Korejský design reaktoru APR-1400 byl schválen pro použití v USA

DomůJaderné elektrárnyKorejský design reaktoru APR-1400 byl schválen pro použití v USA

Americká jaderná regulační komise (NRC) certifikovala korejský design pokročilého energetického reaktoru APR-1400. Certifikát uvádí, že NRC shledává design plně vyhovujícím bezpečnostním požadavkům na energetické reaktory provozované v USA.

Korea Electric Power Corporation (Kepco) a její dceřiná společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) původně předložily design reaktoru k NRC v září 2013. Následně dodaly aktualizovanou verzi v prosinci 2014.

NRC poté dokončila přejímací kontrolu v březnu 2015 a ve svém stanovisku rozhodla, že revidovaná žádost je dostatečně úplná, aby mohla provést kompletní posouzení návrhu pro udělení certifikace.

Model dvoublokové elektrárny designu APR-1400; Autor: KHNP

Certifikační proces návrhu posuzuje, zda konstrukce reaktoru splňuje národní bezpečnostní požadavky USA, bez ohledu na budoucí umístění nebo plány na výstavbu. Jedná se o nutný krok předtím, než tento typ reaktoru může být v Americe postaven, neboť na něj poté odkazují konkrétní posouzení přijatelnosti a udělení provozní licence konkrétnímu projektu jaderné elektrárny.

Udělení certifikace v USA oznámeno již dříve

Koncem dubna tohoto roku NRC oznámila, že dokončila přezkum materiálů a vydá certifikaci pro design reaktoru APR-1400. Toto prohlášení vstupuje v platnost 120 dní po uveřejnění ve veřejném rejstříku.

V pondělí komisařka NRC Annie Caputo předala prezidentovi společnosti KHNP, Chung Jae-hoon, certifikát pro reaktorový design APR-1400. Certifikace je platná po dobu 15 let a může být prodloužena o dalších 15 let.

Dva chladící okruhy reaktoru APR1400 (zdroj IAEA).

APR-1400 je evolučním jaderným reaktorem, který vychází z původního modelu CE System 80+. Principiálně je navržen společností Korea Engineering Company s projektovanou provozní životností 60 let. Reaktorový blok rozvíjí standardizovaný model OPR-1000 s instalovaným výkonem 995 MWe na současných 1400 MWe.

První bloky APR-1400 jsou již v provozu

Výstavba prvních dvou reaktorů APR-1400 byla zahájena v říjnu 2008 a srpnu 2009 jako bloky č. 3 a 4 jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori. Třetí blok elektrárny měl původně zahájit komerční provoz koncem roku 2013. Minimálního kontrolovaného výkonu dosáhl ale až v prosinci 2015, k elektrické síti byl připojen v lednu 2016 a komerčního provozu se dočkal až v prosinci téhož roku. Připojení čtvrtého bloku k elektrizační soustavě proběhlo 22. dubna tohoto roku.

Stavba dvou budoucích reaktorů APR-1400 na elektrárně Shin Kori (bloky č. 5 a 6), byla zahájena v dubnu 2017, respektive září 2018. Vstup pátého bloku do komerčního provozu je momentálně plánován na březen 2022 a u šestého bloku o rok později. Jižní Korea staví ještě další dva bloky APR-1400 na elektrárně Shin Hanul.

Plánovaná výstavba reaktorů APR; Zdroj: KHNP

Mimo Jižní Koreu jsou ve výstavbě další 4 reaktory na jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech. Spuštění prvního bloku by mělo proběhnout příští rok.

Korejský institut pro jadernou bezpečnost (Korean Institute of Nuclear Safety) certifikoval design APR-1400 v květnu 2003. Podrobněji o jihokorejském jaderném programu a modelu APR-1400 píše ve svém článku Vladimír Wagner.

Zdroj úvodní fotografie: KHNP

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...