Korejský design reaktoru APR-1400 byl schválen pro použití v USA
Americká jaderná regulační komise (NRC) certifikovala korejský design pokročilého energetického reaktoru APR-1400. Certifikát uvádí, že NRC shledává design plně vyhovujícím bezpečnostním požadavkům na energetické reaktory provozované v USA.
Korea Electric Power Corporation (Kepco) a její dceřiná společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) původně předložily design reaktoru k NRC v září 2013. Následně dodaly aktualizovanou verzi v prosinci 2014.
NRC poté dokončila přejímací kontrolu v březnu 2015 a ve svém stanovisku rozhodla, že revidovaná žádost je dostatečně úplná, aby mohla provést kompletní posouzení návrhu pro udělení certifikace.
Certifikační proces návrhu posuzuje, zda konstrukce reaktoru splňuje národní bezpečnostní požadavky USA, bez ohledu na budoucí umístění nebo plány na výstavbu. Jedná se o nutný krok předtím, než tento typ reaktoru může být v Americe postaven, neboť na něj poté odkazují konkrétní posouzení přijatelnosti a udělení provozní licence konkrétnímu projektu jaderné elektrárny.
Udělení certifikace v USA oznámeno již dříve
Koncem dubna tohoto roku NRC oznámila, že dokončila přezkum materiálů a vydá certifikaci pro design reaktoru APR-1400. Toto prohlášení vstupuje v platnost 120 dní po uveřejnění ve veřejném rejstříku.
V pondělí komisařka NRC Annie Caputo předala prezidentovi společnosti KHNP, Chung Jae-hoon, certifikát pro reaktorový design APR-1400. Certifikace je platná po dobu 15 let a může být prodloužena o dalších 15 let.
APR-1400 je evolučním jaderným reaktorem, který vychází z původního modelu CE System 80+. Principiálně je navržen společností Korea Engineering Company s projektovanou provozní životností 60 let. Reaktorový blok rozvíjí standardizovaný model OPR-1000 s instalovaným výkonem 995 MWe na současných 1400 MWe.
První bloky APR-1400 jsou již v provozu
Výstavba prvních dvou reaktorů APR-1400 byla zahájena v říjnu 2008 a srpnu 2009 jako bloky č. 3 a 4 jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori. Třetí blok elektrárny měl původně zahájit komerční provoz koncem roku 2013. Minimálního kontrolovaného výkonu dosáhl ale až v prosinci 2015, k elektrické síti byl připojen v lednu 2016 a komerčního provozu se dočkal až v prosinci téhož roku. Připojení čtvrtého bloku k elektrizační soustavě proběhlo 22. dubna tohoto roku.
Stavba dvou budoucích reaktorů APR-1400 na elektrárně Shin Kori (bloky č. 5 a 6), byla zahájena v dubnu 2017, respektive září 2018. Vstup pátého bloku do komerčního provozu je momentálně plánován na březen 2022 a u šestého bloku o rok později. Jižní Korea staví ještě další dva bloky APR-1400 na elektrárně Shin Hanul.
Mimo Jižní Koreu jsou ve výstavbě další 4 reaktory na jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech. Spuštění prvního bloku by mělo proběhnout příští rok.
Korejský institut pro jadernou bezpečnost (Korean Institute of Nuclear Safety) certifikoval design APR-1400 v květnu 2003. Podrobněji o jihokorejském jaderném programu a modelu APR-1400 píše ve svém článku Vladimír Wagner.
Zdroj úvodní fotografie: KHNP
Mohlo by vás zajímat:
Nevím, jak velký význam pro Koreu tato certifikace v USA má. Značně pochybuji o tom, že by tam někdy Korea tyto své reaktory stavěla.
důvod je očividný, korejská strana má, po říjnové evropské, v rukou další velmi přísnou/solidní certifikaci která může podpořit export korejských reaktorů mimo Evropu i USA :)
Pro užití v USA byl sice schválen, ale pochybuji, že by tam Korejci někdy nějaký postavili.
Ten proces certifikace není zadarmo. Ale třeba si to celé Korejci s Američany absolvovali jen jako cvičení ;-) .
V minulosti jsem pracoval na všech jaderných elektrárnách v Československu. Korejský projekt by se mě zamlouval v Dukovanech i v Temelíně. Reaktorová nádoba by se mohla vyrábět v ČR z komponentů z Koreje.
Prosim Vas, muzete zkusit ve zkratce napsat, na cem jste primo pracoval?
Za pripadnou odpoved predem dekuji.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se