Hitachi zvažuje oživení projektu Welšské jaderné elektrárny, má ovšem jasný požadavek

DomůJaderné elektrárnyHitachi zvažuje oživení projektu Welšské jaderné elektrárny, má ovšem jasný požadavek

Japonská průmyslová skupina Hitachi zvažuje obnovení projektu výstavby jaderné elektrárny ve Walesu. Požaduje však jasný model financování výstavby. V případě nedosažení dohody může celý projekt skončit v rukách čínské společnosti CGN.

Jaderná elektrárna Wylfa, ležící na severu Walesu
Jaderná elektrárna Wylfa, ležící na severu Walesu Zdroj: ft.com

Hitachi se posledních pár týdnů snaží o obnovení plánů výstavby jaderné elektrárny na severu Walesu. Za Hitachi projekt jaderné elektrárny Wylfa rozvíjí její dceřiná společnost se sídlem ve Velké Británii, Horizon Nuclear Power. Výstavba byla pozastavena na začátku minulého roku, jelikož nebyl nalezen vhodný model financování.

Horizon Nuclear Power nyní lobbuje u vlády a přesvědčuje ministry o výstavbě elektrárny. Podle společnosti by celá příprava mohla rychle pokračovat, pokud by byly dány jasné podmínky financování.

Celkové náklady projektu byly odhadovány na 20 miliard liber (téměř 580 miliard Kč). Hitachi v té době informovala, že projekt je příliš velkou výzvou, a to i přesto, že vláda Spojeného království nabídla financovat třetinu prostřednictvím podílu na výstavbě.

Vizualizace nových bloků s plánovanou životností 60 let
Vizualizace nových bloků s plánovanou životností 60 let Zdroj: bbc.com

Na začátku roku 2019 sdělil Ken Skates, welšský ministr hospodářství, že doufá v pokračování prací na elektrárně. V případě pozastavení, které se následně stalo realitou, by podle něj byl zasažen především místní průmysl. Dále dodal:

„Pokud budou práce na výstavbě jaderné elektrárny pozastaveny, musí vláda a místní úřady okamžitě začít s hledáním krátkodobé práce pro pracovníky na staveništi, dokud nenajdeme nového investora projektu.“

Společnost Hitachi však nezrušila projekt výstavby úplně. Horizon nadále pokračuje v plánování získání licence a povolení výstavby jaderné elektrárny Wylfa i poté, co vláda zahájila přezkoumání modelu financování. Zde vláda předpokládá model financování pomocí regulační báze aktiv. Ten je postaven na financování elektrárny prostřednictvím poplatků v ceně elektřiny, čímž snižuje riziko na straně investora. Obdobný model se v ČR používá zejména v regulovaných síťových odvětvích, například při regulaci přenosové soustavy nebo vnitrostátní přepravy plynu.

Stávající situaci výstavby shrnul generální ředitel společnosti Horizon, Duncan Hawthorne, slovy:

„V posledních měsících jsem se snažil přesvědčit obyvatele o tom, že pozastavení projektu nijak neohrozilo rychlé znovuspuštění výstavby.“

„Jsme připraveni pokračovat ve výstavbě, ovšem jen v případě zavedení modelu financování. Vytvořili jsme konkurenceschopný projekt, který dá práci spoustě lidí a pomůže místní ekonomice. Pokud nejsme schopni zajistit životaschopnost výstavby nyní, v budoucnu se to jistě nestane.“

Aby se uskutečnil plán výstavby, musí být do prosince předložen obchodní plán společnosti Hitachi. Hitachi požaduje, aby vláda objasnila svou strategii pro jaderné elektrárny a současně model financování, a to do podzimu letošního roku.

V případě, že vláda Spojeného království neučiní dostatečný závazek směrem k financování, může společnost Hitachi od dřívější dohody odstoupit a prodat rozestavěnou elektrárnu společnosti CGN, která by se tak zapojila do výstavby.

Vzkříšení výstavby s pomocí společnosti Hitachi by mohlo pomoci vládě dostat se z bezvýchodné pozice, jelikož nestojí o zapojení čínské společnosti CGN do výstavby. Ta je menšinovým partnerem i při výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C, která je stavěna francouzskou společností EDF. Kromě toho je CGN zapojena také do výstavby elektrárny Bradwell.

Vizualizace bloku ABWR (pokročilý varný reaktor) s výkonem 1300 MW elektrických Zdroj: empresariosagrupados.es

Výstavba jaderných elektráren má ve Spojeném království dlouhodobou podporu. Mluvčí ministerstva hospodářství, energetiky a průmyslu k tomu uvedl:

„Nová jaderná elektrárna hraje důležitou roli v poskytování spolehlivé nízkouhlíkové energie a je součástí našeho budoucího energetického mixu, ve kterém se zabýváme změnou klimatických podmínek. Pravidelně spolupracujeme s developery jaderných projektů.“

Podporu výstavby velkých jaderných zdrojů ovšem nelze hledat u britských aktivistů v oblasti životního prostředí. Ti preferují velké větrné elektrárny na pobřeží a usilují o to, aby Velká Británie již nevyužívala jadernou energii k výrobě elektřiny.