Domů
Jaderné elektrárny
Japonskou jadernou elektrárnu Genkai 3 čeká znovuuvedení do provozu
Japonsko pokračuje ve spouštění jaderných elektráren.

Japonskou jadernou elektrárnu Genkai 3 čeká znovuuvedení do provozu

Třetí blok japonské jaderné elektrárny Genkai byl v tomto týdnu zavezen jaderným palivem. V blízké době se tak pravděpodobně přidá mezi hrstku japonských jaderných elektráren, jejichž provoz byl obnoven po Fukušimské havárii.

Jaderná elektrárna Genkai se nachází na japonském ostrově Kjúšu v prefektuře Saga. Sestává se ze 4 tlakovodních reaktorů, nejstarší z nich Genkai 1 byl spuštěn již v roce 1975. Třetí blok byl do komerčního provozu v roce 1994. Naposledy byl odstaven v prosinci 2010. V důsledku havárie v jaderné elektrárně Fukušima-Daiči od té doby nebyl znovu provozován.

Podmínkou současného znovu spuštění je splnění zpřísněných bezpečnostních opatření a získání potřebné licence. Provozovatel elektrárny, společnost Kyushu Electric Power Company, provedla potřebná vylepšení na dvou nejnovějších blocích elektrárny – Genkai 3 a 4 a v červenci 2013 podala žádost o znovuuvedení do provozu těchto bloků.

Žádost byla schválena japonským Úřadem pro jadernou bezpečnost a v dubnu loňského roku také vládou tamní prefektury. V roce 2011 přitom byly podány žaloby domáhající se trvalého ukončení provozu elektrárny. Místní soud je však zamítl.

Na základě všech získaných povolení a provedených kontrol začala společnost Kyushu Electric Power Company se zavážením paliva do 3. bloku jaderné elektrárny. Zavážka všech 193 palivových souborů byla dokončena 20. února. V nejbližší době tak lze očekávat znovu obnovení provozu. Předpokládá se, že by se tak mohlo stát v průběhu března.

Osud prvního bloku elektrárny Genkai je zcela rozdílný. Vzhledem ke svému stáří se již nepředpokládá jeho modernizace a místo toho bylo již v roce 2015 požádáno o jeho trvalé vyřazení z provozu. O budoucnosti druhého bloku ještě není rozhodnuto.

zdroj úvodní fotografie: The Japan Times

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
power generation division
26. únor 2018, 03:06

Publikovaná fotka je elektrárna Ohi, není to Genkai 3.

kyushu electric power

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se