Domů
Elektrárny v Evropě
EDF opět snížila odhad letošní výroby elektřiny, 4 reaktory najedou až příští rok
Jaderná elektrárna Bugey ve Francii
Zdroj: EDF

EDF opět snížila odhad letošní výroby elektřiny, 4 reaktory najedou až příští rok

Francouzský provozovatel jaderných elektráren, společnost EDF, posunul opětovné spuštění čtyř reaktorů, které jsou ve vynucené odstávce kvůli problémům s korozí, na příští rok. V důsledku toho došlo ke snížení odhadu výroby elektřiny z francouzské jaderné flotily v letošním roce na 275-285 TWh z předchozích 280-300 TWh. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Celkový pokles výroby vyvolaný posunem navrácení do provozu jaderných bloků Chooz 1, Penly 2 a Cattenom 1 a 3 činí podle Platts více než 10 TWh. Uvedené bloky patří mezi devět jaderných bloků, jejichž oprava byla ovlivněna říjnovou stávkou.

V listopadu by mělo být znovu k síti připojeno 12 jaderných bloků, díky čemuž by dostupný výkon francouzských jaderných elektráren měl přesáhnout hranici 40 GW. Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire po EDF přitom požaduje, aby na začátku ledna činil dostupný výkon alespoň 50 GW.

Aktuálně se dodávka do sítě z francouzských jaderných elektráren pohybuje pod 30 GW. Pro srovnání, ve stejném období v loňském roce dodávaly tyto zdroje přes 40 GW elektrického výkonu.

Potřeba odpojování spotřebitelů v zimě

Ačkoliv v současné energetické krizi nehrozí ve Francii v zimě blackout, nebo-li úplný výpadek elektřiny, nelze vyloučit omezení dodávek elektřiny během špiček, uvedla v září společnost RTE.

Rizika ohrožení dodávek jsou vysoká zejména v období od listopadu do ledna, ale napjaté situace nelze vyloučit ani v únoru nebo březnu. Francie bude v tomto období závislá na dodávkách ze zahraničí.

Podle RTE by přitom v nejhorším scénáři, tedy při vysokém nedostatku plynu a velmi chladném počasí, byla Francie nucena zavést mimořádná opatření, jako je například průběžné přerušování dodávek elektřiny a přerušení dodávek pro energeticky náročná průmyslová odvětví. Rovněž by pomocí výstrahy varovala firmy a domácnosti, aby snížily spotřebu elektřiny v době špičky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
hlpb
11. listopad 2022, 11:31

Francie je příklad chybné závislosti na velkém podílu JE. Letos nestabilní jaderná energetika má na svědomí nevyrobených 100 TWh !!!!! Vše musí dohánět VTE a FVE + plyn + uhlí v okolních státech, Francie je po rusku má největší podíl na vysokých cenách elektrické energie v EU. Nebýt rekordní výroby z větru a Slunce v letošním roce bylo by to mnohem horší.

Emil
11. listopad 2022, 12:36

Nemá na svědomí žádných 100 TWh, Francii letos chybí k vyrovnané bilanci 12,5 TWh, což je výkon, který třeba taková Itálie strčí každoročně několikanásobně do kapsy. Takže viníka hledejte spíš tam. Ale vy jste přeci ještě nedávno tvrdil, že to není žádný problém, cituji: "Tak jak nejsem soběstační u ropy, zemního plynu, a dokonce potravin, tak holt nebude soběstační v energetice na příkladu např. Rakouska, vidíme, že nedostatek vlastní energie rozhodně nevede k ekonomickému úpadku."

Karásek
11. listopad 2022, 11:46

Jaderná energie v krizi. Budou to muset zachraňovat německé větrné elektrárny.

Martin P
11. listopad 2022, 13:02

To myslíte ten "rekordní výkon" německých větrníků letos v létě?

Milan Vaněček
11. listopad 2022, 12:36

Ve Francii a Finsku vidíme v reálném přenosu jak je to se spolehlivostí dodávek z jaderných elektráren.

Jedna velká blamáž.

Je vidět, že spoléhat na jádro a chtít, podobně jako Francie, mít více elektřiny z jádra než 50% je hazard. Ale pořád to česká jaderná lobby protlačuje.

Tři největší jaderné velmoci (USA, Čína a Rusko) dodržují úspěšně pravidlo: jaderná energetika MAXIMÁLNĚ 20% výroby elektrické energie.

A na Ukrajině vidíme reálné nebezpečí jaderné energetiky v době probíhající války.

Emil
11. listopad 2022, 13:19

Jen další Vaněčkova zbožná přání. Nic spolehlivějšího než jádro Francouzi k dispozici nemají a mít nebudou, elektrárna ve Finsku je ve zkušebním provozu, proto se také ten zkušební provoz dělá, aby se podobné problémy odstranily, a nevím jak Vaněček přišel na to, že se Finové na elektrárnu ve zkušebním provozu spoléhají. Mimochodem jde o problém, který může nastat v každé elektrárně, která má čerpadla, ne jen v jaderné.

Žádný hazard mít víc než 50 % elektřiny z jádra není, hazard je mít tu eletkřinu z občasných zdrojů bez zálohy v podobě disponibilních zdrojů, případně tu elektřinu nemít vůbec a spoléhat se na dovoz z jiných zemí (a pak křičet když ty země najednou neexportují, jako by to byla jejich povinnost).

Jaderné velmoci žádné takové pravidlo nemají a na Ukrajině vidíme, že i když Rusko zlikvidovalo téměř polovinu veškeré energetické infrastruktury, všechny jaderné eletkrárny, které jim zbyly, dál zásobují elektřinou ukrajinské obyvatele. Mimochodem podle materiálu ukrajinské vlády z července např. přišla Ukrajina o 94 % větrných elektráren, které jsou na Rusy okupovaném území...

Milan Vaněček
11. listopad 2022, 13:36

ad Emil: samozřejmě nejvýznamnější jaderné mocnosti pravidlo 20% nemají, jen to JEN ODPOZOROVANÁ REALITA. Nic míň a nic víc.

Samozřejmě, FVE a VtE potřebují PRUŽNOU zálohu pomocí OZE (voda, biomasa či bioplyn)

či ještě po cca 20 let i zálohu z fosilních paliv. Masové rozšíření akumulace bude trvat též cca 20 let.

A za těch 20 let se asi moc jaderných elektráren nepostaví, možná jich víc i zanikne, že ano?

Emil
11. listopad 2022, 14:27

Takže jako obvykle přecházíme od faktů k věštění vzdálené budoucnosti. Beze mě.

Milan Vaněček
11. listopad 2022, 15:53

Ano, nejlépe je psát o realitě, jako to dělám já.

intfor
11. listopad 2022, 16:22

A když se za 20 let ukáže, že se to s akumulací nevyřešilo, tak kde bude ta Vaše "realita"?

Emil
11. listopad 2022, 18:11

Wikipedie uvádí: "Skutečnost nebo též realita je vše co (skutečně) existuje na rozdíl od pouhých domněnek, představ, iluzí, plánů, přání, možností atd." Co bude za 20 let tedy není realita ale domněnky, představy, iluze, plány, přání atd.

Emil
11. listopad 2022, 18:11

Wikipedie uvádí: "Skutečnost nebo též realita je vše co (skutečně) existuje na rozdíl od pouhých domněnek, představ, iluzí, plánů, přání, možností atd." Co bude za 20 let tedy není realita ale domněnky, představy, iluze, plány, přání atd.

Karásek
12. listopad 2022, 17:24

Pro Emila. Francouzi začnou mít ještě daleko větší problémy s jejich závislostí na jádru. Cca za desetiletí se začne odpojovat ve Francii spousta jaderných bloků z důvodu jejich dožití. Do dvaceti let pak dožije většina jejich jaderných bloků. To pak bude mazec to rychle nahradit. Jádro ty ambice dnes samozřejmě už nemá. Zachraňovat to budou OZE.

Emil
12. listopad 2022, 17:38

Pro Karáska. Francouzi cílí na 60letý provoz, kterého nejstarší reaktory dosáhnou v roce 2038, což není cca za desetiletí. Plán nahrazovat jádro pomocí OZE mají už cca 10 let, už v roce 2025 měl podíl jádra původně klesnout ze 75 % na 50 %, měly to nahradit právě OZE, ovšem tento plán se ukázal jako nereálný, proto bylo snížení podílu nejprve odsunuto o 10 let a následně zrušeno a oznámena výstavba až 14 nových jaderných reaktorů. Takže se vlastně naopak dá říci, že chtějí jádrem nahrazovat neschopnost budovat OZE.

Milan
16. listopad 2022, 13:39

Dost slabý trolling, 2/10. Tyhle rádoby moudra ničím nepodložená mají všichni rádi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se