Domů
Jaderné elektrárny
Dalšímu bloku ukrajinské JE Rovno byla prodloužena provozní licence
Zdroj: RNPP

Dalšímu bloku ukrajinské JE Rovno byla prodloužena provozní licence

Státní inspektorát jaderného dozoru Ukrajiny (SNRIU) schválil prodloužení provozní licence pro 3. blok jaderné elektrárny Rovno o 20 let. Jaderný blok tak může být komerčně využíván až do prosince 2037. Státní inspektor již prodloužil provozní licence 1. a 2. bloku v prosinci 2010.

Předseda představenstva Státního inspektorátu jaderného dozoru Ukrajiny (SNRIU – State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine) Grigory Plachkov uvedl, že schvalovací proces pro prodloužení provozní licence sleduje energetickou strategii Ukrajiny do roku 2035.

„Ukrajina má v tomto směru pozitivní zkušenosti. Jaderným blokům Rovno 1 a 2, Jižní Ukrajina 1 a 2, a Záporoží 1, 2 a 3 byly prodlouženy provozní licence,“ uvedl Grigory Plachkov.

Oleg Zelyoniy, vedoucí oddělení jaderných zařízení ve Státním vědeckém technickém centru pro jadernou a radiační bezpečnost, předložil zprávu o jaderné a radiační bezpečnosti z pravidelné kontroly bezpečnosti 3. bloku jaderné elektrárny Rovno. Zpráva bere v úvahu doporučení od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a Západoevropské asociace jaderných regulačních orgánů (WENRA). Zpráva neuváděla nedostatky, které by stály v cestě prodloužení provozní licence pro 3. blok jaderné elektrárny Rovno.

Pavel Pavlyšin, generální ředitel jaderné elektrárny Rovno, načrtl opatření, která byla přijata k prodloužení životnosti bloku. Doposud byla přijata všechna opatření až na jedno. Opatření vzešla z doporučení MAAE a WENRA.

Opětovné spuštění 3. bloku jaderné elektrárny Rovno bylo naplánováno na 24. července.

Ukrajina v současné době komerčně provozuje 15 jaderných bloků v čtyřech jaderných elektrárnách – Chmelnická, Jižní Ukrajina, Rovno a Záporoží. Provozovatelem všech jaderných bloků je státní společnost Energoatom. Energoatom provozuje celkem 13 jaderných reaktorů VVER-1000 a 2 jaderné reaktory VVER-440 s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 13 835 MWe.

Úvodní fotografie: Ukrajinská jaderná elektrárna Rovno, zdroj: RNPP

Komentáře

(1)

Eduard Majling

26. červenec 2018, 15:52

Dobrý den,

děkujeme za upozornění, v textu opraveno.

Přeji pěkný den,

EM

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.