Domů
Jaderné elektrárny
Komerční provoz jaderné elektrárny Olkiluoto 3 byl odložen o další tři měsíce
Zdroj: TVO

Komerční provoz jaderné elektrárny Olkiluoto 3 byl odložen o další tři měsíce

Uvedení nového finského jaderného bloku Olkiluoto 3 do komerčního provozu bylo posunuto o tři měsíce. Důvodem je prodloužení inspekčních prací na turbíně. Podle nového plánu by první kritikality měl blok dosáhnout v lednu 2022. Do komerčního provozu pak bude uveden v červnu 2022. 

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) oznámila, že na základě informací od dodavatele nového jaderného bloku Olkiluoto 3, konsorcia Areva-Siemens, odložila plánované uvedení bloku do komerčního provozu.

Na základě domluvy mezi TVO a Areva-Siemens z letošního května měl být blok připojen letos v říjnu a komerční provoz zahájit v únoru 2022. Důvodem nového tříměsíčního zpoždění je rozšíření detailních inspekčních prací na turbíně elektrárny. Inspekční práce již stojí za měsíčním zpožděním z letošního července.

"Během inspekčních prací na turbínách se dodavatel závodu rozhodl rozšířit generální opravu na všechny tři nízkotlaké turbíny, aby na nich mohl provádět další kontroly," uvedla TVO v tiskové zprávě.

V komerčním provozu v polovině roku 2022

Nový plán počítá s tím, že blok dosáhne kritikality v lednu příštího roku. Výroba elektřiny by pak měla následovat v únoru a komerční provoz v červnu. Výstavba třetího bloku Olkiluoto typu EPR byla zahájena v roce 2005 a měla trvat 4 roky, s novým zpožděním se pravděpodobně protáhne na 17 let.

Komentáře

(7)

Milan Vaněček

30. srpen 2021, 15:23

Never ending story.... Jiný odklad byl též před pár dny oznámen v USA, JE Vogtle, unit 3.

nrc.gov/reading-rm/doc-collections/news/2021/21-021-ii.pdf

Milan Bačík

30. srpen 2021, 16:19

Úpadek komeptencí v Evropě je obrovský. Naše závislost na Asii roste každým rokem. Je jenom otázka času než se to výrazně projeví i na životní úrovni evropanú.

energetik

30. srpen 2021, 18:36

Ano, pokud se i Evropané budou pouštět do takových jaderných nesmyslů, tak se to určitě na životní úrovni projeví.

Add

31. srpen 2021, 06:35

Jistě pane energetik. Poručíme větru slunci...

Pavel

4. září 2021, 00:10

V případě JE není problémem "evropský úpadek kompetencí" ale abnormální až likvidační předpisy upravující stavbu a provoz JE na jedné straně a abnormální zvýhodnění formou dotací a neodůvodněných legislativních výhod u tzv. oze na straně druhé. Při stavbách nedávno dokončených JE v Číně jak Westinghouse tak Areva neměly žádné zásadní problémy, a ty které nastaly, byly rychle odstraněny.

energetik

30. srpen 2021, 18:33

Tak oni tam už dělají generální opravy nainstalovaných zařízení a to to ještě neuvedli do provozu. Tak to se vyplatí.

Vinkler

31. srpen 2021, 09:43

Ono když stojí prototypová turbína po mnoho let, tak se vždy dělají opravy. Já bych to nezveličoval.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.