Domů
Jaderné elektrárny
Jadernou elektrárnu Mochovce před spuštěním bloku zkontrolují mezinárodní inspektoři
Chladící věže JE Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Jadernou elektrárnu Mochovce před spuštěním bloku zkontrolují mezinárodní inspektoři

Ještě před spuštěním třetího bloku jaderné elektrárny ve slovenských Mochovcích zkontrolují jeho připravenost pozvaní inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Informoval o tom dnes na svém webu slovenský list Denník N. Rozhodnutí Slovenska dnes podle agentury APA uvítal rakouský kancléř Sebastian Kurz. Podle rakouské ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerové jde o velký politický úspěch Rakouska.

Inspektory pozvala společnost Slovenské elektrárne (SE), ačkoli elektrárny formálně kontrolu mezinárodní mise nepotřebují. Pomůže jim však vylepšit obraz navenek, naznačila šéfka slovenského Úřadu jaderného dozoru Marta Žiaková.

Slovenská energetická společnost podle Denníku N pozváním inspektorů reaguje na masivní kritiku, která přicházela nejen od slovenských a rakouských aktivistů, ale také například od opozičních stran Svoboda a solidarita a Progresivní Slovensko.

Slovenské elektrárne potvrdily, že inspekci by měl provést tým zaměřený na hodnocení bezpečnosti provozu OSART (Operational Safety Assessment Review Team).

Kontroly mají podle Denníku N začít v říjnu. Společnost SE uvedla, že nejde o reakci na kritiku z Rakouska. Rakouští politici však dnes rozhodnutí Slovenska uvítali s tím, že jde o úspěch Rakouska.

„Budeme nadále bojovat za to, aby Rakousko dostalo k nahlédnutí výsledky přezkoumání!,“ napsal dnes večer na twitteru Kurz, jehož kabinet po rozpadu vládní koalice v důsledku korupčního skandálu bojuje o přežití.

„Je to důležitý úspěch pro Rakousko!,“ dodal lidovecký (ÖVP) kancléř a poděkoval ministryni životního prostředí Köstingerové (ÖVP) za její nasazení v této věci.

Ministryně dnes hovořila o „velkém politickém úspěchu“.

„Vždy jsme požadovali, aby Slovensko do země pozvalo nezávislé mezinárodní experty, aby přezkoumali závažné bezpečnostní nedostatky na reaktorech tři a čtyři,“ uvedla Köstingerová.

„Politický tlak, který Rakousko vyvinulo i s pomocí veřejnosti, vedl k tomu, že Slovensko nechá provést tyto kontroly inspektory MAAE,“ uvedla rakouská ministryně.

Hornorakouský ministr životního prostředí Rudi Anschober (Zelení) upozornil, že ohlášená kontrola není vlastním cílem. Podle něj je třeba, aby se kontroly zúčastnili kritičtí, nezávislí experti, a to i z Rakouska a aby byla předložena kompletní projektová dokumentace.

Kurz počátkem měsíce prohlásil, že chce zabránit dostavbě třetího a čtvrtého bloku Mochovců, jejichž první dva bloky byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999.

Spuštění třetího a čtvrtého bloku se původně plánovalo na roky 2012 a 2013 a je neustále odkládáno. Třetí blok má být spuštěn nejdříve letos v listopadu. Dostavba elektrárny v Mochovcích se tak proti původním plánům prodražuje. SE v dubnu odhadly, že další navýšení rozpočtu dokončení dvou bloků elektrárny o 270 milionů eur (6,9 miliardy korun) celkovou cenu zvýší na 5,67 miliardy eur (145,7 miliardy korun).

Řada bývalých pracovníků a inženýrů se počátkem dubna obrátila na rakouskou ekologickou organizaci Global 2000 s varováním před závažnými vadami projektu dostavby Mochovců.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Zapletal
12. prosinec 2020, 00:02

Tak předně ten Ondra psal dezinformace. Rakousko v roce 2019 dovezlo 2 procenta elektriky. Nevím kdo vytváří takové dezinformace, ale zřejmě jsou namířeny proti obnovitelným zdrojům. Co se týká kontrol v Mochovcích, tak jestli je bude dělat MAAE, tak se dá pochybovat o objektivnosti. Je to jen organizace, která lobuje ve prospěch jaderné energetiky.

Ondra
12. prosinec 2020, 08:30

Pane Zapletale za prvý se laskavě pořádně podívejte co sem psal a kdy sem to psal než někoho označíte za lháře! Komentář je z roku 2019 a psal sem v loňským roce = tzn. šlo o údaje za rok 2018. Tehdy Rakousko opravdu dovezlo 9 TWh. Jestli mi nevěřite tak se podívejte na oficialní statistiky jejich regulátora: https://www.e-control.at/en/publikationen/statistik-bericht

Tam taky zjistite že v roce 2019 Rakousko dovezlo 4,5% svý čistý spotřeby a ne 2%. Jestli máte nějakej jinej zdroj tak ho sem prosim dejte (pro příště bych radil aby ste to udělal hned).

Doufám že nyní chápete že sem neměl v úmyslu poškodit obnovitelný zdroje protože proti nim nic nemám. Obnovitelný zdroje naopak nejvic poškozujou jejich slepí zastánci kteří říkaj jenom za A a ne za B a pak se divěj že jsou lidi naštavaný a nechtěj je.

Posledni poznámka - MAAE sídlí ve Vídni - to je určitě bašta projaderný lobby :)

petr
25. květen 2019, 00:45

Všechny tyto úkony a požadavky ze strany protiatomových fundamentalistů způsobuje, že elektrárny jsou bezpečnější o několik řádů než je třeba a také i dražší.

Kdyby takto bezpečné měly být OZE tak se nepostaví ani přes přepálené dotace nic.

Mochovce až najedou na výkon cca dohromady 2000 MW, tak naši bývalí bratři přestanou dovážet elektřinu a začnou být v pohodě s energií...

Tedy držme jim palec...

Martin Pácalt
25. květen 2019, 09:02

Rakouští politikové zahájení kontrol MAAE staví jako svůj úspěch. Doufám, že na konci z toho vyplynou dva závěry: 1) Mochovce 3 a 4 jsou objektivně bezpečné, 2) Rakušané takovou výsledky kontroly uznají a přestanou požadovat voloviny typu "spláchněte svoji investici těsně před dokončením do záchodu" .

Mimochodem, o spuštění Mochovců se otevírá možnost na našem území zavřít další staré uhelné elektrárny.

Carlos
25. květen 2019, 11:09

1) Proč máme vyrábět proud Slovákům na Slovensku.

2) Nebyly zavřené za dob provozu EBO V1, tak pochybuji že je někdo bude zavírat protože se pustí EMO 3 4.

Myslím že s vědomím si toho jak se Rakušáci umí vztekat, tak rozjíždět stavbu bez ošetřené každé eventuality ve smlouvě s nimi uzavřené je pitomost, asi jako když byste si začal stavět druhé a třetí patro na svém bungalovu a pak se divil že vám do stavby hází vidle. Že budou problémy s Österreichem muselo být jasné v momentě rozhodnutí o dostavbě.

Martin Pácalt
25. květen 2019, 16:27

1) ano, souhlasím a tak jsem to i myslel. Ovšem píšu "otevírá se možnost" nikoliv "sotva to oni spustí, u nás něco zavřou".

2)myslíte to tak, že se mají Slováci ptát na dovolení Rakušanů? Osobně si nejsem jistý tím, jestli Rakušané nehodí vidle vždy a pokaždé do výstavby jaderného zdroje, protože je jejich rozhodování hodně založeno na emocích. Rakousko nemá právo kecat do energetiky sousedních zemí, R-U je už dávno v tahu.

Carlos
26. květen 2019, 10:20

Pokud mám za souseda stát, který s tím dělá chronicky potíže, tak s ním celou záležitost předjednám a ošetřím smlouvou, která případné další blbnutí vylučuje. (A ať si pak třeba křičí ze střechy Hofburgu co chtějí) Nebo, pokud trvají na tom že JE nebude, ať realizují takový energetický komplex, který dodá 1000MW při emisích <200g/kWh a koeficientem využití alespoň 0,8, který následně převedou do majetku daného státu za cenu kolik by stála stavba dané JE. Jestli Rakousko takovou věc splní tím že postaví další elektrárny na Dunaji, nebo postaví nové na jiných řekách, jestli to udělá nějakou kombinací s větrníky a PVE Aschcach-Lipno, nebo nechá postavit desítky MVE po regionu, to už by v takovém případě mohlo být Slovákům jedno. Pokud by se pořád ale nehrálo s potrhlou ideologií minulého století.

Sir Edward Grey kdysi řekl Lampy zhasínají v celé Evropě a neuvidíme je znovu se rozsvítit za našich životů. A měl pravdu, i přestože máme Evropskou integraci, SSSR padl před nějakými 25 lety, tak se pořád tady hraje na základě myšlení posledních dvou válek, takže bych řekl že jsme ještě nerozsvítili.

Emil
26. květen 2019, 11:14

Jako byste neznal postoj těchhle aktivistů: jádro za nic na světě, přes to nejede vlak, vyrábějte si elektřinu jak chcete, ale rozhodně nic nestavte. Nedáme Vám ani euro. Můžete šetřit nebo pálit mrkev. O čem tady chcete jednat?

Carlos
26. květen 2019, 15:28

Myslím že vláda ve Vídni není zrovna BANANA, takže by takový energokomplex mohl projít. Jestli postaví na Dunaji kanál derivační kanál a dovedou vodu pod Děvín a tam budou protáčet turbíny, nebo jestli po Rakousko nainstalují dalších X tisíc MW turbín, nebo jestli postaví PVE a k tomu větrníky a FVE, nebo ať si zrevidují optimálnost využití existujícími elektrárnami, to už může být tak nějak jedno. Ale pokud vím, tak nikdo nikdy v historii této jaderné hádky nepostavil Rakousko před takovou možnost, tedy když nechcete aby tu byla JE, tak postavte X MW s koeficientem využití Y.

Ondra
26. květen 2019, 20:33

Tak zrovna Rakousko mělo v loňským roce čistej dovoz elektřiny cca 9 TWh (15% domácí spotřeby). Když si nejsou schopný pokrýt ani domácí spotřebu tak si myslim že nějaký diskuze o výrobě elektřiny pro Slovensko jsou trochu mimo.

Navic by to znamenalo nutnost vybudovat přeshraniční vedení kterým by do Rakouska mohla nedej bože naopak proudit elektřina z Mochovců 1 a 2 takže tohle je politicky zcela neprůchodný.

Carlos
26. květen 2019, 21:58

Ondro, je to s tím dovozem situace "Nejsme schopni vyrobit", nebo "Nevyrábíme, protože to o dvě eura levněji dovezeme"? Mezi těmito situacemi je pak velký rozdíl a celkem si umím představit že si účetně dovážejí proud z větrníků, nebo NORDELu, což dělali snad před lety přes nějakou DC spojku kdesi na severu. V tomto nás Rakousko dlouhé roky poráží protože nám tu vládne tak trochu válečná ideologie v energetice. Při té situaci která vzniká na severu by se měly společnosti (zejména jedna nejmenovaná) o rozvoj PVE a maximalizaci možného importu proudu (ideálně pod výrobními náklady elektráren tady), ne posledních minimálně 10 let strašit jak nebude proud když se neprolomí limity nebo nepostaví JE.

Ondra
27. květen 2019, 00:21

Tak samozřejmě že o peníze jde jak vždycky až v první řadě. Stači si vzpomenout jak se Rakušáci bránili zuby nechty rozdělení společný obchodní zóny s Německem. Rakousko žádnou elektřinu z Norska nedováží. Dováží jenom papírky (přesně záruky původu) a na to nepotřebujou ani dráty natož nějaký stejnosměrný spojky. Průser je že elektřina a záruky se obchodujou zvlášť (pokud se nepletu) takže si elektřinu nakoupěj někde anonymně na burze co nejlevněj to jde (třeba z německýho jádra a uhlí) a pak si k tomu koupí v Norsku za pár šušňů "odpustek" a tím oblbujou svý občany.

Tyhle záruky měly původně pomáhat v rozvoji OZE ale tim že je dostávaj i starý OZE (tak je to ale fér) tak to tuhle fuknci vlastně neplni a země jako Rakousko si můžou hrát na to jak sou zelený a že z jádra maj přesně 0% elektřiny (údaj ze zprávy regulátora). A nevim v čem nás Rakousko poráží - jak by asi dováželo levnější elektřinu ze zahraničí kdyby nebyly exportní země jako ČR.

Ivan Novák
26. květen 2019, 11:41

Dnes ale jednání vlády, na jehož konci je rozhodnuto vyhlásit válku a ministr zahraničí se jde vydýchat k otevřenému oknu, netrvají tak dlouho do večera. Média by to nestihla pokrýt, a co není v televizi, jako by nebylo (a válka je pokračováním politiky jinými prostředky - čeho jde dosáhnout politikou, aťsi vyhrocenou, o to mezi sebou velcí kluci neválčí, v tom se přeci jen vrátili před rok 1914).

OSART na dlouhodobém postoji Rakouska ani na spuštění nebo nespuštění EMO34 nic nezmění, ale politikům umožní zachovat tvář. Jen to bude za divně dlouho, technická připravenost k zavážení paliva měla už dávno nastat. Až to vypadá, že uvnitř slovenské strany je schované nějaké tiché čertovo kopýtko, že se jim výmluva "čekáme na misi" bude hodit taky.

Samuel
27. květen 2019, 07:28

Posun pripravenosti spôsobila porucha hasiacheho systému z Talianska počas horúcej hydroskúšky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se