Domů
Jaderné elektrárny
Finsko: Jaderný reaktor EPR v Olkiluoto 3 může obdržet provozní licenci
Stávající provozované bloky Olkiluoto 1 a 2; Zdroj: TVO

Finsko: Jaderný reaktor EPR v Olkiluoto 3 může obdržet provozní licenci

Finský Úřad pro jadernou bezpečnost (STUK) informoval vládu o tom, že nevidí důvod, proč by energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) neměla obdržet provozní licenci pro svůj reakotor EPR v JE Olkiluoto. Provoz v nové jaderné elektrárně má být podle úřadu bezpečný.

TVO podala svou žádost, která čítá 130 000 stran, na finské ministerstvo práce a hospodářství (TEM) v dubnu roku 2016. Žádost obsahovala mimo jiné informace o technických a provozních bezpečnostních zásadách, o uspořádání nakládání s jaderným odpadem a dále podrobnosti o své odborné úrovni a finanční situaci. TVO zažádalo o provozní licenci na období od začátku roku 2018 do konce roku 2038.

Provozní licence pro jadernou elektrárnu je vždy poskytována na dobu určitou. STUK nevidí žádnou překážku pro udělení provozní licence s platností do konce roku 2038. Závěrem posouzení bezpečnosti je, že elektrárna byla vyrobena tak, aby byl její provoz bezpečný a společnost TVO je schopna ji bezpečně obsluhovat. Podmínkou pro získání licence je provádění pravidelných bezpečnostních kontrol do konce roku 2028 a předávání výsledných zpráv o provedených kontrolách STUK ke schválení.

Za bezpečný provoz elektrárny bude ručit držitel licence

„Stručně řečeno, bezpečnost zde znamená, že používání jaderné energie nezpůsobí lidem zdravotní problémy a nebude páchat škody na životnímu prostředí nebo majetku.“ – Minna Tuomainen, projektový manažer STUK odpovědný za bezpečnostní kontrolu OL3

Hodnocení bezpečnosti prováděné STUK se netýká pouze provozu zařízení, posuzována byla také správa jaderného paliva a jaderného odpadu. TVO plánuje, že o jaderný odpad bude v lokalitě postaráno až do fáze konečného uložení.

Plán na konečné uložení vyhořelého jaderného paliva je založen na projektu konečného uložení společnosti Posiva Oy, která v současnosti v Olkiluoto buduje hlubinné úložiště. Ukládání vyhořelého paliva do tohoto úložiště má začít v roce 2020.

„Veškerý dohled je založen na právních předpisech a detailnějších nařízeních a směrnicích, které jsou v nich stanoveny. V tomto okamžiku můžeme konstatovat, že elektrárna a společnost TVO, její provozovatel, splňují finské bezpečnostní požadavky.“ – Minna Tuomainen

Zdroj úvodní fotografie: Vlastní foto

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Loudil
3. březen 2019, 11:43

Olkiluoto 3 je bohužel hezkým dokladem toho, jak Západu - "upadají schopnosti dělat velké věci". Olkiluoto se začalo stavět 2005 , první proud má dodávat 2020. Stejný čínský Taishan 1 se začal stavět o 4 roky později a přitom už čtvrt roku jede na plný výkon 1750 MW /od 13.12.2018/. Taishan tedy bude 5 let v předstihu s plným výkonem , tedy za těch 5 roků dodá nějakých 50 TWh do sítě. A o to je i levnější ! 50 TWh je při ceně třeba 2 Kč/KWh - 100 mld. Kč = 5 mld. USD. Tolik proudu stihne Taishan prodat, zatímco se Finové budou sále jenom hrabošit ve své elektrárně. A další příklad. Čínská firma CATL má u německého Erfurtu už příští měsíc začít stavět na 87 hektarech obří továrnu na Li -ion baterie do elektromobilů. Roční kapacita výroby = 14 GWh s budoucím navýšenímna 60 GWh. Zaměstná asi 800 pracovníků. Dost zvláštní představa, až čínští manažeři s rudou knížkou KSČ v kapse, budou u běžících pásů popohánět své německé zaměstnance s pokřikem : Manfréde ,Erichu, Reinharde, nějak nestíháte !! Přidat !" Ale ,taková je už bohužel pro nás Evropany tvrdá realita ! Nám Čechům pro změnu mají nyní Korejci /="skoro číňani"/ postavit obří pneumatikárnu, kde budou Češi pod dozorem Korejců v obřím smradu denně kutálet pneumatiky. Roku 1960 přitom i tehdejší socialistická ČSSR mělo skvělou životní úroveň proti Koreji, která se s HDP na občana plácala někde na úrovni afrického : Konga, Etiopie, Sudánu a Tanzánie. Může mi prosím vás někdo říct co se to děje ? Mám totiž husí kůži z postupného "vyhnívání Evropy" !

Vladimír Šťastný
3. březen 2019, 15:17

Trefil jste. Společnost, která řeší unisex hajzlíky, genderově korektní oslovování, je přesvědčena, že každý příchozí musí v zájmu multikulturalismu dostat příležitost a podobné číčoviny, se v těchto utápí a podstatné věci jí unikají nebo je neřeší. Celkově tak degeneruje a ztrácí akce a konkurence schopnost. V této roli je dnes námi vzhlížený a obdivovaný Západ. Ve skutečnosti už tam neexistuje téměř nic, co bychom jim mohli závidět.

Carlos
3. březen 2019, 19:04

No až na to že Loudil je troll, jestli ruský či čínský zatím nevíme, ale tipuje se tu veřejně že čínský.

Proč myslíte že se tam řeší unisex hajzlíky? Protože si to mohou dovolit, bohatí jsou na to dost. Víte, mimochodem, proč tam je "problém" s multikulturalismem? Říká Vám něco analogie kyvadla? No každá společnost se chová jako kyvadlo, chvilku je na jedné straně a chvilku je na druhé, a právě v otázkách rasizmu si západní Evropa a USA velmi dlouho hráli se stejnými věcmi co Německo ve 30. a 40. letech, rozkmit kyvadla je pak větší než ve středoevropském prostoru, přece jenom roztříštěný prostor, lepený jedním panovníkem kde dožíval středověk velmi dlouho, ne snad tím že by se sekaly ruce, ale tím že mnoho západních věcí bylo prostě cizích a dodnes je.

Buďte rád že západu není podle Vás co závidět (já si myslím že je hodně věcí co musíme ještě udělat), to znamená že jsme se dostali na velmi podobnou úroveň.

Loudil
3. březen 2019, 19:13

Souhlas ! Na Západě se skutečně dnes věnuje obří energie řešení naprostých podružných zhovadilostí a nejsme je schopni vyřešit. I kdybychom se rozkrájeli ! To už se ale nedá nazvat jinak než : "Zoufalství v přímém přenosu". Dálnici Praha- Hradec zdržely protesty farmářky Havránkové o více jak 20 let ! Ano, možná ji chtěli okrást, možná ona nesouhlasila s náhradním pozemkem ! ,ale proboha !, copak je to GIGA úkol k řešení na 25 let ?? Autobusové nádraží v Brně chtěli stěhovat už roku 1930 , pak se to ale ještě řešilo dalších 89 let a nyní to snad konečně "klapne". Roku 2008 u Studénky spadl most pod vlak , asi 8 mrtvých a spousta raněných. Po 11 letech nejsou viníci známi. Prý je to "hrozně těžké vyřešit" ,ještě 9 let a asi se to promlčí. Doktor Rath byl chycen už před mnoha léty s krabicí od bot plnou milionů , ani tento případ se nedá nijak vyřešit, moc složité !! A léta běží vážení ! O penzijní reformu se pokoušíme už skoro 30 let, zatím také žádný úspěch. No, zdá se, že náš systém skutečně - "vyhnívá v přímém přenosu". Rok 2018 : HDP na osobu Korea = 33 000 USD, ČR = 23 000 USD, Korejci jsou už o polovinu bohatší jak Češi. Nyní nás začínají stíhat i Číňané, je už jasné, jak to skončí = jako s Koreou.

Loudil
3. březen 2019, 19:32

TO : carlos

Pokud se někomu zdá, že to děláme na Západě špatně /běženci, genderová rovnost, bruselské papírování, nárůst všeobecné byrokracie, prodlužování termínů všeho druhu, lhaní sdělovacích prostředků svým občanům /Ukrajina 2014, Sýrie, Irák, Čína,...atd/, a začne upozorňovat, že jinde /Rusko, Čína,...Korea/ se podobné věci vyřeší rychleji, efektivněji, laciněji, .... a nebo , že nám jiné státy unikají v některých významných oborech /elektromobilita, HSR, výstavba jádra, superpočítače, mobilní 5G sítě../ , tak se takový člověk, který na toto poukazuje automaticky označí za "Trolla" ? Pak ovšem žijeme v - "tuhé totalitě" !! Musí existovat jen 100 % souhlas s generální vládní politickou linií u všech obyvatel ČR. Pokud si ovšem někdo dovolí mít jiný názor , než je ten oficiální, pak je to jasný ruský nebo čínský troll. V minulém totalitním režimu se těmto lidem říkalo - "disidenti". Roku 1989 ovšem tito - "menšinoví disidenti" - jak známo vyhráli. Já jsem tedy vlastně také "disident" současného režimu a s plným právem tak očekávám, že i mé názory jako disidenta se stanou někdy vítěznými. Prostě - "porazím názor většiny".

Carlos
3. březen 2019, 22:22

No pokud by Vaše komentáře nevykazovaly až takovou nekonsistenci, nečeské zkratky a vazby, a kdyby nebyly tak často nekritické k ČLR, tak by nás to mnohé ani nenapadlo, ale že tomu tak jest, tak podezření roste. A a s tím že je známo že k řízenému trollingu dochází, tak je člověk vykazující známky příslušnosti k trollhauzům.

Mimochodem není důležitý jen výsledek, ale i proces, pokud proces dosažení nějakého cíle zahrnuje i pošlapání práv či destrukci přírody, nebo další věci, tak co taková rychlost je platná když jí bylo dosaženo za cenu snad až příliš vysokou?

EVčka musí v Evropě a USA počkat na příležitost v obnovovacím cyklu, na rozdíl od rozvíjejících se trhů. VRTky, no prosím stavte si je ve vysoce urbanizovaném prostředí se stárnoucí populací, republikami a již vysokým zdaněním. Víte, Česká železnice potřebuje prvně jednu jedinou věc, zrychlit Magistrálu 230/250 na úroveň 010/260 a k tomu 200-230km/h na 250 BO-BV Až toto bude tak uvažujte o nějaké VRT větší než výjezdy z Prahy a tunel pod Krušnými Horami. Jo pravobřežka je zralá na reko a je třeba drát Všetaty-Kralupy. Superpočítače se staví podle potřeby a kupodivu vzhledem k tomu že EU nemá tak velký kosmický a vojenský problém a že má asi jen polovinu obyvatel co Čína tak jich není třeba tolik. A jaderky jsou kategorie pro sebe.

Loudil
4. březen 2019, 08:55

TO : Carlos

1.Moje nečeské zkratky a vazby pramení z častého čerpání informací z anglicky psaných zdrojů , proč bych měl psát VRT = vysoko rychlostní trať , když mezinárodně rozšířený pojem je HSR ? =High Speed Railway ? Po r.1990 se u nás ujalo mnoho nových anglických výrazů i zkratek. Vy snad nechodíte nakupovat do "hypermarketu" , ale do " velmi velkého obchodu" ??" já tedy užívám pojem :"jedeme do hypra ,nebo jedeme do marketu". Nic divného v tom nevidím.

2. Evropské národy zbohatly z velké části pošlapáním práv národů v koloniích /drancováním zlata, stříbra, vykořisťováním domorodců, vývozem otroků z Afriky do USA ,...atd. - to trvalo většinou do 1945, někde /Francie, Portugalsko, Španělsko i déle = 1975/. Pokud jde o ono ničení přírody, každý národ si prochází fázemi vývoje ekonomiky, nejdříve rozvíjí zemědělství, pak průmysl, pak služby. Ve fázi expanze průmyslu , každý, opakuji každý !! stát světa výrazně poškozuje svou přírodu , nyní demokratickým státům Západu se to přihodilo zhruba 1850 - 1960 , později zprůmyslněné Číně 1980 -2020 , Indie, Vietnam a další 2000 - 2050, Afrika 2030-2100. Není výjimek. V tomto období se staví nové uhelné elektrárny , průmyslové podniky, dálnice, probíhá motorizace obyvatel, ..... atd. příroda tak dostává na frak.

3. Jestliže nějaké vedení státu za pouhých 30 let vytáhne z bídy 1 miliardu obyvatel, pak je na místě obdiv. Navíc ,když tento stát /Čína/ ještě roku 1980 feudálně africky chudý stát, je nyní učitelem světa v zavádění elektromobilů, dosahuje špičkových výkonů v kosmonautice, zavádění superpočítačů, rozvoji OZE, zavádění mobilních 5G sítí, rozvoji jaderné energie...atd. atd. Ano, životní prostředí v Číně bylo rozvojem průmyslu silně poškozeno , ale Čína je nyní lídrem světa v rozvoji čistých zdrojů energie a během 10 let 2020-30 velkou část tohoto poškození přírody napraví. My skloňujeme slovo "Svoboda" denně a ve všech pádech a je naší modlou. Jak se ovšem ukazuje, je to trochu málo. Realita nám tak uniká. Když se dnes v rozvojovém světě zeptáte nějakého chudáka, zda by raději žil v zemi , kde vládne jen jedna strana a kde budou jeho svobody omezeny ,ale kde bude mít roční příjem 20 000 USD a nebo v zemi se 100 politickými stranami , tedy demokratické, kde ovšem bude mít roční příjem 1000 USD a dřít stále bídu, co vám asi odpoví ?? Zvolí si ten čínský model.

Carlos
4. březen 2019, 12:03

Anglicky toho napíšu a přečtu denně pár stránek, a se zkratkami problém nemám, čím to? Asi protože zároveň mluvím s lidmi co anglicky nemluví a musím být srozumitelný i pro ně, mimochodem, na dráze tu pořád víc frčí Němčina a vůbec je zvykem, tak nějak, v souvislosti s Německem mluvit o ICE, s Francií o TGV, Španělskem o Talgu, Japonskem Šinkanzenu. Kupodivu u nás se jde buď do obchodu, nebo rovnou do nějakého konkrétního řetězce.

Ano, a také jsme byli ti první kdo přišel na to že kolonialismus a otrokářství jsou jevy které nemají v moderním světě co dělat a byli jsme asi první civilizace která se toto rozhodla zrušit. Proces dekolonizace se nikdy nedá udělat živelně, to si uvědomte. A víte proč to trvalo do 45. roku? Protože jsme se potřebovali dvakrát skoro vyvraždit aby jsme zjistili že takto tedy ne. Stejně jako jsme došli na to že se příroda nemá likvidovat, že náprava stojí pomalu víc než co se z toho získalo. Není absolutně žádný důvod aby si tím ostatní procházeli, když se mohou použit z cizích chyb, ale pokud se chce Indie s Pákistánem nebo Čínou porvat, klidně, klidně se servěte, ale bez nás. To že někdo opakuje stejnou chybu jako někdo jiný není polehčující okolnost, ale naopak přitěžující.

A jenom co toho ten člověk dosáhne, tak si začne pomalu nadávat, protože nemůže si pomalu uprdnout bez dohledu strany. Copak to byl poslední geniální Čínský vynález? Nutnost nechat se veřejně vystavit když si člověk půjčí peníze?

Loudil
4. březen 2019, 13:52

To : Carlos

Poučit se z cizích chyb, to by bylo krásné ! Ovšem je to nemožné z mnoha důvodů. Demokratické USA napadly roku 2003 pod vylhanými důvody Irák , poté tam zahynulo na 300 000 nevinných civilistů a 4400 okupačních žoldáků USA. Takže my demokraté jsme ve 21 století tak "strašně všeobecně vyspělí" , že musíme stále vyvolávat nějaké ty války ? Proč spolu pak nemají válčit středověké feudální státy Afriky, když to vidí u nás, těch vyspělých ? ? A s tím ničením přírody průmyslem. V Indii a Vietnamu roste HDP o 7 % ročně , průmysl úměrně tomu potřebuje množství elektřiny. To snad mají tyto chudé země vyrábět 90 % elektřiny z OZE, když to dnes neumí ani USA nebo Němci ? A všechnu ocel jen dovážet ? Uhlí je nutné v hutích i elektrárnách, takže životní prostředí v Indii a Vietnamu bude trpět, není jiná cesta, není vyhnutí. Čína se přesunuje do ekonomiky služeb a má tak šanci začít své životní prostředí zlepšovat , Indie a Vietnam nikoli.

Loudil
4. březen 2019, 14:04

TO : Carlos

Čína před týdnem 23 milionům lidí, kteří mají prohřešky, například dluží státu na daních, zakázala létat letadlem. Já to považuji za správné ! Představím si například podnikatele, který v Číně dluží státu / = státní kase/ třeba 100 000 Dolarů na daních , ovšem nyní odletěl s celou rodinou na 14 dní do Evropy ,kde si bude užívat Londýna, Berlína, Prahy a Paříže. Luxusní hotely, luxusní nákupy, ...celková pohodička . Otázka : "Jak to, že na tohle cestování má a do státní kasy přispět nechce ?" Jeho peníze mohl stát užít třeba v domovech důchodců, dát je nemocnicím na drahé operace,,atd. Mně to připomíná fotky z internetu ,kde je zachycen jakýsi pán v ČR, jež si jezdí v BMW X - 6 za 2 miliony na pracák pro sociální dávky a tvrdí : "Já nic nemám , to je všechno manželky !!" A nebo tenistku Kvitovou, která daní své příjmy v daňovém ráji Monaka. Jak zdaní své příjmy v daňovém ráji český soustružním či prodavač v Tescu ? Tvrdý čínský přístup považuji za správný.

Carlos
4. březen 2019, 17:24

Zabředáváte si do té vaší agitky více a více, jen tak dál ať jen ať víc lidí vidí co jste zač. Stát si nemůže jen tak bez soudu zbavit občana ani cizince svobody, vlastně může, pokud je to totalitní diktatura kde jsou lidé figurky v hře psychopatů horší než feudalismus. Počkat, to Čína vlastně je.

Jestliže má někdo pobyt v Monaku, pak daní samozřejmě podle dohody o zabránění dvojímu zdanění tam. Máte s tím nějaký problém? ptejte se spíš proč to lidi dělají, odpověď je spíš přílišné zdanění v ČR.

Jo kdybyste věděl jak, tak k takovému BMW taky dojdete třeba za desetinu ceny. Třeba exekuční aukce Vám nic neříkají?

Ano, na drahé operace, ano, svět už ví co se děje na západě Číny, jen to stačí na to aby byla vyobcována z mezinárodního společenství. Ale však jí se to jednou vymstí, jen počkejte.

Loudil
4. březen 2019, 18:37

TO : carlos

1. Zákaz letu letadlem není zbavení svobody, to je pokud vím uvěznění. Pokud nesmím do letadla, můžu jezdit svým nebo cizím autem, šlapat kolo či užít motorku. Ovšem pokud nezaplatím daně státu, spíše bych byl pro to vězení , jde o podvod - "úmyslného krácení daně". Za to se chodí do basy i v demokratické ČR.

2. Ano, mám problém s tím, když firmy či lidé působící v ČR a zde žijící, daní své příjmy a zisky v daňových rájích. Vám to zřejmě vůbec nevadí, když naší státní kase utíkají miliardy , které by se jinak mohly užít ve : školství, vědě, medicíně, dopravě,..... fiktivní bydliště, fiktivní adresy.... krása.

3. To proč si jezdí na úřad pro sociální dávky pán v BMW za 2 miliony jste mi jeho možnou exekucí rozhodně nevysvětlil. Co kdyby naopak tento "chudý pán" své BMW nabídl do AAA k prodeji za 500 000 Kč a přestal si už pro ty sociální dávky chodit ? 500 000 by mu mohlo stačit i na 2 roky života.

4. Vy jistě přesně víte, co se na Západě Číny děje , jistě !! z naší prolhané ČT ! HDP tam roste o 10 % ročně, kdo z místních se chce zapojit může, kdo nechce, musí dodržovat určitá pravidla. Když se chtělo trhnout Katalánsko, jdou jeho politici na 20 let do basy , nevím tedy, proč by Čína měla nějak chránit separatisty v Ujgursku. Vyznavači Islámu buďto budou dodržovat určitá pravidla nebo budou mít potíže.

5. Váš pojem - "mezinárodní společenství" - opět vymysleli západní šiřitelé "fake news". Svět má - 7,6 mld.obyvatel. "Mezinárodní společenství" = vyspělý Západ , ten má 1 miliardu. Kdo z Afriky, Asie, Latin. Ameriky má "spadeno na Čínu" ?? Počítám , že nikdo. Chtějí s ní spolupracovat, obchodovat a často s obdivem sledují její nejrychlejší ekonomický růst na světě a chtějí se tak přiučit. Čína je největší obchodní partner USA, EU, Austrálie,... neměl by jste začít tyto země rychle kárat, ať s tak "děsivou zemí" jako Čína ihned přestanou obchodovat ? Sám si protiřečíte, koukáte do PC vyrobeného v Číně, máte oblečení z Číny, tužku z Číny, boty z Číny, židle z Číny, mobil z Číny, pyžamo z Číny...atd. ovšem nadávat na Čínu nepřestanete. To je k smíchu.

Carlos
4. březen 2019, 21:07

Loudile, stát se nemá co plést komu do toho jestli lítá, nebo jezdí trabantem, to je věc letecké společnosti, vůči té nic nedluží, už ten zákaz je dost velký zásah do osobních svobod.

Až se stát nebude k podnikatelům a lidem chovat jako ke kriminálníkům, pak tu budou chtít danit, pokud ale napálíte na příjmy blízko minimu daň jak kráva, tak se nedivte že s tím budou utíkat. Nehledě na to že daně tak jak jsou se stále více a více ukazují jako krádež.

Exekuční dražba je dražba kde se prodávají věci zabavené v exekucích, vzhledem k tomu že auto po prvním majiteli stojí polovinu, tak v exekuční dražbě auto za 2 milion seženete asi za 300k protože to má ještě nálepku mafiánského auta. Za dobrý peníz seženete celkem drahé věci. Sice ne zrovna nejaktuálnější, ale to jaksi nevadí.

Víte jaký je rozdíl mezi Španělskem A Čínou? Španělsko vydalo pár zatykačů na konkrétní lidi, s tím musíte počítat když dělíte stát, nevytváří tam "převýchovné" tábory a nedělá věci, které Čína ano. A ne, není to jenom ČT kdo o tom mluví, jsou to věci které se o ní ví minimálně 20 let.

No tak na hadrech je cedulka z Pákistánu a Bangladéše, tužku mám z Budějic a židle z ČSSR. Však nebojte, i ty rozvojové země se dozví dříve či později co se v Číně děje a pak to nebude hezké. A Indie se s Čínou taky moc nemusí.

Loudil
5. březen 2019, 08:57

TO : carlos

1. Omezení pohybu osoby, která má delikt /krácení daně státu/ je věcí státních orgánů. Pokud je dlužná částka malá, dostane i u nás třeba tato osoba trest výkonu domácího vězení s oním náramkem ,který ji omezuje v pohybu a nemůže kdykoli kamkoli. A nebo může dostat trest veřejných prací = MUDr nebo JUDr u nás tak může být k vidění, jak koštětem zametá ulice. Takže čínský zákaz létat je ještě tou nejmírnější formou postihu .

2. Pokud se podnikateli, je jedno v jakém oboru, třeba pohostinství, nelíbí daně v ČR , tak ať se sbalí i s podnikem a usadí se někde jinde, to mi rozhodně nevadí. Ovšem vadit mi bude, když na území ČR vydělá pěkný zisk, který potom "vypere" v daňových rájích. Výše daní v ČR je věcí diskuze, četl jsem, že v řadě států EU jsou ještě mnohem výše /Německo, Francie, Sever Evropy/. Pokud silně snížíte či úplně zrušíte daně, tak nevím, jak by pak žili: důchodci, státní lékaři, vojáci, hasiči, učitelé, ... a z čeho by se platila věda, školství, nemocnice,.......

3. V exekucích se dají sehnat věci levně, ovšem, že by se měl exekucí účastnit člověk, který je sám možná v exekuci, protože si chodí na úřad pro sociální dávky, to jaksi "nejde dohromady".

4. Ve Španělsku budou aktivisté nejen v base, policie tam při referendu zmlátila stovky lidí, kteří pak skončili v nemocnici. Důvod ? Chtěli samostatnost.

5. Za co jsou v Ujgursku převychováváni muslimové v táborech ?

a/ Nošení abnormálního plnovousu

b/ zahalování obličeje na veřejnosti

c/ odmítání posílat děti do čínských státních škol

d/ zakazování / v rodině/ sledovat čínskou státní televizi

U nás v ČR je vietnamská menšina. Jejich děti chodí bez problémů do našich státních škol, doma sledují v TV vysílání ČT = státní televize, a jinak se snaží zapadnout do společnosti bezproblémovým způsobem. Pokud se v Ujgursku část obyvatel hodlá chovat jinak, musí počítat s postihem. Ujgurů je v Číně 12 milionů, tábory prý prošel 1 milion = 8 %. 92 % se asi chová jinak, tak , že nemají problém.

6. V Číně se děje to ,že její obyvatelstvo raketově bohatne a bobtná tam rychle střední třída. Čínský model společnosti už převzal Vietnam, zřejmě i Kambodža, Laos a nyní ho zkoumá Kim ze severní Koreje. Čínský model společnosti je lákavý pro spoustu rozvojových států. Pokud v Číně nejdete na náměstí hulákat :"Svrhněte vládu", tak nemáte žádný problém a váš život se tam nijak neliší od života v USA nebo Německu. = můžete podnikat a zbohatnout v jakémkoli oboru, můžete kamkoli cestovat, můžete obchodovat s akciemi, můžete své děti vyslat ke studiu do Francie, Anglie, USA,...atd. atd. To už není naše bývalá ČSSR se železnou oponou, bez možnosti podnikání, bez vycestování na Západ, bez dětí na západních školách,....

Carlos
5. březen 2019, 19:03

Loudile, opět ukazujete jaké totalitářské názory máte. Omezení osobní svobody může nastat jen ve velmi specifických případech a před vynesením rozsudku, který mimochodem nemusí vůbec končit trestem odnětí svobody, mimo jiné záleží na chování obžalovaného, máte institut kauce a pod.

Veřejně prospěšné práce, někde to snad je i v metodice k jejich udělování, mají brát v potaz vzdělání a zaměstnání trestaného, takže ne, doktoři vážně nemusí končit jako metaři, byť by se to Vám asi líbilo, klidně tam může být jako trest nutnost sloužit zdarma LSPP, nebo v právní poradně.

Čínský výmysl je ale tak nějak bez soudu, nebo se zinscenovanými.

Hmm, další indicie toho kdo vás platí.

Státní lékaři neexistují, asi 80% hasičů zřizují obce, atd. na ufinancování toho co píšete stačí pár procent z toho co se vybírá. Slyšel jste o dvou z málo adresně určených daních zvaných důchodové a zdravotní pojištění?

Asi si neuvědomujete že je pořád rozdíl mezi tím co se děje v Číně a ve Španělsku.

Ani do jednoho z bodů co uvádíte státu absolutně nic není.

Jojo, čínský model je lákavý pro hromadu diktatur kde se současné generaci politiků nechce žít revolučními ideály a pořád v zeleném, ale chtějí si žít stylem feudálních pašů z jejichž stolů odpadne dost na to aby se jim lid nebouřil.

Loudil
5. březen 2019, 19:55

To : carlos

Vidím, že nemá cenu to dále rozebírat , zvítězí až realita, která potvrdí mé názory. Čínský ekonomický model má nejblíže k Jižní Koreji. Jižní Korea provedla obrovský ekonomický skok po roce 1960 . Průměrné roční tempo růstu HDP v Jižní Koreji v období 1961 -2018 = 57 let ! je + 7, 38 % !! Čína jde stejným způsobem vpřed, pouze s 27 krát více obyvateli. Nic ji nezastaví. Snažit se napasovat celý svět do našeho pohledu liberálních demokratů je hloupé. Když zvítězil v egyptské prezidentské volbě diktátor generál Sísí, tak jedna česká podnikatelka žijící trvale v Egyptě prohlásila :"Výborně, dobrá zpráva pro lidi i pro nás podnikatele ! Bude zajištěn klid, bezpečnost a nám se bude dobře podnikat". To říká člověk trvale žijící v Africe ve 100 milionové islámské zemi , vítá zvolení diktátora do čela země. Já se nedivím a rozumím tomu. Vy ale jistě ze svého pohodlného domácího křesílka uprostřed Evropy budete žádat pro Egypt náš liberálně demokratický režim ,nejlépe vedený nějakým pošahaným dramatikem jako byl Havel. Mohu vám prozradit, že by tam se svými názory nevydržel ani týden a prchal by a prchal !! ,až by možná trhnul světový rekord v maratonu. Pokud by ho dříve nezapíchli. Jsou věci, které nikdy nemůžete pochopit. Jste zpracován naší státní propagandou ,která šíří lži každý den.

Loudil
5. březen 2019, 22:07

To . Carlos

No v Číně tedy ze stolu "feudálních pašů" odpadává těm dole celkem dost ! Podle Forbesu bylo v Číně předloni 358 dolarových miliardářů, milionářů v desítkách tisíc a střední třída tam brzy překoná počet obyvatel USA = 300 milionů. A tito lidé létají po světě za turistikou, nechávají své děti studovat na západních VŠ, podnikají a věnují se zálibám a koníčkům. Pokud se tedy pod -"feudálními pašy" - takto vzmáhá celý národ o miliardě lidí, pak - "Díky těm feudálním pašům" ! U nás v ČR bylo v loňském posledním kvartále nejvíc turistů z Německa, pak Slovenska a třetí už byli Číňané !! Ovšem Němci a Slováci to k nám mají hodinku autem, to Číňané si dají 10 000 Km v letadle. O to je jejich raketový vzestup cennější. Do několika let porazí i Slováky a s Němci tak budou nejčastější turisté Čech. No, kdo by tohle před pár lety čekal ? Chudí komunisté z daleka a zaplaví nejdražší evropské hotely v masovém počtu ? Že by přeci jenom něco naší prolhané státní propagandě nedej Bůh uniklo ??

Carlos
6. březen 2019, 00:17

Loudile, Loudile, fakt si sežeňte na tu vaši divizi nějakou příručku češtiny, nebo čtěte alespoň, zníte trochu jako Dalek.

Ten Čínský ekonomický model funguje jenom ze tří důvodů. Jednak to bylo Číně dovoleno, bez příslušných doložek by si v elektronice neškrtla. Jednak staví města duchů a růst krmí spekulativní bublinou a jednak jí rostla populace, ale to brzy skončí.

Jo a taky růst z nuly je o něčem jiném než růst z poměrně rozvinuté úrovně.

Loudil
7. březen 2019, 20:09

Už omezuji politiku /Majling/ , ovšem tady jen poslední minikoment. Korea má obří růst od 1960 zhruba rychlý jako Čína, už je o polovinu na obyvatele bohatší jak lidé v ČR .. = kdysi 1960 jako Afrika. A stále tak nějak nekončí. Čína není jiná než Korea , naopak něco jako Slováci a Češi. Že čínský model už brzy zkrachuje poslouchám každoročně od roku 1980, kdy jsem byl ještě studentík. Jaksi máme ale 2019 a stále nic. A já mám už šedivé vousy.

P.S. Víc už neřeším. Politika.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se