Domů
Společnosti
Francouzská společnost EDF skončila na burze, jediným akcionářem je opět stát
Flamanville
Zdroj: EDF Energy

Francouzská společnost EDF skončila na burze, jediným akcionářem je opět stát

Společnosti
5 komentářů
9. červen 2023, 07:27
ČTK

Na pařížské burze včera oficiálně skončilo obchodování s akciemi francouzské elektrárenské společnosti EDF. Všechny její akcie vlastní francouzský stát, napsalo ministerstvo financí a hospodářství. Odkup akcií menšinových akcionářů, který začal v listopadu loňského roku, stál zhruba deset miliard eur (na 240 miliard korun), napsala agentura AFP.

Francouzské ministerstvo oznámilo, že francouzský stát „v současnosti drží veškerý kapitál a všechna hlasovací práva v EDF“.

Když stát loni začal s výkupem akcií menšinových akcionářů, měl už ve firmě podíl 84 procent. Cenu 12 eur za jednu akcii, kterou stát nabízel, mnoho akcionářů považovalo za nízkou, a proto se obrátili na soudy. To celou operaci zpomalilo. Podle tisku výkup akcií stál francouzský stát 9,7 miliardy eur.

„Obnova kontroly nad celým kapitálem naší elektrárenské společnosti byla vládní prioritou,“ uvedl ministr financí a hospodářství Bruno Le Maire.

Podle vlády prezidenta Emmanuela Macrona by to mělo ulehčit rozhodování ve firmě, například ohledně výstavby nových jaderných reaktorů.

Podle francouzského tisku však budoucnost EDF zůstává nejistá i poté, co se jejím jediným vlastníkem stal stát. Důvodem je především vysoké zadlužení společnosti. Čistý dluh společnost loni vzrostl na 64,5 miliardy eur ze 43 miliard eur v roce předchozím. EDF také čekají rozsáhlé investice nejen do jaderných elektráren, ale také do obnovitelných zdrojů. To, že jediným vlastníkem společnosti je stát, by však mohlo zlepšit hodnocení firmy u ratingových agentur, a tudíž i snížit náklady na její financování na úvěrovém a kapitálovém trhu.

Štítky:Francie
EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
9. červen 2023, 09:52

Francie opět ukazuje, že provozovat hodně (nad 50 či 75% potřebné výroby elektřiny) jaderných elektráren na komerční bázi nelze.

Že neustále musí a bude muset platit ty dluhy EDF francouzský stát.

Je nesmyslné, aby ČR si ještě prodražila budování Dukovan 2 odkupem akcií minoritných (převážně zahraničních) investorů o cca 200 miliard CZK.

Milan Vaněček
9. červen 2023, 09:53

samozřejmě akcií ČEZu

intfor
9. červen 2023, 10:06

On také stát svými cenovými regulacemi má velkou zásluhu na tom, že EdF je tak zadlužená.

Emil
9. červen 2023, 10:32

Francie nic takového neukazuje, protože Francie ani provozovat na komerční bázi jaderné elektrárny EDF nikdy neumožnila. Prodejní cena značné části jejich výroby je regulovaná a v současnosti je několikanásobně níže než cena tržní. Nebýt regulace, nemusel by stát ani platit dluhy. Na EDF se hodí klasické socialistické "Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to."

Zdeves Pavel
9. červen 2023, 21:15

Jo to se to vyrábí za dotace. 44 mld ročně za pár procent výroby, to je realita. Část ve vyúčtování, část z rozpočtu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se