Čínská jaderná elektrárna Čang-čou obdržela stavební povolení

DomůJaderné elektrárnyČínská jaderná elektrárna Čang-čou obdržela stavební povolení

Jaderná elektrárna Čang-čou (Zhangzhou) v čínské provincii Fu-ťien obdržela stavební povolení pro první a druhý blok. Původně plánovaný americký design reaktorového bloku AP-1000 od společnosti Westinghouse nahradil domácí typ reaktorů Hualong One.

Schéma reaktoru Hualong One: 1 – kontejnment, 2 – reaktorová budova, 3 – reaktor, 4 – parogenerátory, 5 – cirkulační čerpadla, 6 – Kontrolovaná budova, 7 – Jaderná pomocná budova, 8 – Sklad paliva, 9 – Strojovna s turbínou, 10 – turbína (zdroj GNS).

Čínské ministerstvo ekologie a životního prostředí udělilo 9. října stavební povolení firmě CNNC-Guodian Zhangzhou Energy Company, majiteli projektu jaderné elektrárny Čang-čou, která byla založena společnostmi China National Nuclear Corporation (CNNC) (51%) a China Guodian Corporation (49%) v roce 2011. Licence je platná 10 let.

Jaderná elektrárna Fangchenggang bude mít celkově šest bloků. Jako pátý a šestý se budují nejnovější čínské bloky III+ generace Hualong One. (Zdroj CGN).

Ministerstvo také organizovalo inspekci přípravy v místě výstavby jaderného bloku Čang-čou 1. Sdělilo, že první betonáž může být zahájena ihned poté, co budou vyřešeny připomínky a vydáno povolení od regulátora.

Náhrada amerického designu AP-1000 za čínský Hualong One

V květnu 2014 udělila místní samospráva povolení pro první fázi výstavby elektrárny Čang-čou zahrnující dva bloky AP-1000. Národní správa jaderné bezpečnosti udělila v prosinci 2015 povolení pro výstavbu dvou jednotek AP-1000 a potvrdila volbu místa v říjnu 2016. Zahájení výstavby první fáze bylo původně plánováno na květen 2017. CNNC však následně rozhodla o použití reaktorového designu Hualong One. Stavba dvou dalších reaktorů je plánována ve druhé konstrukční fázi a další dva bloky budou použity pro třetí fázi výstavby elektrárny Čang-čou.

Design jaderné elektrárny AP-1000 od Westinghouse; Zdroj: Westinghouse

Ve druhé polovině roku 2016 německá společnost KSB Group získala kontrakt na dodávku šesti hlavních cirkulačních čerpadel primárního okruhu pro první a druhý blok elektrárny Čang-čou s termínem dodání v letech 2020 a 2021. V polovině roku 2017 vyhrála stavební společnost China Nuclear Industry No24 kontrakt na realizaci stavební části jaderné elektrárny. V únoru 2019 vydala společnost CNNC, dceřiná společnost China National Nuclear Power, studii dopadu projektu na životní prostředí (EIA) pro veřejné připomínkové řízení.

Čtyři bloky Hualong One ve výstavbě

Reaktory Hualong One se momentálně staví na elektrárnách Fuqing a Fang-čcheng-kang. Reaktorové bloky Fuqing 5 a 6 mají být spuštěny v letech 2019 a 2020, stejně jako dva bloky Fang-čcheng-kang 3 a 4. Hualong One nabízí Čína i za hranicemi pod názvem HPR-1000. Dva z nich se nyní staví na jaderné elektrárně Karáčí v Pákistánu.

Zdroj úvodní fotografie: CNNC

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...