB Group získala kontrakt na dodávku šesti hlavních cirkulačních čerpadel primárního okruhu pro první a druhý blok elektrárny Čang-čou s termínem dodání v letech 2020 a 2021. V polovině roku 2017 vyhrála stavební společnost China Nuclear Industry No24 kontrakt na realizaci stavební části jaderné elektrárny. V únoru 2019 vydala společnost CNNC, dceřiná společnost China National Nuclear Power, studii dopadu projektu na životní prostředí (EIA) pro veřejné připomínkové řízení.

Čtyři bloky Hualong One ve výstavbě

Reaktory Hualong One se momentálně staví na elektrárnách Fuqing a Fang-čcheng-kang. Reaktorové bloky Fuqing 5 a 6 mají být spuštěny v letech 2019 a 2020, stejně jako dva bloky Fang-čcheng-kang 3 a 4. Hualong One nabízí Čína i za hranicemi pod názvem HPR-1000. Dva z nich se nyní staví na jaderné elektrárně Karáčí v Pákistánu.

Zdroj úvodní fotografie: CNNC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
energetik II
19. říjen 2019, 12:04

Projekt se již plně rozběhl, 16.října bylo provedeno první lití betonu do základů reaktoru. Je to významný milník, protože od 23.prosince 2016 nebyla v Číně zahájena žádná nová stavba klasického reaktoru /Fangchengang - 4/. Po třech letech pauzy se tak Čína opět pustila do práce. Je dobře, že místo amerického reaktoru AP-1000 se budou stavět domácí reaktory Hualong. A to minimálně ze tří důvodů :

1. Veskrze nenávistná nepřátelská politika pana Trumpa vůči Číně

2. Americké reaktory AP-1000 provázely v Číně při stavbě různá zdržení a potíže a tak se místo 5 let nakonec stavěly 9 let. Domácí Hualongy Čína postaví za 5 let a díky tomu budou lacinější.

3. Po pár týdnech provozu došlo na jednom AP-1000 v Číně k selhání amerického čerpadla a elektrárna tak nevyráběla elektřinu jen chvíli po svém uvedení do provozu. Americkej šmejd selhal.

http://www.world-nuclear-news.org/Articles/Construction-starts-on-first-Zhangzhou-unit

energetik II
19. říjen 2019, 13:00

Ve středu 16.10.2019 již proběhlo první lití betonu do základů reaktorové budovy, takže stavba již byla zahájena. Je to první čínský nově zahájený klasický komerční reaktor od 23.prosince 2016 a reaktoru Fangchengang -4. Tříletá pauza v Číně skončila.

Jan Veselý
19. říjen 2019, 15:02

A jen historie ukáže jestli to byla "první vlaštovka hlásající úsvit nového věku" nebo "poslední předsmrtné křeče jaderné výstavby" nebo něco mezi tím.

Carlos
19. říjen 2019, 17:57

Bohužel dokud budou na světě existovat zvrácené režimy, které mají potřebu si dokazovat vyspělost pomocí JE, dost možná s postranními záměry výcviku expertů použitelných ve vojenském výzkumu, tak se JE stavět budou a někteří lidé t ještě budou obdivovat.

Emil
19. říjen 2019, 19:17

...nebo dokud budou na světě existovat zvrácené režimy, které mají potřebu stavět stabilní a současně bezemisní zdroje elektřiny.

Carlos
19. říjen 2019, 19:53

A víte že jste to možná trefil? :D Když nad tím tak přemýšlím, tak najít zemi, kde by byl průnik bezproblémová a staví/chce stavět JE je hodně malý a napadá mne tak možná Finsko, Slovensko a možná, pokud půjdeme do hraničních případů ještě ČR, Jordánsko, Indie a možná Spojené arabské Emiráty. Status výstavby v jižní Korei momentálně neznám.

Pak tu máme Francii, která má problémy, asi nemalé, Británie, která má zase problémy a kde vláda poměrně dost zasahuje do soukromí a života lidí, Maďarsko a Polsko s vývojem, který není zrovna dobrý a posunuje se k nějakým autoritářským prvkům, snad Bělorusko, což je de-facto diktatura (ale pořád "light" verze), Rusko, které dělá co čert káže a jsou tam velmi znepokojivé události, pak podivné státy v Africe a Asii a pak Čína, která je diktatura se všemi znaky zvráceného režimu.

Stabilitu sítě zajistí jakýkoliv regulovatelný zdroj a upínat se kvůli tomu na JE, které mají jisté problémy, je trochu podobné koni s klapkami na očích. Když se podívám na to co se od roku 2000 stalo, troufnu si hádat že kolem roku 2035-2040, kdy by se měly u nás pouštět nové JE, se bude cena proudu z OZE pohybovat běžně kolem 25-30€/MWh, s touto cenou se už dá krásně pracovat, je blízká ceně plynu a pokud přičteme cenu emisenky, tak uchovávání části energie přes vodík/syngas tak elektrárny na toto palivo vyjdou asi lépe než JE, přičemž pořád bude možné těžit z výhod období s velmi levnou energií.

energetik II
19. říjen 2019, 21:47

TO : Carlos

Když nazýváte státy, které staví nebo plánují využití atomu , podivnými režimy apod., tak si dovolím uvést jejich počty obyvatel : Čína -1400, Indie - 1400, Rusko - 140 , Pakistán - 210, Bangladéš - 180, Británie - 60, Turecko - 80, Egypt - 100, Indonésie -280, Polsko - 40, ČR - 10, Maďarsko -10, Argentina- 40, Uzbekistán - 30, Irán - 80 , Bulharsko - 8, Rumunsko - 20, Bělorusko - 10, a myslím, že nejsou zdaleka všechny. Třeba USA staví dva kusy a mají další plány, Francie také chce ještě stavět EPR. Součet počtu obyvatel bez USA a Francie = 4,1 mld. obyvatel , z celkového počtu světa 7,5 mld. = asi 60 %. Velká většina obyvatel světa je tedy pro vás - "podivná" ? Ohledně hodnocení Číny se neshodneme vůbec. Roku 1980 tam v chudobě žilo 770 milionů lidí, dnes 16 milionů. To je velmi dobrý výsledek práce vlády. O tomhle se demokratické vládě miliardové Indie ani nesnilo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se