Jaderná elektrárna Mochovce se blíží ke svému dokončení

DomůJaderné elektrárnyJaderná elektrárna Mochovce se blíží ke svému dokončení

Společnost Slovenské Elektrárne v pondělí připojila 3. blok k elektrické síti. Třetí a čtvrtý blok Jaderné elektrárny Mochovce, která se nachází v jižní části středního Slovenska, jsou blízko svému dokončení.

Hlavní výrobce elektrické energie v zemi a provozovatel JE Mochovce, Slovenské Elektrárne, připojil v pondělí třetí blok k národní elektrizační soustavě. Připojení k elektrizační soustavě nyní slouží jako hlavní zdroj elektřiny pro stavbu a uvedení bloku do provozu. Poté, co budou ukončeny veškeré práce, začne blok vyrábět elektrickou energii, která bude tímto připojením vyvedena do elektrické sítě.

„Dosáhli jsme dalšího milníku na cestě uvedení bloku do provozu,“ uvedl Francisco José Morejón Verdú, ředitel projektu Mochovce 3, 4.

Areál jaderné elektrárny Mochovce. Zdroj: Slovenské Elektrárne

Podle posledních plánů by měl být třetí blok JE Mochovce připraven k provozu koncem roku 2018. Čtvrtý blok má následovat s odhadovaným termínem spuštění koncem roku 2019. Na konci roku 2017 byl třetí blok dle projektu hotov z 96,1 %, zatímco čtvrtý blok z 84,5 %.

Výstavba 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Mochovce byla zahájena v roce 1985. Roku 1992 byla ale z finančních důvodů zastavena. Slovenské Elektrárne však později rozhodly o dostavbě Mochovců a dne 3. listopadu 2008 byla dostavba oficiálně zahájena. Původní termíny dokončení třetího a čtvrtého bloku byly stanoveny na roky 2012 a 2013, společnost se ale neustále potýkala s problémy a časový harmonogram se nedařilo plnit.

Stejně jako nebyl dodržen termín dostavby, nepodařilo se splnit původní rozpočet na dokončení projektu, který byl v průběhu několikrát změněn. Poslední odhadované náklady celého projektu se z původních 2,8 miliard euro (v roce 2008) vyšplhaly na současných 5,4 miliardy euro. Dostavované bloky Mochovce 3 a 4 jsou tlakovodní reaktory VVER-440 V-213, tedy původně stejný design jako například reaktorové bloky v JE Dukovany.