Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Mochovce se blíží ke svému dokončení

Jaderná elektrárna Mochovce se blíží ke svému dokončení

Společnost Slovenské Elektrárne v pondělí připojila 3. blok k elektrické síti. Třetí a čtvrtý blok Jaderné elektrárny Mochovce, která se nachází v jižní části středního Slovenska, jsou blízko svému dokončení.

Hlavní výrobce elektrické energie v zemi a provozovatel JE Mochovce, Slovenské Elektrárne, připojil v pondělí třetí blok k národní elektrizační soustavě. Připojení k elektrizační soustavě nyní slouží jako hlavní zdroj elektřiny pro stavbu a uvedení bloku do provozu. Poté, co budou ukončeny veškeré práce, začne blok vyrábět elektrickou energii, která bude tímto připojením vyvedena do elektrické sítě.

„Dosáhli jsme dalšího milníku na cestě uvedení bloku do provozu,“ uvedl Francisco José Morejón Verdú, ředitel projektu Mochovce 3, 4.

Areál jaderné elektrárny Mochovce. Zdroj: Slovenské Elektrárne

Podle posledních plánů by měl být třetí blok JE Mochovce připraven k provozu koncem roku 2018. Čtvrtý blok má následovat s odhadovaným termínem spuštění koncem roku 2019. Na konci roku 2017 byl třetí blok dle projektu hotov z 96,1 %, zatímco čtvrtý blok z 84,5 %.

Výstavba 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Mochovce byla zahájena v roce 1985. Roku 1992 byla ale z finančních důvodů zastavena. Slovenské Elektrárne však později rozhodly o dostavbě Mochovců a dne 3. listopadu 2008 byla dostavba oficiálně zahájena. Původní termíny dokončení třetího a čtvrtého bloku byly stanoveny na roky 2012 a 2013, společnost se ale neustále potýkala s problémy a časový harmonogram se nedařilo plnit.

Stejně jako nebyl dodržen termín dostavby, nepodařilo se splnit původní rozpočet na dokončení projektu, který byl v průběhu několikrát změněn. Poslední odhadované náklady celého projektu se z původních 2,8 miliard euro (v roce 2008) vyšplhaly na současných 5,4 miliardy euro. Dostavované bloky Mochovce 3 a 4 jsou tlakovodní reaktory VVER-440 V-213, tedy původně stejný design jako například reaktorové bloky v JE Dukovany.

Komentáře

(4)

energetik

15. únor 2018, 11:35

Když se tak dívám na tu fotku, nedalo by se ušetřit na těch komínech a plynné výpusti radioizotopových odpadů zaústit do chladících věží? Nebo ještě lépe do klimatizačního systému kanceláří a velína, pracovníci elektrárny by tak alespoň trochu toho neškodného a v limitech přefiltrovali v plicích :-)

Hledal jsem nějaké předpisy na provedení těchto komínů jaderných elektráren, proč musí mít zrovna takovou velkou výšku jakou mají atd... ale nedaří se mi nic najít.

Petr

15. únor 2018, 17:44

To je na celé elektrárně jedna z těch levnější věcí.

Spíš by to chtělo už s dokončováním zveřejnit analýzu, kvůli čemu vznikala největší zdržení, ale stejně i těch konečných stále pod 200 miliard Kč za celodenní GW výkonu je dobrá cena, a proti běžným novým nedotovaným zdrojům v EU ekonomicky už za pár let s neodvratným růstem cen plynu a povolenek dostatečně ziskové.

Martin Hájek

15. únor 2018, 23:10

Tak jedna z největších a také nejdražších komedií bylo tzv. zodolnění proti zemětřesení. A vyloženě řezat smíchy se člověk musí ze sítí proti pádu malého dopravního letadla.

Petr

16. únor 2018, 20:56

Jsem nevěděl, že i Fico se po Fukušimě posral, přitom těm samým politikům dál nevadí, když to tisícileté zemětřesení sundá tu elektrárnu o párset metrů vedle, jediné co měli udělat, tak tam přemístit natrvalo nějakou větší část protileteckého vojska.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.