Čínský reaktor AP-1000 dosáhl nominálního výkonu

DomůJaderné elektrárnyČínský reaktor AP-1000 dosáhl nominálního výkonu

První blok jaderné elektrárny Sanmen v čínské provincii Če-ťiang dosáhl poprvé plného výkonu. Světově první reaktor typu AP-1000 byl připojen k síti, do které začal dodávat elektrickou energii.

Sanmen 1 dosáhl 100% výkonu poprvé v úterý 14. 8. 2018 ve 14:10, oznámily to China National Nuclear Corporation a State Nuclear Technology Corporation.

Horké testy elektrárny Sanmen 1, které simulují teplotní a tlakové podmínky, za kterých je reaktor za nominálního stavu provozován, byly dokončeny minulý rok v červnu. Zavážení palivových souborů do aktivní zóny reaktoru začalo letos 25. dubna. Kritického stavu, tedy souvislé řetězové reakce, reaktor poprvé dosáhl 21. června. O šest dní později došlo k prvnímu roztočení turbíny za pomoci páry vyrobené díky tepelné energii generované v reaktoru.

Výstavba čínské elektrárny Sanmen s reaktory AP1000 od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse
Výstavba čínské elektrárny Sanmen s reaktory AP1000. Zdroj: Westinghouse

Blok prošel postupně sérií testů při různých výkonnostní úrovních, které prověřili správné fungování bezpečnostních systémů, až byl nakonec v úterý vyveden na nominální výkon. Oficiální uvedení reaktoru Sanmen 1 do komerčního provozu je plánováno na konec tohoto roku. Nově postavené jaderné bloky musí obvykle před oficiálním uvedením do komerčního provozu projít nepřetržitým zkušebním provozem na plném výkonu po dobu 168 hodin.

V září 2007 Westinghouse a jeho partner Shaw Group získali povolení k výstavbě 4 reaktorů typu AP-1000 na území Číny (2 bloky na elektrárně Sanmen a další 2 na elektrárně Haiyang v provincii Šan-tung). Výstavba Sanmen 1 začala v dubnu 2009 a první betonáž proběhla na staveništi reaktorového bloku Sanmen 2 v prosinci 2009. Stavba dvou bloků elektrárny Haiyang byla zahájena v září 2009, respektive v červnu 2010.

Design jaderné elektrárny AP-1000; Zdroj: Westinghouse

Horké funkční testy na Sanmen 2 byly dokončeny letos v lednu. Zavezení jaderného paliva do reaktoru je plánováno v nejbližší době a blok by měl být spuštěn do konce tohoto roku.

Haiyang 1 dosáhl poprvé kritického stavu 8. srpna a i u něj je plánovaný termín spuštění před koncem tohoto roku. Na druhém bloku elektrárny Haiyang byla 8. srpna zahájena zavážka palivových souborů do reaktoru a spuštění bloku se očekává v průběhu příštího roku.

Stavba čtyř reaktorů designu AP-1000 byla také zahájena v USA (po dvou blocích na elektrárnách Vogtle a VC Summer). Minulé léto však byla výstavba VC Summer přerušena a v současnosti se nepočítá s jejím dokončením, o osudu elektrárny Vogtle by mělo být jasno do konce letošního třetího čtvrtletí.