Dostavba Temelína a Dukovan: MPO chce oslovit Arevu i asijské společnosti
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) hodlá oslovit devět firem, které by mohly dostavět jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Potenciální dodavatelé jsou z Evropy, Ameriky i Asie, napsal dnes server Ekonomický deník. Ministerstvo už odeslalo materiál do meziresortního připomínkového řízení na základě podkladů, které v březnu na svém prvním zasedání schválil Stálý výbor pro jadernou energetiku. Poté ho projedná vláda.
Ve hře jsou podle serveru francouzská Areva, ruský Rosatom, americký Westinghouse, japonský koncern Mitsubishi, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea, korejská společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a čínské firmy China General Nuclear Power Corporation (CGN), State Nuclear Power Technology Company (SNPTC) a China National Nuclear Corporation (CNNC).
Pokud návrh schválí vláda, stát by poslal vybraným firmám žádost o informace, které potřebuje pro rozhodnutí o další dostavbě jaderných elektráren v zemi.
Loni v červnu vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě s tím by měl mimo jiné pomoci nově vzniklý výbor pro jadernou energetiku.
Energetická společnosti ČEZ v dubnu 2014 zrušila tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Důvodem bylo, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.
Do soutěže se nejdřív přihlásili tři zájemci – Westinghouse, ruský Atomstrojexport a Areva. V roce 2012 podali nabídky na dostavbu Temelína Westinghouse, Areva a rusko-české Konsorcium MIR.1200, které tvořily firmy Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Areva pak byla z tendru vyřazena ještě před jeho zrušením.
Mohlo by vás zajímat:
Stálý výbor pro jadernou energetiku???? Co to zase je a kdo ty darmožrouty a zmocněnce platí?
A kdy bude:
Stálý výbor pro uhelnou energetiku
Stálý výbor pro větrnou energetiku
Stálý výbor pro solární energetiku
Stálý výbor pro vodní energetiku
Stálý výbor pro bioplynovou energetiku
Stálý výbor pro geotermální energetiku
.....
.....
.....
????????
Jako by nestačilo že nás už ten jaderný sen nových reaktorech v Temelíně stál už 2 miliardy (Rozhovor s Václavem Bartuškou 6.5.2014 ČT 24 str. 01 18:30 Interview ČT24) aniž by byla vyrobena jediná KWh. Ty peníze se daly použít na něco daleko účelnějšího, efektivnějšího a všem prospěšnějšího např. v boji proti energetické chudobě jak je běžné v zahraničí:
http://www.ekobydleni.eu/solarni-energie/v-kalifornii-dostanou-chudi-solarni-elektrarnu-zdarma
Očividně nestačilo. Vzhledem k tomu, že ten akční plán fakticky předpokládá, že v případě, že se opravdu budou stavět 2 nové reaktory, vyjde to stát a na 32 miliard Kč ještě než se kopne do země. Jen, aby se budoucími investorovi umetla cestička a aby to potom vypadalo levnější.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se