Domů
Jaderné elektrárny
EDF plánuje v Česku vyrobit klíčové komponenty jaderného ostrova
Dukovany Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

EDF plánuje v Česku vyrobit klíčové komponenty jaderného ostrova

Společnost EDF nadále prohlubuje a zpřesňuje plán spolupráce s českým průmyslem v rámci budoucí výstavby nových jaderných zdrojů v Česku, ale i v dalších zemích.

Český průmysl již nyní dodává EDF některé klíčové komponenty jaderného ostrova reaktoru EPR, který firma staví v britském Hinkley Point C, konkrétně vnitřní části reaktoru od Škoda JS. EDF nyní plánuje spolu se svým strategickým partnerem Framatome rozšířit tuto spolupráci i na kritické komponenty reaktoru EPR1200 nabízeného pro ČR, jako je například kompenzátor objemu. Tato důležitá součást samotného srdce jaderné elektrárny měří téměř patnáct metrů a váží skoro 150 tun. Hraje důležitou roli při udržování tlaku v aktivní zóně reaktoru a zajišťuje, že voda v ní zůstává v kapalném stavu navzdory vysokým teplotám. Reguluje tlak pomocí elektrických ohřívačů a systému rozstřikování, přičemž buď vyrovnává tlak ohřevem vody za účelem zvýšení tlaku, nebo rozstřikováním chladnější vody za účelem snížení tlaku.

Výroba těchto technicky vyspělých zařízení v Česku by ještě rozšířila know-how tuzemského jaderného průmyslu a zároveň vytvořila příležitost pro export na další trhy. Společnost EDF již dříve oznámila, že navrhuje vytvořit česko-francouzskou průmyslovou alianci, která bude exportovat jadernou energetiku na globální úrovni. Tento „jaderný airbus“ by měl zásadní a dlouhodobý dopad na tuzemskou ekonomiku.

Kromě čtyř bloků EPR1200, které chce EDF postavit v Česku, plánuje v Evropě do roku 2050 dodat až 22 dalších bloků EPR nebo EPR1200. Tento plán bude nutně vyžadovat účast českého průmyslu. Nejedná se tedy pouze o vztah mezi zákazníkem a dodavatelem, ale o dlouhodobé strategické partnerství. Vedle toho by navíc EDF vytvořila v Česku technologické centrum pro EPR1200 - inženýrskou platformu pro další mezinárodní projekty. Rovněž má v úmyslu ustavit v Česku regionální tým pro podporu provozu a údržby reaktorů typu EPR, tedy další prvek s dlouhodobými efekty pro tuzemskou ekonomiku.

Z analýzy EDF vyplývá, že výše uvedený scénář by měl české ekonomice do roku 2050 přinést zhruba 1 bilion korun.

Zdroj: EDF

Analýza se opírá o konkrétní připravované nebo už probíhající projekty EDF ve Francii (14 reaktorů EPR), ve Spojeném království (4 EPR) a jinde v Evropě včetně Česka. Zohledňuje čerstvé zkušenosti EDF s lokalizací projektu Hinkley Point C, kde britské firmy získaly většinu zakázky. A zahrnuje i podrobné posouzení kapacit českého jaderného průmyslu.

EDF dospěla k opodstatněnému závěru, že český průmysl disponuje průmyslovými, lidskými a technologickými kapacitami, které mu umožňují hrát významnou roli nad rámec českého jaderného programu. EDF identifikovala v Česku více než 300 potenciálních dodavatelů a 90 firem je předkvalifikováno pro dodávky na reaktory typu EPR v oblasti strojírenství, elektrotechniky, výroby zařízení, montáže, stavebních prací a služeb.

Z hlediska spolupráce s místním průmyslem chce EDF použít svůj model osvědčený z Velké Británie, kde britským společnostem připadá 64 % z celkové hodnoty kontraktu (údaj je auditovaný britskou vládou). Záměrem EDF je dosáhnout podobných nebo vyšších hodnot lokalizace i v Česku.

Za tímto účelem EDF podepsala s více než třicítkou českých firem memoranda o spolupráci. Nad rámec toho EDF v červnu uzavřela nové dohody s klíčovými firmami tuzemského jaderného průmyslu: Armatury Group, I&C Energo, Sigma Group, Škoda JS a ZAT. Tyto dohody zpřesňují rozsah možných dodávek a výrazně posilují závazek EDF k budoucí spolupráci. Při té příležitosti byly také uzavřeny dohody se Svazem podnikatelů ve stavebnictví a Českou asociací ocelových konstrukcí.

Partnerem článku je společnost EDF Česká republika

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
jiri sekerac
15. červenec 2024, 17:52

Francouzska propaganda v plnem proudu. Boze, chran nas

Jan Veselý
15. červenec 2024, 22:28

Slibem nezarmoutíš. Plány se plánují, ale závazek to není žádný.

Bob
15. červenec 2024, 23:44

Když podepsali dohody o spolupráci, tak to už nějaký závazek je. Ale hlavně, protože "Český průmysl již nyní dodává EDF některé klíčové komponenty jaderného ostrova reaktoru EPR, který firma staví v britském Hinkley Point C, konkrétně vnitřní části reaktoru od Škoda JS.", tak není důvod, aby nedodávala Škodovka minimálně tyto díly do dalších elektráren stavěných EDF. U nás, nebo v zahraničí. Firem, které to umí zase tak moc není. To samé se týká dalších našich firem dodávajících komponenty do JE a to i na západ.

Například Korejci plánují k nám přenést také výrobu plynových turbín, což by se velmi hodilo, protože je budeme potřebovat (a nejen my) a v Evropě je výrobců nedostatek. Kromě toho, že počítají s výrobou parních turbín pro nové JE u nás v podniku, který jim patří.

Na tom můžeme jako ČR vydělat, na rozdíl od FV panelů, střídačů, akumulátorů a vlastně i VtE, které kupujeme převážně v Číně.

Jan Veselý
16. červenec 2024, 07:13

A těch plánů, co mám já. Třeba, že budu mladý, krásný, slavný a bohatý.

Jaroslav Studnička
16. červenec 2024, 09:33

U vás by stačilo si dát plán nepoužívat věštby pomocí koule.

Bob
16. červenec 2024, 09:37

Zatím se ani víc čekat nedá, když se ani neví kolik a kde se bude stavět reaktorů. Nicméně šance jsou velmi reálné, některé komponenty téměř jisté. Na rozdíl od Vašich přání.

Za to u staveb OZE je jistota, že u nás se udělá práce (a odvede daní, zdravotního a sociálního pojištění. atd.) "jen za pár šušňů" a to ještě jen převážně za nekvalifikovanou montážní práci.

Jirka Líska
16. červenec 2024, 10:08

Bob 16. červenec 2024, 09:37

Ďábel tkví v detailu.

A to je, že těch vysoce kvalifikovaných lidí (od jaderných inženýrů, po svářeče) pro stavbu a provoz JE je zoufale málo.

V Evropě chybí stovky tisíc kvalifikovaných pracovníků pro jaderný obor.

---

Takže vaše "výhoda" kvalifikované práce se velice rychle otočí v obrovskou nevýhodu.

A nemá to rychlé řešení.

---

Takové problémy s FVE nejsou a nebudou:-)

Bob
16. červenec 2024, 11:56

Právě, že u nás ti kvalifikovaní lidé na výrobu jaderných komponent jsou, protože stále pro JE vyrábějí. Takže ty firmy pojedou naplno. Jestli to bude pro celou Evropu stačit je jiná otázka. Nicméně, když tam lidé jsou, mohou také snadněji v brzké době zaučit další, když bude třeba. Také VŠ u nás mají fakulty s vazbou na jádro.

V Evropě také schází tisíce pracovníků na montáže OZE.

Rozdíl je v přidané hodnotě a kvalifikaci. Aneb trochu zjednodušeně: krátkodobí špatně placení montážníci čínských panelů a pak hlídači a sekáči trávy pod panely kontra vysoce kvalitní a dobře placená výroba JR s příslušenstvím a stálé zaměstnání dobře placené odborné obsluhy.

Podívejte se také na výzkumný ústav v Reži. Řeší tam výzkumné projekty, včetně komponent nových typů štěpných reaktorů a pro termojadernou fůzi.

Jirka Líska
16. červenec 2024, 12:25

@Bob 16. červenec 2024, 11:56

Tak to je super, že podle vás je v ČR úplně jiná situace než jinde v Evropě viz odkaz:-)

www .energyconnects. com/news/renewables/2024/july/europe-s-nuclear-revival-lacks-a-key-ingredient-skilled-workers/

---

Průtahy se stavbou britské jaderné elektrárny Hinkley Point C z velké části souvisejí s nedostatkem odborníků, zejména svářečů.

---

Já nijak nezpochybňuji, že kvalifikovaní pracovníci jsou lepší než nekvalifikovaní, jen říkám, že je jich chronický nedostatek a není to jen u jaderných oborů.

---

V brzké době dokážete zaučit toho méně kvalifikovaného.

Rozhodně ne vysoce kvalifikovaného, po kterém tak voláte.

---

ÚJV Řež je fajn, na výzkum:-)

Bob
16. červenec 2024, 12:52

No u nás máme na rozdíl, třeba od Polska a jiných, kde také chtějí stavět JE tradici ve výrobě a stavbě a odborníky, kteří mohou zaučit novou generaci. Měli bychom toho využít.

Co se týká konkrétně svářečů:

irozhlas.cz/zpravy-domov/jaderna-elektrarna-temelin-potrebuje-svarece-zajem-o-technicky-obor-ma-zvysit

cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/v-hnevkovicich-pripravuji-svarece-pro-jaderne-elektrarny.-maji-k-tomu-nejmodernejsi-vybaveni

Jirka Líska
16. červenec 2024, 13:02

@Bob 16. červenec 2024, 12:52

Tak to u nás bude vše v pohodě, nedostatek pracovníků nehrozí, to jsem rád.

Jirka Líska
16. červenec 2024, 07:41

@Bob 15. červenec 2024, 23:44

Tak uvidíme, jaké plány nakonec vyřazený uchazeč přetaví v realitu.

A vlastně i ten, kdo vyhraje:-)

Tomáš
16. červenec 2024, 11:11

No tak Škoda JS je vlastně ČEZ takže tam si to určitě pohlídají.

A víc od frantíků ani nečekám. Zvlášť od společnosti ,která má víc problému se samo sebou a stíhá jí průser za průserem

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se