Domů
Jaderné elektrárny
MAAE dala Japonsku souhlas s vypouštěním radioaktivní vody z Fukušimy
Fukushima
Zdroj: Shutterstock

MAAE dala Japonsku souhlas s vypouštěním radioaktivní vody z Fukušimy

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes souhlasila s plánem Japonska vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami. Informovala o tom agentura Reuters, podle které proti plánu protestují někteří místní obyvatelé či Peking. MAAE po dvouletém přezkumu uvedla, že vypouštění kontaminované vody je v souladu s celosvětovými standardy a že bude mít „zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí“.

„Toto je velmi výjimečný večer,“ řekl šéf MAAE Rafael Grossi japonskému premiérovi Fumiu Kišidovi předtím, než mu předal souhlasnou zprávu.

Grossi později novinářům řekl, že se bude snažit rozptýlit přetrvávající obavy. V elektrárně podle něj budou na vypouštění vody dohlížet pracovníci MAAE.

„Musíme si uvědomit, že něco takového se ještě nestalo,“ řekl Grossi.

Japonsko podle něj bude mít konečné slovo při vypouštění, která má trvat 30 až 40 let.

Japonská vláda trvá na tom, že půjde o bezpečný proces, protože vodu před vypuštěním do oceánu dále naředí, aby radioaktivita dosáhla bezpečných hodnot a aby se snížil možný dopad na životní prostředí.

Ve vodě z Fukušimy i po vyčistění zůstane radioaktivní tritium, na jehož zpracování dnešní technologie nestačí. Metoda jeho ředění v mořské vodě se už ale používá jinde v Japonsku i v dalších zemích. Tritium je podle vědců pro lidský organismus škodlivé jen při vysoké koncentraci, což ale ve Fukušimě po zředění a při postupném dlouhodobém vypouštění v zásadě nehrozí.

Japonsko neuvedlo datum, kdy začne vodu do oceánu vypouštět. Rozhodnutí musí ještě formálně schválit společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje.

Proti plánu se dlouhodobě staví někteří místní obyvatelé i japonské rybářské svazy, podle kterých by zmařil jejich práci na nápravě reputace poté, co několik zemí po katastrofě v roce 2011 zakázalo některé japonské potravinářské výrobky. Petice z regionů v okolí elektrárny získala od prvního předložení návrhu více než 250.000 podpisů.

Některé sousední země si také v průběhu let stěžovaly na hrozbu pro životní prostředí i veřejné zdraví, přičemž největším kritikem se stal Peking. Prostřednictvím svého velvyslanectví v Japonsku nyní uvedl, že zpráva MAAE nemůže být „propustkou“ pro vypouštění vody, a vyzval k zastavení plánu.

Japonské úřady tvrdí, že se Pekingu několikrát a opakovaně pokoušely vysvětlit vědecké poznatky, které jsou za postojem Tokia, ale jejich nabídky byly ignorovány.

Grossi navštíví fukušimskou elektrárnu ve středu. Po své cestě do Japonska zamíří do Jižní Koreje, kde spotřebitelé před vypouštěním vody shánějí mořskou sůl a další zboží. Podle médií se očekává, že navštíví také Nový Zéland a Cookovy ostrovy, aby zmírnil obavy z tohoto plánu.

ban mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se