Domů
Jaderné elektrárny
Francouzská EDF požaduje odškodnění za ztráty způsobené opatřením pro podporu domácností
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Francouzská EDF požaduje odškodnění za ztráty způsobené opatřením pro podporu domácností

Francouzská jaderná společnost EDF požaduje odškodnění ve výši 8,3 miliardy eur. Přistoupila k tomu poté, co byla nucena prodávat energii spotřebitelům se ztrátou.

Energetická společnost Électricité de France (EDF) musí prodávat elektřinu konkurentům s velkou slevou jako protiváhu svého monopolního postavení, píše Guardian. Francouzští úředníci však v lednu zvýšili horní hranici slevy o pětinu a společnosti EDF uložili, aby svým konkurentům prodávala více elektřiny jaderného původu za 42 eur, což je více než pětkrát méně, než byla tehdejší tržní cena.

Jedná se o krok, na který silně naléhala Komise pro regulaci energetiky (CRE). Opatření má pomáhat řešit krizi životních nákladů a podpořit domácnosti.

Žádost o odškodnění

EDF však uvedla, že kvůli opatřením prodává energii se ztrátou. V žalobě podané u francouzského nejvyššího správního soudu, Conseil d'Etat, píše, že ztráty dosáhly ke dni podání žaloby 8,3 miliardy eur. Právě o tolik se soudí. Firma totiž v prvním pololetí roku 2022 vykázala nejvyšší ztrátu v historii ve výši 5,3 miliardy eur. Pro srovnání, o rok dříve měla zisk 4,2 miliardy eur.  Současná podoba opatření by však mohlo společnost v průběhu roku stát více než 15 miliard eur.

Portál Le Figaro vysvětluje, že společnost EDF ve skutečnosti podala "žádost o odškodnění", tedy o náhradu nákladů vzniklých rozhodnutím vlády.

Le Figaro také uvádí, že výzva není  ze strany EDF vzpourou. Manažeři společnosti EDF byli povinni využít všech právních prostředků, aby toto opatření uložené státem, který je zároveň největším akcionářem, zpochybnili. Pokud by nejednaly, riskovaly by žalobu ze strany zaměstnanců a menšinových akcionářů skupiny.

Nejedná se přitom o jediný právní spor, který by EDF se státem mohla vést. Firma je z 84 % vlastněna francouzským státem, který v červenci zveřejnil plány na odkoupení zbývajících 16 % za 12 eur za akcii, což by podle odhadů mělo činit celkem 9,7 miliardy eur. Sdružení akcionářů z řad zaměstnanců EDF uvedlo, že plánuje žalovat francouzský stát kvůli plánům na znárodnění. Krok je podle sdružení v rozporu se zájmy společnosti a menšinových akcionářů.

Vláda k němu však přistoupila s cílem zajistit dodávky energie v zemi poté, co válka na Ukrajině způsobila, že země hledají nové zdroje energie, které by nahradily ruský dovoz.

Problémy s chlazením jaderných zdrojů

Kolem společnost EDF je navíc rušno z dalšího důvodu. Společnost nedávno uvedla, že dočasně snižuje výkon svých jaderných zdrojů na řekách Rhôně a Garonně, protože horké počasí zvyšuje teplotu vody v řekách, což omezuje její schopnost využívat říční vodu k chlazení elektráren.

Francouzský úřad pro jadernou energetiku v pondělí prodloužil dočasné výjimky, které umožňují pěti elektrárnám společnosti nadále vypouštět horkou vodu do řek.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se