Francouzská AREVA podepsala s Čínou pakt o výstavbě zařízení na přepracování jaderného paliva

DomůJaderné elektrárnyFrancouzská AREVA podepsala s Čínou pakt o výstavbě zařízení na přepracování jaderného paliva

Francouzská AREVA podepsala v úterý dohodu o výstavbě přepracovatelského závodu na jaderné palivo v Číně za 10 miliard euro. Zakázku ale společnost nemá dosud jistou, neboť dosud nedošlo k podpisu smlouvy. Celý kontrakt je pro oživení francouzského jaderného průmyslu velmi důležitý.

Francouzský jaderný průmysl se od havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě roku 2011 celosvětově neúspěšně snaží hledat nové obchodní příležitosti. Zároveň ale trpí na rostoucí konkurenci z oblasti obnovitelných zdrojů a levného zemního plynu.

Areva, která byla v roce 2017 zachráněna státem před bankrotem a čelí již několik let finančním ztrátám, podepsala s Čínou již několik obchodních dohod o partnerství a podobných dokumentů na vybudování přepracovatelského závodu. Zatím ale žádnou dohodu nedokázala dotáhnout k regulérnímu kontraktu.

Kolony pro mísení plutoniového a uranového prášku pro výrobu paliva; Zdroj AREVA

Při státní návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Číně společnost China National Nuclear Corp (CNNC) zopakovala svůj závazek vybudovat přepracovatelský závod. Úředníci uvedli, že cena za převedení technologie zůstává zachována.

„Máme záruku, že k uzavření smlouvy (na výstavbu závodu), která zachrání jaderný průmysl, dojde na jaře. Hodnota kontraktu je 10 miliard euro,“ uvedl ministr financí Bruno Le Maire novinářům v Pekingu.

„Rozhovory s Číňany jsou mimořádně obtížné, protože jejich strategií není napodobit naši technologii, ale zdokonalit ji,“ řekl Bruno Le Maire. Dodal, že Francie „vynaložila značné úsilí“ při stanovení ceny, která by měla posunout jednání kupředu.

Výkonný ředitel společnosti Areva, Philippe Knoche, sdělil, že se blíží dosažení dohody. „Očekávám závěrečné rozhovory a zahájení celého projektu v roce 2018.“

Kontrola palivových proutků MOX před expedicí; Zdroj: AREVA

Původním cílem je spuštění přepracovatelského závodu do roku 2030, což znamená, že práce musí být zahájeny nejpozději okolo roku 2020.

Rozhovory ohledně technických aspektů projektu byly dokončeny v červnu 2015. Od té doby bylo podepsáno několik dohod, především v průběhu politických návštěv, ale dosud nedošlo k podpisu žádné smlouvy.

Přepracování uranu zahrnuje proces extrakce plutonia z použitého jaderného paliva pro opětovné použití v dalším palivovém cyklu. Tento proces je ale nákladný a nebezpečný. Většina zemí, včetně Spojených států, Velké Británie a Japonska přepracování použitého jaderného paliva vzdala, nebo od něj ustupuje.

Čínský závod bude kopírovat zařízení společnosti Areva v La Hauge na západě Francie, ovšem s menší produkční kapacitou. Návrh čínského projektu předpokládá schopnost přepracovat 800 tun použitého jaderného paliva ročně, zatímco francouzský podnik v La Hauge dokáže ročně zpracovat až 2700 tun paliva.

Čína také plánuje vybudovat závod na výrobu jaderného paliva typu MOX (Mixed Oxide), po vzoru francouzské továrny Melox umístěné na jihu Franci. V La Hague se odebírá plutonium z použitého uranového paliva pocházejícího z francouzských jaderných elektráren, které v Meloxu smísí s čerstvým uranem, aby vyrobili nový palivový soubor MOX.