Domů
Jaderné elektrárny
Komerční provoz jaderné elektrárny Olkiluoto 3 byl odložen o další tři měsíce
Jaderná elektrárna Olkiluoto; Zdroj: TVO
Zdroj: TVO

Komerční provoz jaderné elektrárny Olkiluoto 3 byl odložen o další tři měsíce

Uvedení nového finského jaderného bloku Olkiluoto 3 do komerčního provozu bylo posunuto o tři měsíce. Důvodem je prodloužení inspekčních prací na turbíně. Podle nového plánu by první kritikality měl blok dosáhnout v lednu 2022. Do komerčního provozu pak bude uveden v červnu 2022. 

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) oznámila, že na základě informací od dodavatele nového jaderného bloku Olkiluoto 3, konsorcia Areva-Siemens, odložila plánované uvedení bloku do komerčního provozu.

Na základě domluvy mezi TVO a Areva-Siemens z letošního května měl být blok připojen letos v říjnu a komerční provoz zahájit v únoru 2022. Důvodem nového tříměsíčního zpoždění je rozšíření detailních inspekčních prací na turbíně elektrárny. Inspekční práce již stojí za měsíčním zpožděním z letošního července.

"Během inspekčních prací na turbínách se dodavatel závodu rozhodl rozšířit generální opravu na všechny tři nízkotlaké turbíny, aby na nich mohl provádět další kontroly," uvedla TVO v tiskové zprávě.

V komerčním provozu v polovině roku 2022

Nový plán počítá s tím, že blok dosáhne kritikality v lednu příštího roku. Výroba elektřiny by pak měla následovat v únoru a komerční provoz v červnu. Výstavba třetího bloku Olkiluoto typu EPR byla zahájena v roce 2005 a měla trvat 4 roky, s novým zpožděním se pravděpodobně protáhne na 17 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
30. srpen 2021, 15:23

Never ending story.... Jiný odklad byl též před pár dny oznámen v USA, JE Vogtle, unit 3.

nrc.gov/reading-rm/doc-collections/news/2021/21-021-ii.pdf

Milan Bačík
30. srpen 2021, 16:19

Úpadek komeptencí v Evropě je obrovský. Naše závislost na Asii roste každým rokem. Je jenom otázka času než se to výrazně projeví i na životní úrovni evropanú.

energetik
30. srpen 2021, 18:36

Ano, pokud se i Evropané budou pouštět do takových jaderných nesmyslů, tak se to určitě na životní úrovni projeví.

Add
31. srpen 2021, 06:35

Jistě pane energetik. Poručíme větru slunci...

Pavel
4. září 2021, 00:10

V případě JE není problémem "evropský úpadek kompetencí" ale abnormální až likvidační předpisy upravující stavbu a provoz JE na jedné straně a abnormální zvýhodnění formou dotací a neodůvodněných legislativních výhod u tzv. oze na straně druhé. Při stavbách nedávno dokončených JE v Číně jak Westinghouse tak Areva neměly žádné zásadní problémy, a ty které nastaly, byly rychle odstraněny.

energetik
30. srpen 2021, 18:33

Tak oni tam už dělají generální opravy nainstalovaných zařízení a to to ještě neuvedli do provozu. Tak to se vyplatí.

Vinkler
31. srpen 2021, 09:43

Ono když stojí prototypová turbína po mnoho let, tak se vždy dělají opravy. Já bych to nezveličoval.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se