Domů
Jaderné elektrárny
EDF by mohla zkrátit údržbu reaktorů během pravidelných odstávek, tvrdí její šéf jaderné bezpečnosti
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

EDF by mohla zkrátit údržbu reaktorů během pravidelných odstávek, tvrdí její šéf jaderné bezpečnosti

Francouzská polostátní společnost EDF, která provozuje tamní jaderné elektrárny, by mohla snížit objem prací během pravidelných rozsáhlých odstávek, kterými reaktory prochází každých 10 let. K tomuto závěru došel ve své zprávě šéf její jaderné bezpečnosti, podle kterého zpoždění kvůli rozsáhlým pracím a tlak na jejich dokončení mohou naopak vést ke zbytečnému riziku.

Francie se v loňském roce potýkala se značným propadem dostupného výkonu tamních jaderných elektráren, což se negativně podepsalo na celkové roční výrobě, která byla o zhruba čtvrtinu nižší ve srovnání s průměrnou roční výrobou z předchozích let.

Za propadem loňské výroby stála řada faktorů, včetně opakovaných stávek či nepříznivých hydrologických podmínek, ale především prodlužující se odstávky mnoha jaderných bloků. Svou roli v tomto případě sehrála i napěťová koroze objevená u některých svarů, což následně vedlo k preventivnímu odstavení dalších bloků.

Kromě toho byly některé bloky odstaveny po delší dobu vzhledem k pravidelným rozsáhlejším kontrolám a údržbě, které se na francouzských jaderných blocích provádí každých 10 let. Harmonogram údržby francouzských jaderný bloků rovněž negativně ovlivnila v roce 2020 koronavirová pandemie, což vedlo ke kumulaci většího počtu odstávek v následných letech.

Prodloužení odstávek nemuselo přinést zvýšení bezpečnosti

U některých starších 900MW bloků podle serveru Montel rovněž došlo v průběhu loňského roku k navýšení bezpečnostních standardů na úroveň novějších bloků. Podle Jeana Casabianca, šéfa jaderné bezpečnosti EDF, byly bezpečností směrnice rovněž rozšířeny po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011.

Podle Casabianca tyto nové standardy zapříčinily značné zdržení v opětovném spouštění jaderných bloků, avšak bez žádného zjevného zvýšení jejich bezpečnosti. Šéf jaderné bezpečnosti serveru Montel dále sdělil, že bylo obtížné posoudit, které prvky z řady modifikací směrnic měly zásadní dopad na bezpečnost.

Casabianca dále uvedl, že ve výsledku byly odstávky, původně plánované na 90 dní, prodlouženy na 120 až 140 dní, kvůli čemuž se obává, že tlak způsobený prodlevami mohl pracovníky motivovat ke zbytečnému riskování.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
15. únor 2023, 17:22

Tak už pomalu vylézají napovrch všechny problémy, které má Francie se svým vysokým počtem jaderných reaktorů. Je jich mnoho.

Zajímavé je toto, cituji

"U některých starších 900MW bloků podle serveru Montel rovněž došlo v průběhu loňského roku k navýšení bezpečnostních standardů na úroveň novějších bloků".

Všimněte si slůvka "u některých". Čili jsou i některé starší bloky, které nemají navýšené bezpečnostní standardy ani 12 let po havarii ve Fukušimě.

Ivan Švančara
15. únor 2023, 17:27

Neexistuje oblast, v ktorej by Mr. Vanecek neexceloval skromnymi vedomostami.

Emil
15. únor 2023, 17:42

Možná si to zkuste přečíst a pochopit celé a ne jen vytrhávat jednu větu z celého článku.

Milan Vaněček
15. únor 2023, 20:40

Právě proto, že jsem si to přečetl celé, jsem psal že problémů je MNOHO. Ale většina byla zde mnohokrát diskutována, jen ten jeden se mě jevil nový, zatím zatajovaný. Proto jsem ho vypíchnul, aby neušel pozornosti.

Emil
15. únor 2023, 22:27

Psal jsem přečíst a pochopit, ne jen přečíst, Vaněčku.

Lukáš
15. únor 2023, 18:43

Radšej tu nepíšte blbosti, rebrík na ramená a treba ísť manuálne točiť veternikmi do Nemecka, greta hľadá dobrovoľníkov, moc to zrovna ,,zas,, nefuka a Nemecko je odkázané na uhlie.

Nemecko je s tou ich energiewende po rokoch teraz energetický emisné horšie ako India :D

Michal K.
16. únor 2023, 07:02

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

+1
.

Petr Dolák
17. únor 2023, 12:58

Taky nemají dost kvalifikovaných lidí, kteří mají opravy provádět. Proto povolali svářeče ze zámoří. Tito navíc na svařování primárního okruhu mohli pracovat jen velmi omezenou dobu z titulu limitů ozáření.

Kdyby si však pozvali svářeče z Číny, tak by je prostě žádné limity nepálily a vyšlo by vše mnohem levnějc. Akcie EDF by pak nemusely hledat své dno.

Petr Dolák
17. únor 2023, 15:36

Na druhou stranu zlé jazyky tvrdí, že se z části jednalo o záměr eráru potažmo vedení EDF, aby propadem ceny akciových kurzů odrbali minoritní akcionáře ve stavu státem vynuceného odprodeje podílů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se